Filmy biznesowe w strategii marketingowej firmy

22 lipca 2021 Marketing / strategia
Filmy biznesowe

Dobra strategia marketingowa firmy obejmuje całokształt działań, które będą zmierzać do realizacji celów biznesowych: zbudowania i utrwalenia wizerunku marki, zdobycia zaufania i lojalności społeczności odbiorców, sprzedaży produktów lub usług. Powinna angażować wszystkie dostępne kanały oraz formy komunikacji i promocji. Czy filmy biznesowe także? Z całą pewnością! Czym są tego typu produkcje i jakie cele realizują?

Czym są filmy biznesowe?

„Filmy biznesowe” to pojęcie, które funkcjonuje od niedawna i nie jest tłumaczone w sposób jednoznaczny. Ktoś może powiedzieć, że „filmy biznesowe” to filmy o biznesie – taki film opowiada historię firmy czy marki, pokazuje sposoby działania, technologie, pracowników, cele i misję. Inna osoba wyjaśni, że „filmy biznesowe” to materiały, które realizują wyznaczone im cele biznesowe – sprzedają, budują wizerunek, wzmacniają świadomość odbiorców, zachęcają kandydatów do rekrutacji, czyli są spotami reklamowymi lub wideo tzw. employer brandingowym.

I każdy będzie miał rację!

Kto jest odbiorcą filmów biznesowych?

  • Pracownicy – obecni i potencjalni. Film biznesowy można wykorzystać w celach wewnętrznych – do motywowania pracowników, uświadamiania misji i tradycji firmowych, podczas szkoleń i warsztatów. Może też być narzędziem rekrutacyjnym, które będzie zachęcało potencjalnych kandydatów do aplikacji, przybliżając warunki pracy w firmie i wyznawane wartości.
  • Kontrahenci, klienci biznesowi. Film biznesowy można też wykorzystać jako narzędzie pracy dla handlowców. W tym wymiarze wideo może zachęcać do podjęcia współpracy, pokazując walory i korzyści z niej płynące, odsłaniając know-how, traktując o wspieraniu biznesu, partnerstwie i lojalności. Taki film biznesowy przydaje się na spotkaniach biznesowych, prezentacjach, targach.
  • Konsumenci, klienci końcowi. Wreszcie film biznesowy może odgrywać rolę promocyjną – taki film pokazuje końcowym odbiorcom korzyści oferty, ale też eksponuje określony styl życia, wartości i wizję świata. Może być narzędziem do budowania wizerunku i sprzedawać – przyjmując rolę filmu reklamowego emitowanego w mediach i dystrybuowanego w internetowych kanałach komunikacji.

Jak może wyglądać film biznesowy?

Tak jak każda firma i marka ma inną osobowość, inne cele i wartości, tak każdy film biznesowy może wyglądać zupełnie inaczej. Dopiero w zależności od celu, jaki film biznesowy będzie miał realizować, oraz od grupy docelowej, do której zostanie skierowany, można opracować kreatywny pomysł, a następnie scenariusz i plan filmu. W OSTRO zawsze zachęcamy naszych klientów do zaangażowania nowych technik filmowych, które pozwolą się wyróżnić i zaintrygować odbiorców.

Filmy biznesowe a drony, VR i 360

Angażując do pracy na planie filmu biznesowego drony i wieloobiektywowe kamery sferyczne, można stworzyć obraz, który dosłownie wciągnie odbiorców, stawiając ich w centrum wydarzeń, które biznesowy film opowiada, i pozwalając samodzielnie manipulować perspektywą.

Jeśli chciałbyś np.: stworzyć relację z wydarzenia, które Twoja firma organizuje, zaprosić odbiorców na zwiedzanie siedziby firmy, fabryki, parku technologicznego albo nowo wybudowanego obiektu, pokazać atrakcje turystyczne regionu lub zachęcić do jakiejś aktywności (np. sportów ekstremalnych), to technologie VR i 360 zapewnią Twoim odbiorcom zupełnie nowy poziom wrażeń! Twój film biznesowy na pewno zostanie zapamiętany, a razem z nim Twoja oferta i marka.

Filmy biznesowe a technika animacji

Technika animacji jest obecnie wykorzystywana w produkcji filmowej na ogromną skalę. Animacje mogą być tak realistyczne, że niemal nie do odróżnienia od klasycznych ujęć kamery. Można je też łączyć z rzeczywistymi zdjęciami w spójną całość. W kwestii animacji „niemożliwe” nie istnieje, a przynajmniej w OSTRO!

To wszystko stwarza zupełnie nowe możliwości. Technika animacja pozwala bowiem wykreować w zasadzie dowolny świat, bohaterów i historię. W biznesie często się ją wykorzystuje do „rozebrania” produktu na części, pokazania jego działania i funkcji. To także świetny sposób na przedstawienie danych i statystyk, usług oraz funkcjonalności produktów niematerialnych – np. narzędzi, aplikacji, platform.

