Interaktywne wideo – jak zaangażować odbiorcę?

interaktywne wideo

W oceanie przekazów, jaki zalewa współczesne media, trwa zacięta walka o najcenniejszą walutę – uwagę odbiorcy. Jednak nawet jeśli uda się nam ją uzyskać, to aby zrealizować jakiś konkretny cel, należy jeszcze przekuć uwagę w działanie, a to niemożliwe bez zaangażowania. Jak zaangażować wiecznie zajętego internautę? Na przykład poprzez interaktywne wideo!

Co to jest interaktywne wideo?

Interaktywne wideo, czasem nazywane w skrócie „IV”, to rodzaj materiału filmowego, który wyzwala interakcję z użytkownikiem – to odbiorca decyduje o tym, co wydarzy się dalej, i sam niejako tworzy historię (a przynajmniej ma takie poczucie). Nie tylko więc biernie ogląda, ale podejmuje działanie, aby dostosować do swoich potrzeb, zainteresowań czy przekonań dalszą część „konsumowanego” wideo. To idealnie wpisuje się w content marketing i potrzeby użytkowników.

W praktyce interaktywny film to zwykły plik wideo, wzbogacony o aktywne punkty bądź obszary. Po ich kliknięciu wyświetla się jakiś materiał lub też odbiorca zostaje przeniesiony na stronę innego filmu. Od strony technicznej mamy więc kilka materiałów wideo czy też wiele wersji tego samego filmu i przypisujemy je do poszczególnych przycisków.

Przykład? Dojeżdżasz do skrzyżowania akurat w chwili zmiany świateł. Zatrzymujesz się czy ryzykujesz? W zależności od tego, czy klikniesz przycisk „jadę” czy „zatrzymuje się”, zmienia się finał historii. To mogą być również przyciski, które w jakiś sposób uzupełniają opowieść w filmie lub zmieniają jej bohatera, miejsce wydarzeń itd.

O interaktywnym wideo mówi się też w kontekście filmów VR i 360°, w których odbiorca sam wybiera perspektywę oglądania, obracając głowę w goglach VR lub manewrując myszką. Materiały wykorzystujące wirtualną (VR) lub rozszerzoną (AR) rzeczywistość również bardzo często zawierają elementy aktywne, które można wybrać czy kliknąć, podejmując interakcje i zmieniając historię.

Jak działają interaktywne reklamy?

Interaktywne wideo coraz chętniej wykorzystuje się w działaniach marketingowych – powstają interaktywne reklamy (oczywiście ze względów technicznych emituje się je głównie w sieci, np. w serwisie YouTube). Mechanizm jest taki sam – wyświetlamy materiał wideo wzbogacony o przyciski czy obszary, które da się kliknąć. Ale już pomysły na ich wykorzystanie są diametralnie różne.

Jeśli interaktywna reklama wykorzystuje storytelling, jest opowieścią, możemy np. pozwolić widzowi wybrać jej bohatera lub podjąć za niego decyzję, która wpłynie na bieg historii. To mogą być również rozszerzenia reklamy, przyciski, po których kliknięciu odbiorca otrzyma odpowiedź na często zadawanie pytanie, uzyska więcej informacji czy przejdzie na stronę, na której obejrzy lub kupi produkt.

Jakie cele realizują interaktywne filmy?

Interaktywne filmy wykorzystuje się w celach promocyjnych – zaangażowanie odbiorców przekłada się na świadomość istnienia marki i jej wizerunek, a także – pośrednio lub bezpośrednio – na sprzedaż produktów czy usług. Technologie współczesne, które pozwalają na realizację takich materiałów, mają jednak znacznie szersze zastosowanie. Ciekawym przykładem wykorzystania interaktywnego wideo są materiały szkoleniowe, które zawierają „drzewko wyboru”. Szkolona osoba – często zagłębiona w świecie VR, z goglami na oczach – uczy się reagować w danych sytuacjach i od razu mierzy się ze skutkami swoich decyzji.

O tym, że człowiek najlepiej uczy się poprzez doświadczanie, wiedzą także twórcy kampanii społecznych. Przykładem jest spot „Życie ma pierwszeństwo” Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – odbiorca materiału decyduje o tym, czy zatrzymać się i wziąć udział w tworzeniu korytarza życia, czy też jechać dalej, utrudniając przejazd służbom ratunkowym. Finał historii zmienia się w zależności od dokonanego wyboru – łatwo zgadnąć, w jaki sposób.

Jak tworzyć i wykorzystywać interaktywne filmy w internecie?

Interaktywne filmy są jednym z najefektywniejszych narzędzi do realizacji działań z zakresu content marketingu – serwujemy użytkownikom treść, która jest powiązana z marką, organizacją czy ideą, a jednocześnie dostarcza wiedzy czy też rozrywki. W obu przypadkach element zaangażowania – interakcje, jakie podejmuje widz – nie tylko wzmacnia przekaz, ale sprawia, że materiał zostaje zapamiętany.

Jak to zrobić? Podstawą interaktywnego filmu – tak jak każdego innego – jest dobry pomysł i scenariusz, a w tym wypadku kilka opcji scenariusza, które będą odpowiadać działaniom, jakie będzie mógł podjąć widz. Do tego zaprojektować należy plansze bądź przyciski, czyli grafiki lub animacje, które będą tymi klikalnymi elementami. Następnie za pomocą programów czy aplikacji bądź ustawień w danym serwisie wideo (np. YouTube) „programujemy” cały materiał.

W OSTRO z dziką przyjemnością stworzymy dla Ciebie tego typu materiał filmowy. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem – dronami oraz kamerami sferycznymi, które rejestrują obraz 360° do materiału VR – a także wiedzą i dużym doświadczeniem. Od lat realizujemy filmy i spoty reklamowe dla polskich i zagranicznych marek. Obejrzyj nasze portfolio i daj znać, co możemy dla Ciebie zrobić.

FAQ:

1. Czym jest interaktywne wideo?

Interaktywne wideo to filmik, który wyzwala interakcje. Jego elementem są aktywne przyciski (czy obszary), poprzez które oglądający np. podejmuje decyzje, od których zależy dalszy ciąg historii. Za pomocą przycisków użytkownik może również uzyskać dodatkowe informacje lub postawić krok na drodze do konwersji, czyli np. zakupu.

2. Jak wykorzystać interaktywny film?

Interaktywny film świetnie sprawdza się jako spot reklamowy kampanii w internecie, chętnie jest wykorzystywany przez firmy i organizacje społeczne czy rządowe, a także w ramach szkoleń. Bardzo często stosuje się w nim elementy VR lub AR, które jeszcze wzmacniają przekaz i urealniają doświadczenie, wywołując silne emocje.

3. Jak tworzy się interaktywne filmy?

Na podstawie scenariusza złożonego z kilku wersji historii przygotowuje się materiał filmowy oraz grafiki lub animacje, które staną się aktywnymi, klikalnymi obszarami czy przyciskami uruchamiającymi dalsze partie materiału. Całość „składa się” w programie, aplikacji lub bezpośrednio w serwisie, w którym film będzie wyświetlany.