Filmy VR oraz 360 stopni

Filmy VR (Virtual Reality) to prawdziwa rewolucja w dziedzinie sztuki filmowej. Do ich realizacji używa się wieloobiektywowej kamery sferycznej rejestrującej obraz pod kątem 360 stopni. Dzięki temu widz może samodzielnie manipulować perspektywą i obserwować wszystko co znajduje się dookoła, przenosi się w ten sposób do wirtualnej rzeczywistości (filmy VR) i tym samym zyskuje poczucie uczestniczenia w wydarzeniach pokazywanych w filmie. Zmiana perspektywy jest bardzo prosta i odbywa się za pomocą myszki lub touchpada. Filmy 360 stopni można oglądać na komputerach stacjonarnych, laptopach, wszelkich urządzeniach mobilnych i za pomocą gogli wirtualnych Cardboard. Do niedawna technologia sferyczna wykorzystywana była głównie do tworzenia spacerów wirtualnych, takich jak na przykład popularne Google Street View. Dziś coraz częściej stosowana jest również do produkcji filmów, co stanowi prawdziwy przełom w historii kina. Dotychczas, zarówno w filmach 2D, jak i 3D, wybór obrazów, które pojawiały się na ekranie należał tylko do twórców danej produkcji. Filmy 360 stopni, czyli sferyczne, zmieniają ten stan rzeczy, dając widzom możliwość decydowania o tym co w danej chwili chcą oglądać. Mogą więc obserwować akcję filmu lub zmieniając perspektywę obejrzeć całe najbliższe otoczenie.

filmy vr 360 stopniRealizacja filmów 360 stopni znacząco różni się od kręcenia filmów 2D i 3D. Dotyczy to zarówno rejestracji obrazu, jak i montażu. Umiejscowienie widza w samym centrum akcji wymaga zupełnie innego sposobu filmowania i przygotowania planu zdjęciowego. W tradycyjnych produkcjach ekipa filmowa ukryta jest za kamerą, co w przypadku filmów VR nie jest to możliwe. Z tego powodu kamera musi znaleźć się w centrum akcji, stać się jej integralną częścią i rejestrować wszystko wokół. Do tego celu wykorzystuje się kamerę sferyczną, która posiada wiele obiektywów nagrywających obraz w przypisanych sobie fragmentach. Niektóre filmy 360 stopni kręcone są również za pomocą dronów, dzięki czemu widz może przenieść się do wirtualnej rzeczywistości zaprezentowanej z lotu ptaka.

Przy tworzeniu dobrego filmu VR niezwykle istotny jest montaż. Połączenie poszczególnych obrazów wymaga doskonałej precyzji, ponieważ w trakcie oglądania filmu widz nie może zauważyć żadnych „szwów”, czyli właśnie miejsc łączenia. Przy filmach sferycznych zmienia się również częstotliwość cięć. Obecnie przy montażu tradycyjnych filmów stosuje się szybkie i częste cięcia, a widzowie mogą komfortowo oglądać produkcje, w których zastosowano nawet 3000 cięć. Przy produkcjach sferycznych wymagana jest jednak zmiana tego podejścia. Filmy VR muszą być montowane przynajmniej cztery razy wolniej niż tradycyjne. Dzięki temu percepcja obrazu nie będzie powodowała u widzów poczucia dyskomfortu. Film sferyczny powinien być odbierany jako jedno, ciągłe ujęcie. Powoduje to, że osoba oglądająca produkcję 360 stopni umieszczona zostaje w centrum wydarzeń i odczuwa wrażenie iluzji, zgodnie z głównymi założeniami wirtualnej rzeczywistości. Gwałtowne cięcia byłyby więc dla widza nie tylko nieprzyjemne w odbiorze, ale też uniemożliwiały uzyskanie efektu iluzji.

Branża filmowa stale się rozwija, dlatego naszym celem jest bycie na bieżąco z wszelkimi nowinkami w tej dziedzinie i wdrażanie ich w wykonywanych przez nas produkcjach. Ze względu na ogromne możliwości filmów 360 stopni postanowiliśmy zająć się ich realizacją. Dysponujemy najnowocześniejszymi kamerami sferycznymi, dzięki którym tworzone przez nas produkcje wyróżniają się doskonałą jakością obrazu. Wzbudzające spore zainteresowanie filmy VR są dziś świetnym narzędziem marketingowym. Technika sferyczna z powodzeniem może zostać wykorzystana do przestrzennej prezentacji nieruchomości, dzięki czemu potencjalni kupcy mogą obejrzeć mieszkanie lub dom, czując się jakby byli w jego wnętrzu. Jest to też doskonały sposób na sfilmowanie różnego rodzaju imprez, eventów, zaprezentowanie firmy, a nawet zrealizowanie teledysku. Gotowe filmy 360 stopni bądź VR można publikować w serwisie Youtube, na własnych stronach internetowych i na portalu Facebook.

Produkcja i montaż teledysków wymaga
profesjonalnego sprzętu,
dzięki któremu kreujemy genialne pomysły. OSTRO gwarantuje realizację każdego projektu na sprzęcie najwyższej jakości.

To najskuteczniejsze środki przekazu,
których siła polega na
spójnym i atrakcyjnym połączeniu różnego rodzaju mediów,
takich jak zdjęcia, film, animacja, muzyka, lektor. Jeśli reklama w telewizji to tylko z OSTRO.

Filmy korporacyjne i szkoleniowe to idealne rozwiązanie
dla spółek i organizacji
świadomie budujących swój wizerunek
zarówno w Polsce jak i zagranicą. Sprawdź naszą ofertę.

Animacje i wizualizacje 3d to nasza pasja.
Realizujemy nawet najbardziej skomplikowane projekty.
Tworzymy animacje 3D produktów, postaci, scen i obiektów itp.

Zdjęcia z lotu ptaka to doskonały sposób na atrakcyjne przedstawienie rozległych terenów i budynków widzianych z góry. Nic więc dziwnego, że filmowanie z powietrza cieszy się sporą popularnością.

Filmy VR (Virtual Reality) to prawdziwa rewolucja w dziedzinie sztuki filmowej. Do ich realizacji używa się wieloobiektywowej kamery sferycznej rejestrującej obraz pod kątem 360 stopni.