Brief filmu reklamowego lub produkcji video. Co powinien zawierać?

25 sierpnia 2023 Marketing / strategia
Brief filmu reklamowego

Planujesz zlecić produkcję materiałów video dla swojej firmy, instytucji, siebie? Pierwsza rzecz, jaką powinieneś zrobić, to… przygotować solidny brief filmu reklamowego czy innego typu produkcji. To połowa sukcesu – dzięki niemu wykonawca będzie mógł jak najlepiej zrealizować założone cele i wpisać się w Twoje oczekiwania, potrzeby i możliwości finansowe. Co powinno się w nim znaleźć, jakie informacje są istotne? Przeczytaj!

Brief produkcji video – o co chodzi, dlaczego to ważne?

Brief to podstawowe narzędzie pracy nie tylko każdej agencji reklamowej, ale również innych firm w tej branży np. domu produkcyjnego. Czyli potrzebujesz filmu, wpadasz do OSTRO, wysyłasz zapytanie lub dzwonisz, a my prosimy Cię, żebyś taki brief przygotował. Naturalnie my zawsze w tym pomagamy, pytając Klienta o poszczególne sprawy. Ale z tym poradnikiem opracujesz go bez niczyjego wsparcia i w takiej formie, że każdy wykonawca zapieje z zachwytu 🙂.

Najprościej mówiąc, brief produkcji video to zbiór wszystkich potrzebnych (ale także przydatnych) do nakręcenia filmu informacji. Pomoże zarówno Tobie, jak i nam. Być może wiesz, czego chcesz. Lub nie masz nawet pojęcia, od czego zacząć. Brief pozwoli Ci wyrazić swoje oczekiwania jasno i precyzyjnie albo je nakreślić i zmaterializować.

Brief filmu reklamowego pozwala wykonawcy poznać cel pracy (cel filmu), Twoją firmę, markę i jej ofertę, grupę docelową, pomysły, oczekiwania i budżet – są to niezbędne informacje do wyceny zlecenia i określenia czasu realizacji. A także do napisania scenariusza na film, który „chwyci”: spełni swoją funkcję, da namacalne korzyści biznesowe.

W dalszej części artykułu objaśniamy najważniejsze elementy briefu produkcji wideo, natomiast jeśli potrzebujesz szybkiej ściągi, łap zestaw pytań, które zadajemy naszym Klientom:

