Wizualizacje i animacje architektoniczne 3D – co to takiego i jaka jest różnica?

wizualizacja architektoniczna

Wyobraźnia to potężne narzędzie ludzkiego umysłu, lecz niedoskonałe – często zawodzi i wyobrażenia nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością. Na szczęście dziś, dzięki technologii, w przełomowych momentach życia, takich jak inwestycja w nieruchomości, nie musimy polegać tylko na niej. Sprawdź, czym są i jak działają animacja i wizualizacja architektoniczna.

Czym jest wizualizacja architektoniczna?

Wizualizacja architektoniczna (często: wizualizacja inwestycji architektonicznych) to metoda przedstawiania projektów architektonicznych: budynku, wnętrza, infrastruktury, przestrzeni – zazwyczaj z użyciem grafiki trójwymiarowej i w celu zaprezentowania gotowej, skończonej wizji. To narzędzie dla każdej osoby w jakikolwiek sposób związanej z danym projektem, zarówno inwestora i projektantów, jak i klienta: kupca, najemcy lub użytkownika.

Z wizualizacji architektonicznych korzysta się na różnym etapie realizacji inwestycji – przed rozpoczęciem budowy, żeby dopracować lub zaakceptować projekt, na etapie powstawania obiektu i podczas jego aranżacji, by zadbać o perfekcyjny efekt końcowy, a także w trakcie prezentacji inwestycji interesantom, aby wywrzeć dobre pierwsze wrażenie, które zawsze ma kluczowe znaczenie.

Wizualizacje architektoniczne to dość pojemne określenie na prezentacje projektów różnych, które dodatkowo tworzy się w wielu wariantach. Dlatego rozróżniamy kilka ich typów. Najchętniej wykorzystywanym i szczególnym rodzajem wizualizacji jest animacja architektoniczna – obraz dynamiczny, zwykle materiał wideo.

Wizualizacja architektoniczna 3D

Większość tworzonych obecnie prezentacji to wizualizacje architektoniczne 3D, czyli wykorzystujące grafikę trójwymiarową. Uwzględniają więc nie tylko wysokość i szerokość obiektów, ale także ich głębię. Umiejscawiają je w przestrzeni i ukazują tak, jak faktycznie widzimy je w rzeczywistości realizm wizualizacji mocno wpływa na korzystność odbioru. Zwłaszcza że oprócz wymiarów przestrzennych oraz ogólnych form, kształtów i kolorystyki obiektów wizualizacje 3D zawierają też detale takie jak struktury i tekstury materiałów czy grę światła i cienia.

Tego typu wizualizacje wykorzystuje się do prezentacji przestrzeni zewnętrznych oraz wewnętrznych, pojedynczych obiektów oraz całych zespołów architektury.

Wizualizacje architektoniczne deweloperskie

Z wizualizacji architektonicznych korzystają przede wszystkim deweloperzy, w ten sposób przedstawiając nowo budowane obiekty – budynki i całe zespoły urbanistyczne, np. dzielnice i osiedla. Wizualizacje deweloperskie to też podstawowe narzędzie promocyjne i sprzedażowe (prezentacja przedstawiana jest klientowi). 

W OSTRO mieliśmy przyjemność współpracować z dużymi firmami realizującymi w Polsce nowoczesne projekty, opracowując niezwykłe animacje architektoniczne. Połączyliśmy filmowanie z powietrza i animacje 3D, wpisując planowane obiekty w istniejącą, tętniącą życiem przestrzeń – m.in. Nowogrodzką Sqaure czy Lixę przy ul. Kasprzaka w Warszawie. Technologia wizualizacji 3D pozwala zatem nie tylko szczegółowo obejrzeć obiekt, który jeszcze nie powstał, lecz także sprawdzić, jak będzie prezentował się w danej lokalizacji i co ona oferuje (np. infrastruktura). 

Wizualizacja aranżacji wnętrza

Wizualizacje wykorzystuje się do prezentowania nie tylko budynków i ich zespołów, ale także całości przestrzeni w środku czy aranżacji poszczególnych wnętrz: ich układu, umeblowania i wyposażenia, wykończenia ścian i podłóg czy nawet elementów dekoracyjnych. 

