Wizytówka wideo – co to jest i na czym polega?

30 września 2021 Marketing / strategia
wizytówka wideo

Chcesz zaprezentować światu siebie lub swoją firmę? Zachęcić do wizyty w jakimś miejscu, skorzystania z atrakcji lub usługi? Możesz wykorzystać słowo i opisać swoją działalność. Lub stworzyć galerię zdjęć (albo jedno i drugie). Ale możesz też nakręcić wideo wizytówkę i zrobić z niej pożytek na różne sposoby, ułatwiając przy tym swojemu potencjalnemu klientowi odbiór komunikatu!

Co to jest wizytówka wideo?

Wizytówka wideo to krótka filmowa prezentacja i idealne narzędzie biznesowe.

Jest jedną z możliwości zaprezentowania osoby, firmy, organizacji, miejsca, projektu, a nawet produktu lub usługi. Wideo wizytówka jest standardowo krótka (do minuty), choć oczywiście w zależności od potrzeb i celu można niemal dowolnie manewrować jej formą. Filmik może być nakręcony na różne sposoby, również z użyciem dronów, kamer sferycznych czy elementów animacji.

Oczywiście jest to tylko jedna z możliwości prezentacji – w tym samym celu można wykorzystać „zasoby ludzkie” (np. handlowców, marketerów), treści pisane, zdjęcia (np. w formie galerii) czy kreacje graficzne. Wideo wizytówka, ze względu na formę i opcje jej wykorzystania, ma jednak nad nimi wszystkimi ogromną przewagę!

Dlaczego akurat ten format prezentacji?

Wideo marketing gra obecnie w biznesie pierwsze skrzypce.

Po pierwsze dlatego, że film wyraża znacznie więcej niż tekst czy zdjęcia. Łączy dźwięk, słowo i obraz w jeden komunikat, pozwala przestawić szczegóły nieuchwytne dla oka nawet spostrzegawczego obserwatora, a także charakter, klimat miejsca oraz emocje ludzkie. To wszystko oczywiście da się opisać, narysować czy sfotografować, ale jest to sporo trudniejsze i zazwyczaj o wiele mniej skuteczne.

Po drugie, w coraz bardziej już wirtualnym świecie biznesu najcenniejszą walutą jest uwaga odbiorcy. A ta jest rozproszona i bardzo trudno ją zdobyć. O wiele łatwiej jest obejrzeć krótki film, niż przebrnąć przez dłuższy tekst czy galerię zdjęć.

I po trzecie – wideo jest wdzięcznym formatem, bo może służyć przez długi czas i być wykorzystywane na wiele różnych sposobów. Tę samą wideo wizytówkę wziąć możesz na targi branżowe, użyć jej w kreacji reklamowej czy umieścić na stronie.

Dla kogo jest wizytówka wideo?

Wideo wizytówka jest dla każdego, kto chce zaprezentować lub wypromować siebie – jako specjalistę w jakiejś dziedzinie – bądź swoją działalność. Dla małych firm i wielkich korporacji, dla biznesów z każdej branży.

  • Za pomocą wideo wizytówki możesz zaprezentować siebie i swoje umiejętności – jeśli jesteś freelancerem, świadczysz jakieś usługi, rozwijasz jednoosobową działalność, to takie narzędzie możesz wykorzystać w ramach budowania tzw. marki osobistej. Wizytówkę wideo możesz np. dołączać do ofert czy wycen.
  • Wideo wizytówka jest też świetnym uzupełnieniem CV w procesie rekrutacji – w ten sposób potencjalny pracodawca może zobaczyć Cię prawie na żywo oraz poznać np. Twój sposób wysławiania się, gesty, usposobienie itp.
  • Każda firma, niezależnie od wielkości i profilu działalności, zrobi dobry użytek z wideo wizytówki. Podczas prezentacji możesz pokazać miejsce pracy, zespół, zrealizowane projekty, opowiedzieć o misji, wartościach i sukcesach.
  • Wideo wizytówkę można też stworzyć dla… miejsca. Czemu nie? Jeśli chcesz przyciągnąć turystów, inwestorów czy zachęcić do życia w danym regionie, taka wideo wizytówka umożliwi Ci ­– w krótkiej i namacalnej formie – pokazać potencjał miejsca w całej jego okazałości.

Jaką formę może mieć wizytówka wideo?

W kwestii wizytówki wideo, tak jak w przypadku każdej produkcji filmowej, mamy wręcz nieograniczone pole do popisu, aby nadać materiałowi taką formę, która najlepiej odda charakter marki, a jednocześnie wpisze się w komunikację z konkretną grupą docelową i będzie realizować cele biznesowe.