  1. Podaj nam ogólne informacje – charakterystykę marki oraz produktu, sposób zakupu produktu, analizę konkurencji.
  2. Co jest Twoim unique selling point – co Cię wyróżnia na tle konkurencji? Na co chcesz zwrócić uwagę? O czym opowiedzieć historię?
  3. Jakie są oczekiwania firmy? Prosimy o referencje filmowe spotów konkurencji lub inne przykłady z internetu zawierające styl, klimat, technikę realizacji (np. film lub animacja 2D bądź 3D), które będą stanowić wyznacznik zastosowanej technologii i jakości.
  4. Jaki jest cel, główna myśli przewodnia, idea produktu i kampanii reklamowej? Czy ma to być spot wizerunkowy, sprzedażowy, produktowy, instruktażowy, szkoleniowy, czy jeszcze inny?
  5. Czy ma to być kampania składająca się z jednej czy z wielu produkcji i z jakiej: filmowej, animacyjnej, graficznej, interaktywnej? Ile chcesz zamówić filmów lub animacji?
  6. Gdzie odbędzie się emisja – TV regionalna, ogólnopolska, kanały tematyczne, tvp, polsat, tvn, VOD czy internet: www, YT, INSTA, FB, TT, a może inne?
  7. Jak długo film ma być emitowany, na ile lat są potrzebne prawa i licencja emisji: rok, 2 lata, 5 lat?
  8. Jakie formaty i proporcje obrazu są przewidywane: poziom, pion, kwadrat?
  9. Czy chcesz korzystać też z ujęć zakupionych w stokach – zakupionych licencji z banków filmowych (np. z lokalizacjami, aktorami, zwierzętami itp.)?
  10. Prosimy o wskazówki wykonawcze: co trzeba wykorzystać, a czego nie? Jakie są  obowiązkowe składniki, co reklama powinna zawierać np.: logo, typografia, infografika itd.?
  11. Czy istnieją jakieś ograniczenia prawne i kodeks branżowy?
  12. Jaki jest termin realizacji zlecenia oraz termin emisji?
  13. Jaki jest target, grupa docelowa, do jakiego klienta, inwestora, dewelopera czy grupy społecznej celujesz kampanię?
  14. Czy masz własny scenariusz, koncepcję na film lub konkretną inspirację? Jeśli tak, to jaką? Jeśli nie, prosimy o przesłanie przykładów z internetu, z portfolio OSTRO, poprosimy o filmy, które Ci się podobają.
  15. O czym ma być film? Ma opowiadać historię firmy czy może wyjaśniać proces technologiczny? Na jakim charakterze spotu zależy (klip, „korpo”, storytelling, trailer, powaga i majestat czy raczej humor 🙂)?
  16. Reakcja konsumenta: o czym powinien myśleć klient/widz oglądający film?
  17. Narracja: czy film powinien zawierać narrację, głos lektorski? Ma to być znany głos reklamowy, radiowy? Czy budżetowy dobry lektor? Męski czy żeński?
  18. Obsada: czy w spocie/filmie mają zagrać aktorzy, statyści, znane twarze – np. aktorzy teatralni, a może pracownicy firmy (ilu +-)? Jeśli aktorzy, to w jakim wieku? O jakiś cechach szczególnych?
  19. Czy ma to być produkcja w plenerze, zaaranżowanej lokalizacji, za zbudowanej scenografii w studio, green screen? W Państwa firmie? Inne?
  20. Ile wersji językowych planujesz przygotować, jakie to będą to języki?
  21. Jaka powinna być długość spotu, filmu, animacji?
  22. Produkcję możemy zrealizować bardzo różnie technologicznie – od rejestracji telefonami komórkowymi, kamerami sportowymi i przemysłowymi, oddając w ten sposób charakter dokumentu. Możemy również użyć świateł i kamery broadcastowych i zaangażować sprzęt dający filmową hollywoodzką jakość. Na jakim stylu, jakości Ci zależy?
  23. Jakie masz widełki budżetu na produkcję filmową, animację? By odpowiedzieć na Twoje zapotrzebowanie, musimy znać koszty, jakie możesz i chcesz ponieść na realizację, żeby stworzyć odpowiedni scenariusz, dobrać technikę realizacji, właściwy sprzęt i personel do projektu. Czy są to kwoty rzędu kilku czy raczej kilkudziesięciu tysięcy złotych – np. 20, a może 70? Czy rozmawiamy o bardzo dużej kampanii i produkcji filmowej, która pochłonie setki tysięcy złotych?
  24. Jakie są widełki budżetu na zakup mediów (telewizja, internet, radio)? Emisja jest po Twojej stronie.

Brief filmu reklamowego – informacje podstawowe

Zabierając się za brief do filmu reklamowego, zacznij od najbardziej podstawowych informacji. Zaprezentuj swoją firmę/markę i jej ofertę. Powiedz nam, jak można kupić Twój produkt lub skorzystać z usługi. Musimy także poznać wroga: czyli Twoją konkurencję. Chętnie przyjmiemy szczegółową analizę, aby zweryfikować jej mocne i słabe strony. Najbardziej interesuje nas jednak to, jaki jest unique selling point, a więc unikatowa cecha marki albo produktu. Co Cię wyróżnia na tle innych. Wyeksponujemy to, zwrócimy uwagę odbiorców i zapadniemy im w pamięć. No i wreszcie: co/kto będzie głównym bohaterem spotu, o czym opowiemy historię.

