AR (augmented reality) – świat rozszerzonej rzeczywistości w kontekście filmu, animacji, gier

film VR

Urządzasz mieszkanie i chcesz kupić sofę. Włączasz aplikację i po chwili jest już w twoim salonie. Może „jest” to zbyt wielkie słowo, ale widzisz ją wpasowaną w przestrzeń. Później miałbyś ochotę pograć, ale wypada też poćwiczyć. Bierzesz więc smartfon i idziesz do parku pouganiać się np. za dinozaurami. Brzmi futurystycznie? To już się dzieje to AR, augmented reality!

Czym jest AR – augmented reality, rozszerzona rzeczywistość?

W ogólnym rozumieniu AR (augmented reality, w Polsce: rozszerzona rzeczywistość) to technologia, która łączy czy miksuje świat wirtualny z rzeczywistością, światem fizycznym. Mamy kamerę (np. w smartfonie), która rejestruje otaczający nas obraz. Dalej poprzez filtry, okulary czy aplikację AR na ten obraz rzeczywisty przestrzeni nakładane są grafiki i animacje 3D.

W ten oto sposób trójwymiarowy mebel trafia do Twojego salonu, a prehistoryczny dinozaur wybiega z krzaków, patrzy na Ciebie i otwiera swoją wielką paszczę. Albo jeszcze inaczej: przed sklepami, które mijasz, widzisz prezentację produktów w czasie rzeczywistym i wirtualnych sprzedawców gotowych do pomocy. Możesz też pójść do muzeum, a eksponaty (zamiast tkwić za szybą) pojawią się tuż obok Ciebie.

Czym różni się rzeczywistość rozszerzona od wirtualnej?

AR (rozszerzona rzeczywistość) i VR (wirtualna rzeczywistość) to dwie zupełnie różne technologie. VR odrywa od świata rzeczywistego i wrzuca w komputerową symulację. Ta oczywiście może wyglądać zupełnie alternatywnie, czyli być po prostu stworzonym światem (jak w grze i filmie), a może być również zupełnie realistyczna, bliska (np. wnętrze oglądanej nieruchomości) i daleka (np. dżungla, pustynia).

Dość prężnie rozwinęły się już filmy VR 360 – przygotowujemy takie w OSTRO od kilku lat. Używamy wieloobiektywowej kamery sferycznej i filmujemy. Tak nagranym wideo oglądający może manewrować, m.in. zmieniać perspektywę za pomocą myszki. Można założyć gogle VR i dosłownie w ten świat się przenieść – rozglądać się wokół i czuć się częścią tej przestrzeni i tych wydarzeń. Film VR to potężne narzędzie sprzedażowe, marketingowe, edukacyjne i rozrywkowe!

AR natomiast sprawia, że użytkownik współdzieli oba światy cyfrowy i rzeczywisty. Jest w nich obu jednocześnie. Ta cyfrowa symulacja w postaci różnych obiektów jest nakładana na to, co w rzeczywistości widzimy. 

Jakie jest zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości?

Sam termin „rozszerzona rzeczywistość” pojawił się mniej więcej w 1990 r. Dzisiaj, trzydzieści kilka lat później, dostęp do tej technologii może mieć każdy z nas – jeśli tylko ma smartfona. Z AR korzystają marki z różnych branż (m.in. Ikea, Pepsi), zakłady przemysłowe, instytucje kultury i firmy dostarczające rozrywki.

Augmented reality, AR a filmy i animacje

Na świecie, także w Polsce, powstają kina VR. Co prawda filmy w 3D oglądaliśmy już dekady temu, natomiast do technologii VR brakowało im sporo. A teraz idziemy do kina – albo nawet siadamy przed ekranem w domu – zakładamy gogle i dajemy nura do zupełnie innego świata, w którym rozgrywa się fabuła filmu. Założeniem AR jest natomiast łączenie świata rzeczywistego i cyfrowego. Taki seans możemy zatem zorganizować sobie wszędzie – na mieście, w parku, w domu. Co prawda nie są to pełnometrażowe produkcje, ale kto wie, co będzie za kilka lat?

