Filmowanie nieruchomości dronem – sprzedawaj skutecznie

12 listopada 2020 Sprzęt filmowy i technologie
filmy promocyjne kręcone dronem Ostro-Video

Znane chińskie przysłowie mówi, że jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów. Zgodnie z powyższym, w naszym studiu filmowym skutecznie przekładamy słowa na obraz, wspomagając przy tym sektor nieruchomości. Dowiedz się, dlaczego i jak filmowanie budynków lub działek dronem może wesprzeć Twoją sprzedaż!

Filmowanie z drona dla zmiany perspektywy

Ujęcia z lotu ptaka pozwalają spojrzeć na otaczający nas krajobraz z całkowicie innej strony – w formie, której nie dostrzegamy, stojąc na ziemi. Kiedyś aerofotografia opierała się na wykonywaniu zdjęć z samolotów, helikopterów, balonów czy latawców. Prekursorem ujęć z takich wysokości był Gaspard-Félix Tournachon znany jako “Nadar”. W Polsce autorem najstarszych znanych zdjęć z lotu ptaka był Konrad Brandel. Pierwsze tego typu ujęcia były wykonane już XIX wieku. Ponad 150 lat później ta dziedzina stała się tak rozwinięta, że dziś na rynku dostępne są produkty dostosowane specjalnie do wykonywania zdjęć i nagrywania filmów z wysokości. Nie wszyscy odkryli jeszcze potencjał filmowania i fotografowania z drona. Dziś postaramy się przybliżyć istotę tej dziedziny sztuki.

Filmy reklamowe kręcone z drona

Oblicze fotografii oraz filmowania z lotu ptaka zmieniły drony, których historia rozpoczęła się w… wojskowych laboratoriach. Te bezzałogowe statki powietrzne mają dziś z kolei powszechne zastosowanie w projektach komercyjnych. Dobry sprzęt jest wyposażony w kamerę z najlepszą jakością zapisu, system stabilizacji obrazu czy nawet GPS. To urządzenia wyróżniające się niewielką wagą i cichą pracą. Obsługą drona zajmuje się jedna osoba, dlatego nakład finansowy kręcenia filmu przy pomocy bezzałogowego statku może być mniejszy, niż przy wykorzystaniu ekipy filmowej nagrywającej materiał z helikoptera.

Popularność dronów i filmów nakręcanych przy ich pomocy cały czas wzrasta. W wielu miejscach na świecie (również w Polsce) organizowane są nawet specjalne wydarzenia: Drone Film Festival, które zrzeszają miłośników kadrów lotniczych oraz profesjonalnych operatorów dronów.

Filmowanie dronem nieruchomości 

Rynek nieruchomości w Polsce cały czas ulega przemianom ze względu na sytuację ekonomiczną kraju, zmiany demograficzne czy – po prostu, zróżnicowane trendy i preferencje potencjalnych klientów. Na rynku nieruchomości o sprzedaż walczą deweloperzy, pośrednicy, przedstawiciele biur, a nawet indywidualni sprzedawcy. Każdy, kto posiada środki trwałe w postaci nieruchomości i chce je sprzedać lub wynająć, szuka coraz bardziej oryginalnych i kreatywnych sposobów na zainteresowanie potencjalnych klientów oraz sfinalizowanie transakcji. Tą metodą zdecydowanie jest filmowanie z powietrza. 

Ujęcia nieruchomości z drona z pewnością odbiegają od standardowych fotografii powszechnie dostępnych w serwisach ogłoszeniowych, katalogach branżowych lub na stronach internetowych. Wykorzystanie dronów do kręcenia filmów promocyjnych stało się swoistą rewolucją na rynku nieruchomości, ponieważ dało możliwość pokazania budynku lub działki z każdej perspektywy. Zdradzamy tym samym pewnego rodzaju tajemnicę, ponieważ ukazujemy nieruchomość ze strony, z której nie można obejrzeć jej z ziemi. To przedstawienie stanu faktycznego nieruchomości, oprawionego dodatkowo pięknymi kadrami, niestandardowymi widokami i charakterystyczną ścieżką dźwiękową. 

Jakie nieruchomości na sprzedaż można nagrać dronem?

Kręcenie dronem nieruchomości z powietrza dronem

W zasadzie wszystkie. Nieruchomości wystawiane na sprzedaż to nie tylko mieszkania czy domy. To działki oraz budynki pochodzące zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, do których zaliczają się obiekty przemysłowe, firmy, apartamenty, restauracje, hotele, działki budowlane, magazyny, a także inne przestrzenie na sprzedaż lub wynajem w konkretnych budynkach.

