Techniki animacji komputerowej

techniki animacji

Animacje komputerowe stały się nieodłącznym elementem rzeczywistości. To właśnie dzięki nim filmy czy reklamy są tak ciekawe i angażujące. W jaki sposób można osiągnąć taki efekt? Jakie są najważniejsze techniki animacji komputerowej? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Czym jest animacja komputerowa?

Pojęcie „animacja” pochodzi od łacińskiego określenia, które oznacza nadawanie czemuś duszę, ożywianie. Pierwszym rodzajem animacji były tzw. flipbooki, czyli książki składające się z wielu obrazków różniących się drobnymi szczegółami, przez co podczas szybkiego kartkowania powstawały ruchome scenki. Jednak to już przeszłość, a dziś najczęstszymi animacjami są te tworzone za pomocą komputera.

Animacja komputerowa opiera się na tworzeniu iluzji ruchu – wyświetlony zostaje pewien obraz, po czym szybko podmienia się go na kolejny, który, choć podobny do poprzedniego, posiada niewielkie zmiany w pozycji obiektów. Mimo że zasada działania wydaje się podobna do wspomnianych już flipbooków (czyli animacji poklatkowej), animacje komputerowe są tworzone o wiele szybciej i precyzyjniej, dzięki czemu są dużo ciekawsze dla odbiorców. Aby uzyskać zjawisko iluzji ruchu, klatki w filmie (czyli pojedyncze obrazy) powinny pojawiać się z częstotliwością co najmniej 12 razy na sekundę. Wtedy ludzkie oko i mózg postrzegają je jako płynnie poruszający się obiekt.

Jakie są techniki animacji komputerowej?

Można wyróżnić dwie podstawowe techniki animacji komputerowej – animację 2D oraz animację 3D.

Animacja 2D to animacja płaska, opierająca się na dwóch wymiarach. Podczas jej tworzenia używa się osobnych ilustracji (przedstawiających obiekty) oraz osobnych przezroczystych warstw. Następnie elementy obiektu, które powinny zmieniać swoje położenie (czyli np. oczy, usta czy kończyny) są poruszane przez animatora. Dawniej zadanie to musiało być wykonywane ręcznie, jednak w obecnych czasach zostało przejęte przez komputery.

W przypadku wszelkiego rodzaju reklam animacje dwuwymiarowe są o wiele lepszym rozwiązaniem niż zwykła grafika, ponieważ zawarty jest w nich nie tylko obraz, lecz również dźwięk. Sprawia to, że animacja 2D wpływa na dwa zmysły odbiorcy, przez co zostaje o wiele lepiej zapamiętana.

Zdecydowanie ciekawszą techniką animacji komputerowej jest animacja 3D. W tym przypadku przedmioty, które będą się poruszać, są w całości projektowane na ekranie komputera, a następnie zostaje dla nich stworzony wirtualny szkielet. Dzięki temu zabiegowi obiekty mogą być obracane, przesuwane i oglądane z każdej strony jak prawdziwe. Nie da się zaprzeczyć, że dzięki temu wydają się o wiele bardziej realistyczne.

Animacje trójwymiarowe są niezwykle przydatne do wszelkich prezentacji produktów, ponieważ pozwalają na dokładne poznanie przedmiotu wraz z jego najdrobniejszymi szczegółami. Co więcej, oddziałują na emocje klienta o wiele bardziej niż animacje 2D, gdyż odbiorca może poczuć się, jakby już korzystał z danego produktu lub usługi.

Rodzaje animacji 3D

Animacje trójwymiarowe dają wręcz nieograniczone możliwości, dzięki czemu można je spotkać w wielu produkcjach audiowizualnych. Oto lista ciekawych zastosowań animacji 3D:

  • Animacja filmowa

Trudno w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie film animowany bądź reklamę bez użycia animacji filmowej 3D. To dzięki niej można stworzyć dowolną postać lub świat, a jedynym elementem ograniczającym artystę jest tylko wyobraźnia! Co więcej, do ich wykreowania nie są potrzebne żadne dodatkowe elementy, takie jak kamery, światła, aktorzy, czy ekipa filmowa. Wystarczy jedynie komputer oraz profesjonalny zespół, który zamieni wyobrażenia w wirtualną rzeczywistość.

