Co to jest CGI?

8 listopada 2021 Nowinki technologiczne
cgi co to jest

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak twórcy filmów tworzą zapierające dech w piersiach fantastyczne scenerie, postaci i sceny akcji? Poznaj tajniki powstawania efektów, które od lat cieszą oczy milionów widzów w kinach na całym świecie!

CGI – tajemnice komputerowej magii

CGI jest skrótem, który można rozwinąć do computer-generated imagery, co dosłownie oznacza obrazy generowane komputerowo. Efekty te stanowią nieocenione narzędzie, przydatne w tworzeniu współczesnych filmów. Są stosowane tak powszechnie, a efekty są na tyle subtelne, że można nie zdawać sobie sprawy z tego, że dana scena je posiada. CGI to zarówno całe filmy stworzone komputerowo jak i, pojedyncze sceny, drobne elementy i detale.

Jak to wszystko się zaczęło?

Wraz z rozwojem kina twórcom coraz bardziej zależało na zaskakiwaniu widzów, których oczekiwania stale rosły. Elementy CGI były początkowo uzupełnieniem klasycznych efektów specjalnych tworzonych za pomocą np. kukieł i makiet. Istnieje kilka filmów uważanych za rewolucyjne w wykorzystaniu CGI. Jednym z takich prekursorów był Tron Stevena Lisbergerga z 1984 roku. 

Warto mieć na uwadze, że stosowana wtedy animacja cyfrowa w znacznym stopniu odbiegała od dzisiejszych metod cyfrowego tworzenia obrazu. Każdą klatkę filmu montowano oddzielnie na komputerze, by potem zarejestrować ją z użyciem kamery bezpośrednio z monitora kineskopowego. Każdą taką klatkę animacji rejestrowano kilkukrotnie ze względu na użycie różnokolorowych filtrów.

Innym przełomowym filmem był kultowy już Terminator 2: Dzień sądu z 1991 roku, w którym wygenerowano komputerowo postać cyborga T-1000 składającego się z płynnego metalu. Bez wątpienia filmem, który niezwykle spopularyzował CGI, był Park Jurajski Stevena Spielberga z 1993 roku, w którym widzów zaskoczyły naturalnie wyglądające ruchy prehistorycznych stworzeń.

Natomiast pierwszy pełnometrażowy film w całości wykonany technologią CGI to dobrze wszystkim znana bajka Toy Story, wyreżyserowana przez Johna Lassetera w 1995 roku. Ten film animowany został wyprodukowany przez firmę Pixar wraz z Disneyem, a z czasem stał się kultowym dziełem. To właśnie ta animacja wywróciła do góry nogami całe dotychczasowe podejście do filmów animowanych – przed nią wszystkie filmy tego gatunku tworzone były za pomocą techniki rysunkowej, która nie jest tak szybka i tania jak technika komputerowa.

czym jest cgi

 CGI krok po kroku

Niezaprzeczalnie technologia CGI szturmem wdarła się do procesu produkcyjnego większości współczesnych filmów. Dawniej była stosowana przede wszystkim w filmach akcji, science-fiction, fantasy i animacjach. Dzisiaj można spotkać jej elementy niemal w każdym gatunku filmowym, ale niestety nie zawsze to wykorzystanie jest sprawnie zrealizowane i zasadne. 

Czy stworzenie świetnie wyglądających efektów komputerowych jest tak trudną sztuką? Praca nad takimi scenami przebiega etapami. Pierwszym z nich jest stworzenie zarysów scenografii i postaci. Czasami w uproszczony sposób przedstawia się kolejne sekwencje animacji. Chodzi o to, aby wizja twórców nabrała pierwszych widocznych kształtów, co da artystom wyobrażenie kierunku stylistycznego, w którym podąża projekt. 

Następnie szkice nabierają pierwszych kolorów, co pomaga określić ogólny klimat danego dzieła. Jest to też podstawa dla przyszłych zaawansowanych zabiegów z grafiką komputerową. Dzięki wcześniejszym szkicom postaci wprowadza się do programów graficznych początkowo bezbarwne, uproszczone sylwetki i kształty przedmiotów. 