Już na samym wstępie musimy też wiedzieć, o jaki rodzaj filmu Ci chodzi i jaki jest cel. Ma to być film wizerunkowy, typowo sprzedażowo, produktowy, biznesowy, korporacyjny czy do celów wewnętrznych – instruktażowy, szkoleniowy? Chcesz nim zbudować określony wizerunek marki, wzmocnić świadomość odbiorców, nakręcić sprzedaż? A może poprawić efektywność pracy lub kontaktów z partnerami? Jak widzisz, celem może być niemal wszystko. Ważne, aby go dobrze doprecyzować, a wtedy razem go osiągniemy.

Brief produkcji video

Brief do filmu reklamowego – kwestie techniczne

Kwestie technikaliów i warstwa kreatywna (pomysły, wizje, oczekiwania) są tak samo ważne, jednak najlepiej zacząć od tych pierwszych. Wymagania techniczne mogą ograniczyć koncepcje i plany lub… wprost przeciwnie – nasunąć zupełnie nowe możliwości. Co musimy wiedzieć?

  1. Po pierwsze, czy ma to być tradycyjny film, czy animacja, wizualizacja 3D, może produkcja interaktywna? Dzisiaj dostęp do technologii nie jest już wybitnie ograniczony ani kosztowny. I możemy Ci zaproponować np. filmy VR i 360 stopni lub połączenie wizualizacji z faktycznymi ujęciami (np. nowo budowany obiekt wpisany w rzeczywistą lokalizację). No i czy Twoja kampania będzie składać się z tylko jednego filmu, czy z kilku? A jeśli tak, to z ilu?
  2. Po drugie na jakiej jakości, stylu i wydźwięku filmu Ci zależy, czego oczekujesz? Możemy go nagrać telefonami, kamerami sportowymi i przemysłowymi. Możemy użyć świetnych świateł i kamer broadcastowych – zaangażować sprzęt dający filmową, hollywoodzką jakość. Ale być może ten materiał chcesz umieścić np. na Tiktoku i myślisz o czymś bardziej naturalnym – chcesz się wpisać w to środowisko.
  3. Po trzecie, jakie przewidujesz formaty i proporcje obrazu – poziom, pion, kwadrat? Ile ma trwać materiał 15, 30 sekund, może minutę lub dłużej? Gdzie planujesz jego emisję? Interesuje nas, czy będzie to telewizja regionalna, ogólnopolska, internetowa? Może serwisy społecznościowe? Każde z tych mediów wymaga nieco innego podejścia i rządzi się swoimi prawami.
  4. Po czwarte, jak długo zamierzasz emitować film – rok, dwa lata, pięć? Czy wszystkie potrzebne materiały robimy sami, czy je dostarczysz, czy może pobieramy coś ze stocków i banków filmowych (np. lokalizacje, aktorów, postaci zwierząt itp.)? Musimy wiedzieć, na jaki czas wykupić prawa i licencje i zorientować się w możliwościach pozyskania materiałów. Kolejna ważna rzecz to liczba wersji językowych (i jakich).
  5. Po piąte – wskazówki wykonawcze. Chodzi o to, co możemy i w jaki sposób wykorzystać, a czego nie. Dotyczy to logotypów, nazw marek i produktów, typografii, kolorów (do briefu dołącz księgę identyfikacji wizualnej lub przynajmniej podstawowe wytyczne).
  6. Po szóste – to jedna z najistotniejszych kwestii, a mianowicie w jakich ramach budżetowych się poruszamy. To informacja, która zweryfikuje wszystkie powyższe i poniższe założenia.

Brief reklamowy – pomysły, oczekiwania i ograniczenia

Dla nas ważne jest nie tylko to, o czym mamy opowiedzieć i co pokazać, ale także jak to zrobić. Mamy ogromne doświadczenie i tysiące pomysłów na minutę, więc zawsze Cię w tej kwestii wesprzemy, ale chcemy poznać Twoje OCZEKIWANIA oraz możliwości finansowe. Przydadzą się referencje filmowe spotów konkurencji lub inne przykłady z internetu zawierające styl, klimat oraz technikę realizacji, które będą stanowić dla nas wyznacznik względem zastosowanej technologii i jakości.