Aby tego dokonać, najpierw należy stworzyć scenariusz. Następnie wykonać storyboard (scenorys), czyli profesjonalną serię obrazów i szkiców, które będą wskazówkami dla twórców animacji. Ostatnim etapem jest produkcja animacji i udźwiękowienie. Choć to zadanie wydaje się skomplikowane, nie trzeba się o nie martwić – ekipa OSTRO z przyjemnością zajmie się wszystkimi etapami produkcji animacji filmowej, aby efekt końcowy był zniewalający.

  • Animacja produktowa

Produkt można przedstawić za pomocą fotografii, ale można również użyć do tego zadania animacji dwuwymiarowej. Jednak nic nie przedstawi go w tak użyteczny i szczegółowy sposób jak animacja 3D. Animacje produktowe wybiera się, gdy celem jest sugestywna prezentacja produktu, która dokładnie eksponuje mechanizm działania jego ruchomych elementów. Zazwyczaj na wybór animacji produktowej 3D decydują się producenci chcący przedstawić inwestorom zasadę działania produktu oraz jego funkcjonalność — jeszcze zanim wdrożą go do produkcji. Nie jest to jednak jedyna możliwość, ponieważ animacja produktowa świetnie sprawdzi się również w reklamach.

  • Animacja reklamowa

Ten rodzaj animacji komputerowej wykorzystywany jest nie tylko przez duże korporacje, lecz także przez mniejsze firmy. Animacje reklamowe wykorzystywane są we wszelkiego rodzaju spotach reklamowych publikowanych na stronach internetowych bądź w telewizji. Są chętnie wybierane przez klientów, ponieważ animacje reklamowe to sprawdzona i skuteczna forma promocji, która z dużą skutecznością potrafi zachęcić klienta do kupna danego produktu lub skorzystania z przedstawionej usługi.

Animacje komputerowe to doskonały pomysł zarówno na reklamę internetową lub telewizyjną, jak i na prezentację produktu. Dzięki nim już nigdy więcej nie będzie konieczne przedstawianie klientowi długich opisów czy instrukcji – animacje zdecydowanie lepiej zapadną w pamięć oraz będą dużo łatwiejsze w odbiorze. Stworzenie animacji komputerowych warto powierzyć firmie, która posiada wiele lat doświadczenia w tworzeniu takich form wizualizacji.

FAQ:

  1. Który rodzaj animacji komputerowej jest lepszy – 2D czy 3D?

Wybór rodzaju animacji komputerowej zależy od Twoich potrzeb. Jeśli produkt, który chcą zareklamować, nie posiada wielu ruchomych elementów, wtedy można poprzestać na animacji dwuwymiarowej. Jeśli jednak cechuje się on wieloma elementami, które należy wyeksponować lub zależy na przedstawieniu produktu z wielu stron, wtedy lepszym rozwiązaniem będzie animacja trójwymiarowa.

  1. Czy produkcja animacji 3D to skomplikowany proces?

Produkcja animacji trójwymiarowej trwa dłużej niż animacji 2D, ponieważ do animacji 3D konieczne jest zrobienie wirtualnych szkieletów obiektów, których nie wykonuje się w przypadku animacji dwuwymiarowych. Jednak czas nie powinien być najważniejszym kryterium, gdyż animacja 3D na pewno spełni o wiele wyższe wymagania klientów niż ta w technice 2D.

  1. Czy można połączyć animację 3D z animacją 2D?

Jak najbardziej, połączenie tych dwóch typów animacji jest coraz częściej i coraz chętniej wykorzystywane, ponieważ pozwala na osiągnięcie ciekawych efektów szybciej, niż gdyby cała animacja tworzona była w formie trójwymiarowej.