Zobacz przykłady z naszego portfolio film promocyjny dla ITNS, film korporacyjny dla Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. czy film szkoleniowy dla PayU!

Jakie cele realizują filmy biznesowe?

  • Są wizytówką firmy. Zamiast opowiadać o przedsiębiorstwie, pisać o nim lub tworzyć rozbudowane galerie zdjęć – daj przemówić obrazom, słowom i dźwiękom! Tego typu uniwersalny film biznesowy będziesz mógł wykorzystać na mnóstwo sposobów, a swojej wartości nie straci przez wiele lat!
  • Budują wizerunek firmy. Film biznesowy wyeksponuje wszystko to, czym chcesz się pochwalić i czym może wyróżnić się Twój biznes. W ciekawej formie przemyci misję, wartości i cele przedsiębiorstwa, dzięki czemu marka zyska unikalną osobowość i pozwoli odbiorcom się z nią utożsamić. To genialne narzędzie w rękach marketera, PR-owca i rekrutera!
  • Sprzedają lub wspierają sprzedaż. W pewnym sensie każdy film o biznesie będzie dążył do celu, jakim jest sprzedaż. Natomiast możesz ten materiał ukształtować w sposób bardziej perswazyjny i włączyć go do szeroko zakrojonej kampanii sprzedażowej. Urzeczywistnij problem, zaproponuj rozwiązanie i pokaż korzyści – film biznesowy wywinduje słupki sprzedażowe powyżej oczekiwań! 
Najlepsze animacje telewizyjne

Jak tworzymy filmy biznesowe w OSTRO?

Filmy biznesowe to jedynie wycinek naszej oferty, ale na tym polu mamy ogromne doświadczenie – nasze produkcje pozwalają zaistnieć firmom na całym świecie, nie ograniczamy się tylko do rodzimego „podwórka”!

Tworzymy filmy dla biznesów z różnych branż – dłuższe, krótsze, wizerunkowe, sprzedażowe, filmy szkoleniowe, z udziałem znanych osobistości, filmowane z powietrza, w technologii VR i 360 oraz z wykorzystaniem technik animacji. Każdym zajmujemy się kompleksowo!

  1. Proces tworzenia filmu biznesowego w OSTRO zaczyna się od rozmowy z klientem – musimy poznać cele, założenia, oczekiwania, pomysły, markę i jej ofertę, unikatowe wartości, grupę docelową oraz sposób komunikacji. To punkt wyjścia do etapu kreatywnego!
  2. Na podstawie wypracowanej idei kreatywnej do każdego filmu biznesowego tworzymy scenariusz. Niezależnie od skali produkcji przygotowujemy plan filmowy, angażujemy statystów, aktorów, znane postaci (w naszych wideo wystąpili m.in. Krzysztof Hołowczyc, Zbigniew Bródka i Włodzimierz Zientarski!) Rozrysowujemy storyboardy, a w przypadku animacji – tworzymy scenerię i postaci i programujemy ich ruchy.
  3. Gdy już wszystko jest dopracowane i przygotowane, kręcimy film biznesowy z użyciem najlepszego sprzętu. Montujemy ujęcia, dopracowujemy warstwę dźwiękową, dodajemy efekty, szlifujemy materiał jak diament! Efekt? W pełni profesjonalny film biznesowy, który realizuje założone cele!

Filmy biznesowe nie zawsze muszą przypominać film The Social Network z postacią Marka Zuckerberga czy produkcję Steve Jobs. Mogą po prostu przedstawiać pracę w konkretnym przedsiębiorstwie, przyjąć formę skutecznego filmu wizerunkowego lub być nowoczesnym sposobem na rekrutację nowych pracowników. Co tylko zechcesz!

Na pewno możemy Ci pomóc – skontaktuj się z nami! 😉

FAQ:

1. Jakie korzyści dla firmy może przynieść film biznesowy?

Film biznesowy może budować i utrwalać wizerunek marki, zapewniać zaufanie i lojalność klientów, wspierać sukces sprzedażowy, pozyskiwać nowych klientów oraz pracowników, motywować, szkolić zatrudnionych i wiele innych!

2. W jaki sposób można przygotować film biznesowy?

Wszystko zależy od celu, grupy odbiorców i sposobu wykorzystania filmu. Na pewno warto zaangażować nowe techniki jak VR i 360 czy animacje 3D.

3. Ile kosztuje produkcja filmów biznesowych?

Na koszt realizacji filmu biznesowego może mieć wpływ wszystko (np. lokalizacja planu, udział znanych postaci). Wstępną wycenę możemy podać dopiero po ustaleniu pierwszych szczegółów.