Reklamy na YouTube – jak przykuć uwagę użytkownika?

9 czerwca 2021 Marketing / strategia
Reklamy na Youtube

Zastanawiasz się nad reklamą na YouTube, ale obawiasz się, że Twoi odbiorcy wprost nie będą mogli doczekać się, aby kliknąć przycisk „pomiń”? Nawet w 5 sekund da się skutecznie przykuć uwagę klienta. Dowiedz się, jak zrobić reklamę na YouTube, która nie tylko nie będzie pomijana, ale będzie z pełnym powodzeniem realizować założone cele biznesowe!

Po pierwsze – poznaj swoją grupę docelową

Reklamodawca bez pogłębionej wiedzy o swoich odbiorcach jest jak dziecko błądzące we mgle. Pierwszym krokiem do skutecznej reklamy, niezależnie od jej formatu i medium, w którym jest emitowana, jest stworzenie person. Każda z nich powinna reprezentować inny typ odbiorcy (np. klientami sklepu zabawkowego są zarówno rodzice, jak i dziadkowie oraz osoby, które mogą nawet nie mieć swoich dzieci, ale są przyjaciółmi rodziny).

W przypadku reklamy na YouTube dobra znajomość grupy docelowej jest podstawą efektywnej, przykuwającej uwagę kampanii. Tylko w ten sposób można maksymalnie dopasować kreację reklamową do osoby po drugiej stronie monitora. Odkryć problemy, bolączki i ująć je w pierwszych sekundach wideo – tak, aby odbiorca mógł się z nimi zidentyfikować i poczekał na rozwiązanie, jakie mu zaoferujesz, czyli nie pominął reklamy.

Aby skutecznie przykuć uwagę użytkownika reklamą wideo w internecie, musisz go najpierw dobrze poznać.

Po drugie – zaprojektuj skuteczną kampanię

Komunikacja jednokanałowa nigdy nie sprawdzi się tak dobrze jak tzw. multichannel marketing. Reklamy na YouTube powinny być więc jedynie jednym z ogniw całej kampanii marketingowej.

Ponadto, aby móc ocenić, czy kampania przyniosła oczekiwany rezultat, musisz wyznaczyć jej mierzalne cele. Zrób to już podczas wstępnego projektowania kampanii – zastanów się, jaką rolę do odegrania będą miały poszczególne reklamy i miejsca ich emisji i uwzględnij tu medium YouTube. Zastanów się, czy reklama ma budować wizerunek Twojej firmy, zwiększać świadomość odbiorców, czy może sprzedawać. W zależności od celu zaprojektujesz dopiero kreację reklamową.

Aby skutecznie przykuć uwagę użytkownika reklamą na YouTube, musisz mieć plan – nie możesz działać na oślep.

reklama na youtube

Po trzecie – stwórz odpowiednią kreację

To nie jest tak, że YouTube jest medium reklamowym o niskiej skuteczności. Kiepska efektywność reklamy nie wynika zazwyczaj z medium, w którym jest emitowana, ale z jej miernej jakości. W przypadku YouTube jest to szczególnie ważne, bo odbiorca „przychodzi” tu spędzać swój wolny czas, rozerwać się, a nie oglądać reklamy.

Reklama na YouTube powinna być odpowiednio dopasowana do tego kanału. Co to znaczy? Gdy już poznasz swoich odbiorców, dowiedz się, co robią na YouTube – może najczęściej po prostu słuchają muzyki, a może interesują się twórczością popularnych vlogerów lub szukają na YouTube rozwiązania swoich problemów?

Aby skutecznie przykuć uwagę użytkownika reklamą na YouTube, musisz wiedzieć, co on w tym medium robi i precyzyjnie dopasować materiał wideo do jego upodobań.

Przykład? Jeśli Twój odbiorca na YouTube słucha określonego rodzaju muzyki, zadbaj o podkład muzyczny reklamy w podobnym stylu. Jeśli z kolei Twój potencjalny klient korzysta z YouTube’a w celach edukacyjnych, postaw na dydaktyczny charakter materiału filmowego.

Po czwarte – zadbaj o właściwe targetowanie

I wreszcie – nawet najlepsza kreacja bez skutecznego targetowania nie przyniesie efektu. Już znasz swoich odbiorców, więc teraz musisz przenieść ich cechy charakterystyczne na kanwę Google Ads. Oprócz podstawowego targetowania uwzględnij zainteresowania Twoich odbiorców. Koniecznie wskaż tematykę filmów, w których otoczeniu będą wyświetlać się reklamy na YouTube.

Po piąte – obserwuj, wyciągaj wnioski, optymalizuj

Gdy już zadbasz o pomysłową kreację reklamową, która dotrze wyłącznie do Twoich potencjalnych klientów, to czy możesz zrobić sobie kawę i czekać, aż prześcignie założone KPI? Niestety, to dopiero początek drogi! Teraz musisz intensywnie monitorować kampanię – co przynosi rezultaty, a co nawet nie dobija do założonego progu? Musisz analizować, co działa, a co nie i wciąż udoskonalać swoje reklamy – zarówno pod względem kreacji, jak i samego pomysłu na kampanię czy ustawień targetowania.

