Jak napisać dobry scenariusz do filmu reklamowego? Na czym się skupić?

31 maja 2022 Marketing / strategia
jak napisać scenariusz do filmu reklamowego

Każdy film, nawet najkrótszy film reklamowy, powstaje na podstawie scenariusza. Pisanie scenariuszy to zadanie scenarzysty bądź – w branży reklamowej – copywritera lub twórcy materiału. Jak wygląda scenariusz filmowy? I jak napisać scenariusz do filmu reklamowego, aby spot był nie tylko atrakcyjny, ale też realizował cele biznesowe? Podpowiadamy!

Kto napisze profesjonalny scenariusz filmu reklamowego?

Pisanie scenariuszy to zadanie dla specjalisty – scenarzysty lub copywritera. Czasem, zwłaszcza w branży reklamowej, jest to jedna osoba. Scenarzysta filmowy, w przypadku produkcji kinowej czy telewizyjnej, często jest angażowany przez reżysera tegoż obrazu. Krótki scenariusz do spotu reklamowego zwykle przygotowuje producent materiału. Możesz więc zlecić wykonanie całego przedsięwzięcia firmie zewnętrznej – zajmuje się tym m.in. nasz dom produkcyjny OSTRO – i wówczas ten scenariusz opracują dla Ciebie specjaliści.

Rzecz jasna krótki scenariusz filmowy do spotu reklamowego można też przygotować samodzielnie – jeśli będzie to potrzebne, pomożemy go dopracować, oszlifujemy go i na jego podstawie zrealizujemy cały materiał. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak się pisze scenariusz, przygotowaliśmy kilka wskazówek.

Jak wygląda scenariusz? Co powinien zawierać scenariusz spotu reklamowego?

Przykład (niejeden) scenariusza filmowego znajdziesz m.in. w internecie. Gdy rzucisz okiem na kilka prac, zauważysz, że nieco różnią się od siebie formą, długością czy też sposobem zapisu informacji. Co powinien zawierać scenariusz filmowy?

Każdy dowolny przykładowy scenariusz filmowy zawiera zapis dialogów i didaskalia. Te ostatnie to tekst poboczny – zwykle zapisany obok scen dialogowych i inną czcionką – który przekazuje wskazówki dla twórców filmu co do m.in. wyglądu bohaterów, rekwizytów, miejsca akcji, scenerii, oświetlenia, dźwięku czy też muzyki. Zwykle zawiera również szkic fabuły.

Zazwyczaj też, tworząc scenariusz filmowy, korzysta się z ogólnie przyjętych w branży standardów formatu i układu graficznego, które wyznaczają podział stron, właściwie dobrane akapity czy nawet krój czcionki.

Te wskazówki dla ekipy realizacyjnej są mniej lub bardziej szczegółowe. Jeżeli masz taką konkretną, dokładną wizję całego obrazu, możesz je rozbudować, zwykle jednak didaskalia nie są zbyt skomplikowane, aby pozostawić pole do popisu dla aktorów i innych specjalistów pracujących nad filmem – operatorów kamery czy oświetleniowców oraz scenografów.

Jak napisać scenariusz filmowy krok po kroku?

Odpowiedzi na pytanie, jak pisać scenariusz, są różne, ponieważ prawdopodobnie każdy twórca scenariusza ma własne metody pracy, a pisanie scenariuszy to praca kreatywna, która często wymyka się utartym formatom. Co więcej, filmy reklamowe są też bardzo różne, realizują odmienne konwencje i cele (np. budowanie wizerunku kontra zwiększenie sprzedaży produktu) i to do tych aspektów dobiera się sposób pracy nad scenariuszem. Niemniej, by napisać profesjonalny scenariusz filmu reklamowego, trzeba przejść przez dwa etapy – opracować pomysł i stworzyć projekt.

scenariusz spotu reklamowego przykład

Pomysł na film reklamowy: punkt wyjścia do napisania scenariusza

To pierwszy krok, zarazem najważniejszy i najtrudniejszy do postawienia. Duża część scenariuszy filmowych do produkcji kinowych i telewizyjnych powstaje na podstawie pomysłu reżysera lub producenta (czy jeszcze zupełnie innego pomysłodawcy), więc osoba przygotowująca scenariusz ma odrobinę łatwiejsze zadanie. A jak wpaść na pomysł na skuteczny scenariusz reklamowy, jeśli go nie dostaliśmy „z zewnątrz”?