Wizualizacja wnętrz to podstawowe narzędzie dla projektanta i jego klienta, które pozwala dopracować każdy szczegół, aby w pełni odpowiadał danej wizji i potrzebom. Przydaje się też wykonawcom projektu, którzy dzięki wizualizacji lepiej poznają zamysł architekta. A coraz częściej jest wykorzystywana przez sprzedawców nieruchomości – także w tak bardzo zaawansowanej formie, jak wirtualny spacer.

Rodzaj wizualizacji przestrzeni – spacery wirtualne

Spacery wirtualne to szczególny rodzaj wizualizacji architektonicznej. W prezentacji multimedialnej wykorzystuje się bowiem zdjęcia wykonane wieloobiektywową kamerą sferyczną. Po zmontowaniu oglądający ma wrażenie rozglądania się po przestrzeni, przebywania w niej, może też zmieniać perspektywę patrzenia i przybliżać szczegóły. W ten sposób tworzymy filmy VR i 360° pozwalające przenieść się w dowolne miejsce bez wychodzenia z domu. To doświadczenie wzmacniają gogle VR, które dają najpełniejsze wrażenie przebywania w danej przestrzeni.

Spacery wirtualne wzbogaca się też często o podkład dźwiękowy, w tym głos lektora, a także inne elementy – mapy, grafiki, napisy czy odnośniki do różnych materiałów. To genialne narzędzie dla specjalistów sprzedaży i wynajmu nieruchomości, ale też właścicieli atrakcji turystycznych, biur podróży, właścicieli hoteli itp.

Czym jest animacja architektoniczna 2D i 3D?

Tych dwóch tworów, jakimi są wizualizacja oraz animacja architektoniczna 2D i 3D, nie sposób od siebie oddzielić – zwykle wizualizacje przygotowuje się właśnie w formie animacji, czyli materiałów dynamicznych, np. wideo. W ten sposób znacznie poprawia się percepcja projektu – obiekt ukazuje się w pełni, ze wszystkich stron i zwykle także w konkretnym otoczeniu.

Animacja architektoniczna wykracza daleko poza sam projekt danego obiektu – może wykorzystać rzeczywistą scenerię lub tę stworzoną, czyli elementy przygotowanej grafiki, takie jak drzewa i rośliny, inne budynki, samochody i ludzie, które zaprezentują potencjalne otoczenie. Inwestor sprzedający budynek w stanie surowym może również go już niejako „urządzić”, by podbić dobre pierwsze wrażenie odbiorcy i zwiększyć szansę na powodzenie transakcji.

Kiedy warto korzystać z wizualizacji architektonicznej?

Wizualizacje i animacje architektoniczne zastępują wyobraźnię i domysły – potrafią ustrzec od popełnienia błędu, wesprzeć fazę realizacji projektu i pomóc podjąć ważną życiową decyzję. To narzędzie potrzebne wszystkim związanym z inwestycją: zarówno inwestorom, którzy odpowiadają za twór architektoniczny, jak i projektantom oraz wykonawcom, którzy dzięki wizualizacjom lepiej się rozumieją czy stają się pewniejsi swojej pracy, wreszcie również sprzedawcom do uatrakcyjnienia prezentacji oraz klientom i użytkownikom, którym przestrzeń służyć będzie do życia, pracy, odpoczynku czy biznesu.

Potrzebujesz wizualizacji lub animacji architektonicznej – przestrzeni, budynku lub wnętrza? Sprawdź nasze portfolio i zadzwoń lub napisz. Przygotujemy dla Ciebie profesjonalne materiały, które pomogą w realizacji inwestycji lub zrobią silne wrażenie na potencjalnym inwestorze! 

FAQ:

1. Co to jest wizualizacja architektoniczna 3D?

Wizualizacja architektoniczna 3D to sposób prezentacji projektu architektonicznego w celu ukazania skończonej wizji – np. gotowego budynku, wykorzystujący elementy grafiki trójwymiarowej.

2. Czym różnią się wizualizacje i animacje architektoniczne?

Animacje architektoniczne 2D i 3D to rodzaj wizualizacji dynamicznej w formie np. materiału wideo. Ich cechą charakterystyczną jest więc ruchomy obraz.

3. Jak tworzy się wizualizacje architektoniczne 3D?

Na proces tworzenia wizualizacji architektonicznej składa się wiele etapów, a w tym modelowanie: tworzenie obiektów trójwymiarowych, nakładanie materiałów, tekstur oraz ustawienie oświetlenia. Ostatnia faza to rendering grafik.