Film, w rozumieniu nagrania z kamery, oraz animacje, w rozumieniu komputerowej grafiki 2D i 3D, są natomiast podstawą technologii AR. Abyśmy zobaczyli dany obiekt lub wydarzenie, muszą zostać najpierw nagrane lub stworzone. To dopiero poprzez aplikację i gogle ujrzymy je przed oczami czy na ekranie.

Połączenie świata rzeczywistego i wirtualnego w grach 

Świat poznał technologię AR głównie dzięki grze Pokemon Go! Od lipca 2016 r. widok biegających po mieście dzieci, młodzieży i dorosłych ze smartfonami w ręku przestał dziwić. Dziś, kilka lat później, z technologii AR czerpią największe na świecie firmy. Mamy Minecrafta z rozszerzoną rzeczywistością, grę Jurassic World Alive, w której eksplorujemy rzeczywisty świat razem z dinozaurami czy grę The Walking Dead, w której w centrum miasta rozprawiamy się zombie. Możemy też wcielić się w wiedźmina i „oczyszczać” okolicę ze straszliwych potworów.

Z rozszerzonej rzeczywistości korzystają także twórcy gier i platform edukacyjnych, a nawet instytucje kulturalne, w tym muzea. To może być np. kod QR umieszczony na podłodze czy tablicy, który po zeskanowaniu i kolejno uruchomieniu aplikacji pokaże nam fragment historycznej bitwy czy scenkę rodzajową sprzed kilku tysięcy lat.

Duży potencjał AR w marketingu i kampaniach reklamowych

Rozszerzona rzeczywistość wspiera marketing i sprzedaż. Z jednej strony to narzędzie do personalizacji doświadczenia, m.in. w ramach różnego typu aplikacji, które pokazują, jak dany obiekt wpisze się w przestrzeń. To może być mebel, ale również cały budynek, którego budowa jest dopiero planowana lub właśnie rusza. To również powolne odchodzenie od ekranów, myszek i klawiatur, aby np. sprawdzić, jak dana kreacja prezentuje się w „realu” czy jak używa się jakiegoś produktu.

AR jako technologia rozwija się intensywnie, ale jest czymś nowym. Świetny użytek robią z niej marki, dostarczając wiedzy i rozrywki. Warto wspomnieć choćby o Pepsi i kampanii „Unbelievable”, w ramach której na jednym z londyńskich przystanków ustawiono przezroczysty ekran. Patrząc na niego, londyńczycy widzieli ulicę i… uderzający w nią meteoryt czy unoszące się nad nią statki kosmiczne obcych.

Oczywiście zastosowań AR jest o wiele więcej – trwają pracę nad wykorzystaniem jej w medycynie, np. podczas operacji. Stała się już też częścią przemysłu, np. pomagając pracownikom naprawiać sprzęty czy maszyny (zamiast książek z instrukcjami). Jeśli jesteś ciekaw, jak możesz wykorzystać AR w swojej działalności, odezwij się do nas. W OSTRO uwielbiamy nowe technologie i wyzwania. I z ogromną radością pomożemy Ci w realizacji najśmielszych planów!

FAQ:

1. Czym jest rozszerzona rzeczywistość (augmented reality)?

Technologia AR, nazywana rozszerzoną rzeczywistością, jest nakładaniem cyfrowo wygenerowanych grafik i animacji na obraz rzeczywistego świata. Dzięki rozszerzonej rzeczywistości światy rzeczywisty i wirtualny nakładają się na siebie, a Ty stajesz się jego częścią za pomocą specjalnych okularów lub poprzez aplikacje AR. 

2. Czym różni się wirtualna rzeczywistość od rozszerzonej rzeczywistości?

Wirtualna rzeczywistość to symulacja, inny świat, przenosimy się w niego, odrywając się od tego fizycznego. W przypadku technologii AR oba światy się przenikają.

3. Jakie jest zastosowanie rzeczywistości rozszerzonej?

Bardzo szerokie: począwszy od gier rozrywkowych i treści edukacyjnych (np. muzea), przez marketing i kampanie reklamowe, aż po przemysł, usługi czy medycynę