  • Zbierz i uporządkuj informacje. Filmy reklamowe realizują określony cel biznesowy – od niego warto zacząć. Potrzebne też będą wszystkie informacje o firmie, marce, produktach bądź usługach, a także określenie grupy docelowej (czyli kim jest potencjalny klient, jakie ma potrzeby i jak mogę je spełnić?).
  • Pozwól wypłynąć wszystkim pomysłom. Jeśli możesz, zaangażuj w etap koncepcyjny i kreatywny każdego, kto może pomóc. Jaką historię opowiedzieć, jaki przekaz zaserwować, jak się zareklamować? Zapisuj wszystkie pomysły – i te absurdalne także – emocje, hasła, zdania. Wszystko, co przyjdzie do głowy.
  • Wybierz i rozwiń pomysł. Po takiej burzy mózgu odpocznij (niektórzy wolą przejść do następnego etapu np. następnego dnia). Ze „świeżą” głową przyjrzyj się pomysłom i odrzuć większość z tych, które się nie podobają. Zostaw kilka i zastanów się, jak je połączyć, lub wybierz ten najlepszy i go rozwiń.
  • Wykreuj historię, świat i bohaterów. Na podstawie pomysłu i kilku idei z nim związanych zbuduj warstwę kreatywną. Wybierz miejsce akcji i zaplanuj przebieg historii w aktach (wstęp, rozwinięcie, finał), zaprojektuj charaktery, zadbaj o emocje i zaskoczenie odbiorcy. Na koniec spisz całą tę historię. 

Pisanie scenariusza, czyli tworzenie dialogów i dawanie wskazówek

Ten etap zwykle jest znacznie krótszy niż początkowa faza koncepcyjno-kreatywna. 

Jeśli już masz pomysły i opisaną całą historię, musisz ją ubrać w dialogi oraz wskazówki dla realizatorów. Spot reklamowy, zwłaszcza do telewizji czy mediów społecznościowych, musi mieć określoną długość, dlatego zwróć szczególną uwagę na czas trwania dialogów i pamiętaj, że film nie składa się tylko z nich. Warto też znaleźć przestrzeń na inne elementy – hasła, efekty dźwiękowe, wymowną ciszę itp.

Jak już wspomnieliśmy, nie musisz szczegółowo rozbudowywać wskazówek: wówczas zdasz się na doświadczenie realizatorów i ich twórczą inwencję. A gdy ich udzielasz, staraj się być precyzyjnym, dotyczy to zwłaszcza sfery abstrakcji, uczuć i myśli. Warto nakreślić krótką scenkę (np. Anna popatrzyła na syna z czułością i uśmiechnęła się) zamiast wskazywać na to, jak bohater ma się czuć lub co lubić (np. Anna kocha syna).

Na podstawie przygotowanego scenariusza kolejno najczęściej powstają już storyboardy i scenopisy, czyli rysunki oraz schematy obrazujące scenariusz i kreślące plan realizacji technicznej filmu. Storyboardy i scenopisy razem uzupełniają scenariusz i we trójkę stanowią podstawę do realizacji całego materiału. Powodzenia!

FAQ:

1. Co powinien zawierać scenariusz filmu reklamowego?

Scenariusz spotu reklamowego powinien zawierać zarys fabuły, dialogi i wskazówki dotyczące miejsca akcji, zachowania aktorów, ich wyglądu i rekwizytów, zwykle także muzyki i dźwięku oraz oświetlenia.

2. Kto tworzy scenariusz spotu reklamowego?

Scenariusz spotu reklamowego może stworzyć zewnętrzna firma realizująca film lub zewnętrzny bądź firmowy copywriter albo sam pomysłodawca zlecający produkcję.

3. Gdzie znaleźć przykładowy scenariusz filmowy?

Przykład scenariusza filmowego znajdziesz w internecie, w materiałach edukacyjnych dla studentów szkół filmowych czy też w książkach poświęconych tej tematyce.