Ujęcia z drona mogą stanowić zarówno podstawę, jak i uzupełnienie takiego klipu reklamowego. Pomagamy w opracowaniu koncepcji i scenariusza, doradzamy najlepsze rodzaje ujęć, wysokości realizacji nagrania czy wyglądu kadru. W efekcie tworzymy oryginalny film promocyjny ściśle dostosowany do grupy docelowej. 

Dla kogo usługi dronem będą najlepsze?

Filmy lub zdjęcia z drona to absolutna konieczność dla każdego, kto chce wyróżnić swoje ogłoszenie na rynku nieruchomości. Współpracę z naszym przedsiębiorstwem filmowym mogą podjąć zatem zarówno klienci biznesowi, jak i indywidualni: poczynając od prywatnych sprzedawców, aż po inwestorów. Należy pamiętać, że rynek nieruchomości tworzą nie tylko osoby sprzedające i kupujące. To także osoby pośrednie, które mogą wykorzystać film przedstawiający dany budynek do własnego portfolio. Są wśród nich projektanci, architekci krajobrazu, przedsiębiorstwa budowlane, producenci stolarki okiennej i drzwiowej oraz wielu innych. Zdjęcia z powietrza są idealne dla każdego, kto docenia kreatywne podejście do zaprezentowania swojej pracy i szanuje postęp technologiczny w zakresie nakręcania filmów promocyjnych. 

  • Chcesz zaprezentować daną nieruchomość z innej perspektywy? 
  • Szukasz możliwości do tego, żeby pokazać najlepsze cechy danego budynku lub przestrzeni? 
  • Zależy Ci na wysokiej jakości i najlepszej rozdzielczości takiego nagrania? 
  • Chcesz dodać ścieżkę dźwiękową, która zbuduje nastrój i doda klipowi konkretnego wydźwięku? 

Jeśli przynajmniej jedna odpowiedź była twierdząca – nasze studio filmowe jest gotowe do realizacji takiego zlecenia z wykorzystaniem nowoczesnych dronów.

Profesjonalne filmowanie dronem

Sposób postrzegania kadru może zależeć między innymi od wysokości kamery. Kadr na wysokości około 150 metrów pozwala przedstawić ogólny plan w perspektywie otaczającego go krajobrazu. Przy takiej wysokości nie można wymagać, że zostaną pokazane jakieś istotne szczegóły, jak np. infrastruktura zewnętrzna nieruchomości, zaprezentowania logotypów czy detali architektonicznych. Na wysokości około 100 metrów detale nadal nie są widoczne, ale jest to dobra wysokość do planów szerokich, czyli ogólnej prezentacji działki bądź budynku. Filmowanie bliższych planów jest możliwe na wysokości około 50 metrów. Nie można jednym słowem określić, jakie położenie drona do filmowania będzie najlepsze – jest to uzależnione od indywidualnych czynników, koncepcji kreatywnej czy preferencji klienta. W zasadzie każda wysokość, ujęcie, perspektywa oraz kadr ma w sobie “to coś” – my z kolei pomagamy w dobraniu najlepszego rozwiązania na daną okoliczność. 

Filmowanie z lotu ptaka jest realizowane w naszym studiu filmowym przez ekspertów w tej dziedzinie. To proces rozpoczynający się od opracowania koncepcji, przygotowania scenariusza oraz planu pracy. Nakręcaniem zajmują się licencjonowani i doświadczeni operatorzy dronów. Kolejni specjaliści na etapie postprodukcji pracują nad dodawaniem efektów specjalnych, ścieżki dźwiękowej i profesjonalnym montażem filmu. 

FAQ

  1. Czy nagrywanie nieruchomości dronem jest legalne?

Tak, jednak nad niektórymi obiektami nie można latać bez odpowiednich zezwoleń. Dotyczy to m.in. obiektów użyteczności publicznej, lotnisk czy stacji paliw. Kwestie regulowane są przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury Budownictwa.

  1. Jakie nieruchomości można nagrywać dronem?

Do popularnych obiektów w sektorze obrotu nieruchomościami, które są nagrywane dronem, należą między innymi inwestycje deweloperskie, budynki prywatne oraz obiekty firmowe lub przemysłowe. Dronem można nagrać film promujący domy wolnostojące, apartamenty, biurowce, magazyny, hotele i wiele innych obiektów.

  1. Czy film z lotu ptaka może wesprzeć sprzedaż nieruchomości?

Oczywiście! Pokazanie budynku lub działki z różnej perspektywy i wysokości zwiększa wartość wizualną filmu. To oryginalne, kreatywne i nowoczesne podejście do prezentacji nieruchomości na sprzedaż lub wynajem.