Dalej, do nakręcenia każdego filmu, w tym również i reklamowego bądź biznesowego, potrzebny jest scenariusz – czy masz go, chcesz zlecić np. naszemu copywriterowi, a może wpadł Ci już do głowy pomysł, zainspirowałeś się czymś? Jeśli nie ma scenariusza, to z chęcią go dla Ciebie napiszemy. Podrzucisz nam tylko pomysły, inspiracje lub choćby kierunek (np. przykładowe filmy z naszego portfolio lub inne reklamy z internetu).

Żeby natomiast przygotować scenariusz, musimy się dowiedzieć:

  • O czym ma być ten film? Ma opowiadać historię z życia człowieka, który zyskał na zakupie Twojego produktu/skorzystaniu z usług? Może chcesz zaprezentować firmę albo jakiś proces technologiczny? Jaki ma być ton i charakter produkcji: klip muzyczny, „korpo” video, storytelling, trailer, raczej poważny, emocjonalny, humorystyczny czy szokujący?
  • Gdzie będziemy kręcić sceny? W plenerze czy w studiu filmowym – tu na zbudowanej scenografii czy w całości na greenscreenie? Może w Twojej firmie albo innej zaaranżowanej lokalizacji? Dobrze byłoby wskazać pożądane ujęcia, które najlepiej oddają zamierzony nastrój i przekaz reklamy. Ten czynnik będzie miał także duży wpływ na koszty produkcji i jej organizację (np. dojazdy naszej ekipy, wykupienie pozwoleń na realizację zdjęć itd.)
  • Co z obsadą – czy w filmie mają zagrać znani aktorzy filmowi bądź teatralni, pracownicy firmy, stażyści? Jeśli nie wybierzesz konkretnych postaci, musimy wiedzieć, ile „załatwić” osób do obsady, w jakim wieku, jakiej płci oraz czy powinni mieć jakieś cechy szczególne. Do tego dochodzi narracja: czy potrzebujemy głosu lektorskiego? Jeśli tak, to jakiego: znanego radiowego lub reklamowego, budżetowego, ale dobrego, żeńskiego czy męskiego?
  • Jak powinna na film zareagować grupa docelowa – o czym myśleć i jakie działania podjąć? Na co możemy sobie pozwolić, a czego unikać? Chodzi np. o ograniczenia prawne czy kodeks branżowy: wszelkie zakazane zwroty lub formy promocji, przedstawienia postaci itp.

Ostatnia sprawa (choć… może powinna być pierwszą) budżet na całą produkcją filmową i zakup mediów. Najchętniej „sztywny”: tyle albo mniej więcej i tu węższe lub szersze widełki. Wtedy damy Ci znać, czy Twoje oczekiwania się w nim mieszczą albo co możemy w tej konkretnej kwocie przygotować, jak ją najlepiej spożytkować.

FAQ:

1. Co to jest brief filmu reklamowego?

Brief filmu reklamowego to krótki a treściwy spis wytycznych dotyczących stworzenia materiału promocyjnego.

2. Kto przygotowuje brief na film reklamowy?

Klient agencji reklamowej lub domu produkcyjnego może sam przygotować brief, ale najczęściej dostaje formularz do wypełnienia (np. brief online) lub listę pytań.

3. Jakie informacje powinien zawierać brief do filmu reklamowego?

W briefie powinny się znaleźć najważniejsze informacje odnośnie do tego, czego ma dotyczyć reklama, jaką ma mieć formę i charakter. To m.in. prezentacja oferty firmy i grupy docelowej, cel, jaki ma kampania reklamowa, wytyczne techniczne, pomysły, oczekiwania i koncepcje kreatywne (jeśli takowe są).