Najczęstsze błędy twórców reklam na YouTube

Nie ma jednej tajemnej recepty na powodzenie kampanii marketingowej czy na projekt kreacji reklamowej. To, co sprawdza się w jednej branży, w Twojej może akurat przynieść wręcz odwrotny skutek.

Nie ma też wątpliwości, że reklama na YouTubie musi być ciekawa i reprezentować pewną jakość, z którą kojarzy się Twoja marka (firma). Pomysł na trafioną kreację video jest zawsze wynikową procesu koncepcyjnego. Ważne, abyś na tym etapie współpracował ze specjalistami, którzy w swoim portfolio mogą pochwalić się profesjonalnymi realizacjami. W OSTRO scenariuszem do Twojej reklamy na YouTube zajmą się osoby z ogromnym doświadczeniem, ale i z kreatywną głową pełną niesztampowych pomysłów!

Aby przykuć uwagę użytkownika YouTube, musisz przede wszystkim wystrzegać się kilku często powielanych błędów reklamodawców.

Mam spot reklamowy TV, wrzucę go na YouTube!

Oczywiście na YouTube możesz wykorzystać reklamę telewizyjną, ale tylko wtedy, gdy jest odpowiednio dostosowana do tego medium. Klasyczny spot reklamowy TV, w niezmienionej formie, w tym wypadku może się nie sprawdzić.

Musisz dostosować swoją kreację do medium i pamiętać, że masz tylko 5 sekund, aby zatrzymać uwagę internauty. Oczywiście na YouTube możesz wykupić reklamy „niepomijalne”, lecz tym bardziej trzeba zbliżyć ich format do filmów, które je poprzedzają bądź przerywają. Nudna i totalnie nietrafiona reklama, której nie da się wyłączyć, w najlepszym wypadku zostanie szybko zapomniana, w najgorszym – obudzi niechęć do Twojej marki.

Muzyka nie jest przecież najważniejsza! 

Wiele osób wychodzi z założenia, że muzyka nie jest taka ważna, na pewno mniej istotna niż obraz i słowo. Oczywiście w dobrej kreacji wszystkie te elementy idealnie ze sobą współgrają, jednak w promocyjnym filmie na YouTube podkład muzyczny jest najważniejszy, zwłaszcza jeśli reklamy będą wyświetlane obok klipów.

Świetna muzyka ma jeszcze tę przewagę, że potrafi bardzo skutecznie zapaść w pamięć. Dąż do tego, aby odbiorcy szukali tytułu utworu muzycznego z Twojej reklamy – on już na zawsze będzie się kojarzyć z Twoją marką!

Zobacz, jak dbamy o podkład muzyczny reklam w OSTRO – sprawdź nasze realizacje dla Nike Magista, MYLAQ czy Dream Walker.

Najpierw wprowadzę w temat, później go rozwinę!

W reklamach na YouTube masz 5 sekund na przyciągnięcie uwagi. To nie pora, by wprowadzać w tematykę. To pora na konkret, bez owijania w bawełnę.

Możesz np. powiedzieć swoim odbiorcom, co im dasz w zamian za to, że nie klikną przycisku „pomiń”. Albo przestrzec przed tym, co stracą, jeśli nie wysłuchają Cię do końca. Z takich rozwiązań skutecznie skorzystały do tej pory marki takie jak np. Tiger czy Getin Bank. 

Reklamę na YouTube mogą zrobić sobie sam!

Utarło się, że materiały reklamowe do social media można z powodzeniem tworzyć „chałupniczo”. Oczywiście – można, ale to jak podcinanie sobie skrzydeł.

Tylko z pomocą specjalistów możesz wykorzystać wszystkie możliwości, jakie daje format wideo. To m.in. animacje 2D i 3Dfilmy VR i 360° czy filmowanie z powietrza, które pozwalają stworzyć niemal dowolny świat i nawet prostą historię przemienić w porywającą. 

Nawet najlepszy pomysł na reklamę bez specjalistycznego sprzętu, jego operatorów i profesjonalnego montażu nie wyróżni się na tle innych.

Oddaj swoje kreacje reklamowe na YouTube w fachowe i doświadczone ręce – zapraszamy do OSTRO!

Film reklamowy na youtube

FAQ:

1. Jak zrobić dobre reklamy na YouTube?

Przede wszystkim ujmij najważniejszy komunikat w pierwszych kilku sekundach. Zadbaj o profesjonalną realizację kreacji wideo, wykorzystaj takie techniki jak animacje czy filmy VR i 360°, zaskocz podkładem muzycznym. Dopasuj ściśle reklamę na YouTube do swojej grupy docelowej i do tematyki filmów, w których otoczeniu reklama będzie emitowana.

2. Czy reklama wideo w internecie jest skuteczna?

Oczywiście, ale musisz przykuć uwagę użytkownika na tyle, aby jej nie pominął (bądź nie mógł się doczekać, aż się skończy). Kreacja wideo musi być dobrze dopasowana do grupy odbiorców, ale też do specyfiki samego medium.

3. Czy mogę zrobić reklamowy film na YouTube sam?

Możesz, jednak reklama na podstawie profesjonalnego scenariusza, nakręcona świetnym sprzętem, z wykorzystaniem technik animacji czy filmów VR, zmontowana z porywającym podkładem muzycznym, ma kilkukrotnie większą szansę na powodzenie niż film stworzony w sposób amatorski.