Po tym przychodzi czas na pracę nad ich ostatecznym wyglądem. Pierwsze skrzypce grają tu tekstury, czyli wygląd różnorodnych powierzchni, to znaczy czy mają sprawiać wrażenie gładkich, włochatych, śliskich, itd. Równie istotne jest zadbanie o odpowiednie ustawienie wirtualnych źródeł światła i kamery, a następnie modelowanie scen. 

Ostatni etap to tworzenie animacji, które jest procesem czasochłonnym i wymagającym dużych umiejętności, podobnie jak dopracowanie ostatecznych szczegółów, które często zaważają na ogólnym odbiorze dzieła. Powstawanie scen z wykorzystaniem CGI to ciężka praca, która wymaga posiadania zarówno umiejętności technicznych, jak i artystycznych. Wiedząc o tym, można jeszcze bardziej docenić ucztę dla oka, jaką serwują nam twórcy filmów!

animacja cgi

Czym jest motion capture?

Bardzo często w filmach, w których wykorzystuje się technologię CGI odnaleźć można również elementy stworzone za pomocą motion capture. Technologia, której nazwa dosłownie oznacza „chwytanie ruchu”, opiera się na przechwytywaniu ruchów aktora i zapisywaniu ich w komputerze, a następnie przypisywaniu ich animowanym postaciom. Dzięki temu zabiegowi bohaterowie animacji poruszają się naturalnie i tak, jakby byli prawdziwi. 

Przenoszenie ruchu z aktora na animowaną postać wykonuje się w kilku etapach. Najpierw aktor zakłada kamizelkę, do której przyczepione są markery (czujniki). Następnie ruchy markerów (odpowiadające ruchom aktora) są przekazywane do komputera. W ostatniej fazie ruchy markerów przekazane do komputera są obrabiane tak, aby jak najlepiej pasowały do nowej postaci. Ostatnio używa się również nowszej wersji motion capture, czyli performance capture. W tym przypadku markery przechwytują mimikę aktora, dzięki czemu można stworzyć trójwymiarowych modeli twarzy.

CGI — niesamowite efekty komputerowe w filmach

Nie da się zaprzeczyć, że technologia CGI na zawsze odmieniła produkcję animacji. Trudno byłoby obecnie wyobrazić sobie film animowany bez jej wykorzystania. Jednak CGI nie stosuje się jedynie do produkcji długometrażowych filmów – równie dobrze można jej użyć do produkcji reklam czy filmów prezentujących produkty. Dzięki tej technologii filmy na pewno będą dużo bardziej realistyczne oraz będą lepiej oddziaływać na emocje odbiorcy. Co więcej, techniki CGI wciąż się rozwijają, dlatego warto śledzić tę gałąź grafiki komputerowej. Wiele może Cię jeszcze zaskoczyć! Mam nadzieję, że ekipa OSTRO Video wytłumaczyła Ci, czym jest CGI.

FAQ:

  1. Czym różni się technika CGI od techniki rysunkowej?

Postaci i sceny wykonane za pomocą CGI wyglądają o wiele bardziej realistycznie niż te z techniki rysunkowej. Dzieje się tak, gdyż przygotowanie obrazu za pomocą techniki CGI to skomplikowany proces, w którym dba się o każdy najdrobniejszy szczegół. Co więcej, użycie techniki CGI jest tańsze i szybsze niż użycie techniki rysunkowej. 

  1. Czy warto używać motion capture?

Zdecydowanie! Dzięki motion capture postacie poruszają się w naturalny sposób, tak jakby były prawdziwymi ludźmi. W połączeniu z techniką performance capture, która pozwala na szczegółowe odwzorowanie ludzkiej mimiki motion capture daje naprawdę niesamowite rezultaty.

  1. Czy technologia CGI może być używana tylko w filmach?

Technologia CGI stosowana jest głównie w filmach, lecz można również jej użyć przy produkcji reklam, gier komputerowych czy programów telewizyjnych. Przy tworzeniu reklam bądź prezentacji produktu zespół profesjonalistów z OSTRO wykona to zadanie.