W OSTRO zawsze, niezależnie od skali produkcji, poświęcamy mnóstwo czasu pracy koncepcyjnej. Opracowujemy scenariusz, szkicujemy sceny, przygotowujemy plan zdjęciowy. Nasi filmowcy mają głowy pełne pomysłów i zawsze wychodzą z inicjatywą nową, świeżą, nieszablonową. Wideo wizytówka nie jest wyjątkiem. Nawet tak krótki format nie ogranicza naszej kreatywności!

wideo dowgiallo

Dodatkowo poza klasycznymi ujęciami kamery możemy zaproponować inne techniki filmowe, które mogą posłużyć do wykonania całej wizytówki, lub ją tylko uzupełnić.

  • Ujęcia z drona – pozwolą pokazać z lotu ptaka np. siedzibę firmy, fabrykę, inwestycję, a także piękno miejsca. To doskonały materiał dla dewelopera, ale też dla gminy, lokalnego przewodnika, organizatora eventów czy instruktora sportów ekstremalnych.
  • Technologia VR i 360° – filmowanie za pomocą wieloobiektywowej kamery sferycznej, dzięki któremu odbiorca może sam manipulować perspektywą przy oglądaniu. Genialna możliwość dla wideo wizytówki np. sprzedawcy mieszkań, domów, ale również dla obiektów kulturalnych (np. muzeów, galerii), atrakcji turystycznych oraz artystów i ich projektów.
  • Technika animacji – wszystko to, czego nie da się sfilmować (np. narzędzi wirtualnych czy usług), można narysować i zanimować! Animacje to też dobry pomysł na stworzenie bohatera marki lub prezentację statystyk czy „suchych” faktów w ciekawej, przyjaznej w odbiorze formie.

Jakie cele może realizować wizytówka wideo?

Wizytówka wideo może realizować takie cele biznesowe, jakie jej wyznaczysz.

Jest to jednak forma wizytówki, czyli narzędzie służące prezentacji. Z pewnością realizuje cele autopromocyjne i wizerunkowe. Buduje w oczach odbiorców pewien konkretny obraz firmy, osoby, miejsca czy doświadczenia; pozwala się zapamiętać, a więc podnieść świadomość marki na rynku, a nawet utożsamić z pewną wizją świata czy misją.

Jak można wykorzystać wizytówkę wideo?

  • Na swojej stronie internetowej. Wizytówkę wideo możesz umieścić np. w sekcji informacyjnej („o mnie/o nas”, „o firmie”) oraz wzbogacić nią podstrony ofertowe. Nie musisz oczywiście rezygnować z chwytliwego opisu i galerii zdjęć – lecz urozmaicić w ten sposób stronę i dać odbiorcy wybór, w jaki sposób chce się zapoznać z Twoją działalnością. To może być też element landing page dla kampanii reklamowej.
  • W social media. Taką wizytówkę wideo możesz wrzucić na różne portale w internecie: np. na YouTube, jako cover video na Facebooku, ale też w samą wizytówkę Google. Z poszczególnych kadrów czy ujęć możesz utworzyć krótkie wideo reklamy na Tik Toka czy Instagrama, ale również potraktować je jako bazę pod zupełnie nowe kreacje.
  • Jako narzędzie promocyjne. Wideo wizytówka może być też częścią akcji promocyjnej czy kampanii reklamowej, zwłaszcza tych wizerunkowych bądź nakierowanych na wzmocnienie rozpoznawalności i świadomości odbiorców.
  • Jako narzędzie pracy handlowców. Wizytówka oczywiście nie zastąpi handlowca i nie przekona do współpracy kontrahenta, ale może być pomocna. Zwłaszcza w niebezpośrednich kontaktach, np. przy okazji wysyłania mailingu z ofertą czy też newsletterem. Wizytówkę wideo można też odtwarzać dowolną liczbę razy podczas branżowych wydarzeń, np. na targach, na szkoleniach czy konferencjach.

FAQ:

1. Jak nakręcić wideo wizytówkę?

Wideo wizytówka musi być nakręcona profesjonalnie, w końcu ma świadczyć o firmie czy o jej właścicielu. Bardzo trudno jest natomiast stworzyć profesjonalne wideo, jeśli nie dysponujemy odpowiednim sprzętem, wiedzą i doświadczeniem. Polecamy się – w OSTRO realizujemy różne produkcje filmowe, również w technologii VR i 360°, na bazie ujęć z drona oraz z elementami animacji.

2. Ile kosztuje wizytówka wideo?

Koszt stworzenia wizytówki wideo jest możliwy do oszacowania dopiero po ustaleniu podstawowych wytycznych, zachęcamy do kontaktu! Wiele zależy od długości filmu, liczby ujęć, techniki filmowej, lokalizacji planu zdjęciowego czy udziału statystów lub aktorów.

3. Jak długa może być wizytówka wideo?

To zależy od celu, jaki wizytówka ma realizować. Jeśli wizytówka ma być narzędziem w komunikacji B2B (być wykorzystywana np. podczas wydarzeń branżowych), może być nieco dłuższa. Standardowo zaleca się, aby materiał trwał maksymalnie minutę.