Jakie są cele nagrywania filmu wizerunkowego?

22 lipca 2021 Marketing / strategia
film wizerunkowy

W świadomości odbiorcy marka pojawia się jako pewna koncepcja, która budzi skojarzenia – nie tylko z produktami, ale też z misją, wartościami i emocjami. Budowanie wizerunku marki jest jednym z najważniejszych procesów w marketingu. Jest to też proces trudny i długi, poprzedzany planowaniem strategii. To w niej należy określić rodzaj i zakres działań oraz wykorzystywanych w nich materiałów, które będą ten wizerunek wypracowywać. Wśród nich nie może zabraknąć filmów wizerunkowych! Dlaczego?

Filmy wizerunkowe, czyli właściwie jakie?

„Filmy wizerunkowe” to dość pojemne określenie i może być definiowane na różne sposoby. Przydomek „wizerunkowy” można nadać każdej produkcji filmowej, która będzie się przyczyniać do budowania lub wzmacniania wizerunku marki. A na złożony proces budowania wizerunku składa się mnóstwo aspektów – to zarówno sama osobowość marki (misje, wartości, sposób komunikacji), jak i cechy produktów, wzorce osobowe pracowników i odbiorców marki oraz korzyści, jakie daje marka – funkcjonalne i symboliczne.

Filmem wizerunkowym może więc być spot reklamowy, film korporacyjny, a nawet wideo tzw. employer brandingowe. Taki film musi sprzedawać – lecz nie tylko produkty czy usługi (często wręcz ich w ogóle nie sprzedaje!), ale wizję marki, która ma się zapisać w pamięci potencjalnych klientów lub pracowników.

Dlaczego akurat filmy wizerunkowe?

Sposobów budowania wizerunku marki jest mnóstwo – tak jak i materiałów, które są wykorzystywane w tych działaniach. To mogą być np. materiały graficzne do reklam banerowych, copy reklam audio (radiowych) czy adwertoriali oraz nasz faworyt – filmy wizerunkowe. Ich wspólną podstawą jest dobra identyfikacja wizualna oraz chwytliwe slogany – baza wszystkich kreacji promocyjnych. 

W starciu z innymi materiałami reklamowymi film ma jednak miażdżącą przewagę  – tylko on jest w stanie skutecznie wykorzystać dźwięk, słowo i obraz w spójnym przekazie, który może wyróżnić markę na tle konkurencji. Nie wymaga od odbiorcy wysiłku, a jednocześnie mocno angażuje. To właśnie dlatego szacuje się, że już niedługo nawet 80% wszystkich treści w internecie zdominuje wideo!

Dobry film wizerunkowy zwycięży, i to bezapelacyjnie, z każdym innym materiałem realizującym ten sam cel! Co oczywiście nie oznacza, że w kampanii wizerunkowej należy wykorzystać jedynie wideo, natomiast to ono powinno grać pierwsze skrzypce!

Jakie cele realizują filmy wizerunkowe?

Film wizerunkowy realizuje takie cele, jakie zostaną wyznaczone przez markę. To może być np.:

  • prezentacja marki nowej na rynku – jej historii, produktów, wartości, misji i korzyści, innowacji – taki film to doskonały pomysł na premierę, bo wzbudza ciekawość i przekonuje, że może warto zmienić swoje nawyki, aby zyskać coś więcej, przyczynić się do zmiany np. w społeczeństwie czy świecie;
  • utrwalenie wizerunku marki istniejącej – w myśl zasady efektu czystej ekspozycji: im lepiej coś znamy (częściej się z tym stykamy), tym bardziej to lubimy; dzięki takim działaniom marka ma szansę stać się liderem w swojej branży czy niszy i pierwszym wyborem decyzji zakupowej konsumentów;
  • poprawa wizerunku i odzyskanie zaufania – marketing zwykle nie jest zero-jedynkowy i czasem działania przynoszą efekt wręcz wprost odwrotny do zamierzonego; film wizerunkowy ma szansę zmienić postrzeganie marki, odbudować utracone zaufanie i wiarygodność, na powrót przekonać do marki klientów;
  • budowanie społeczności – wokół wartości lub określonego stylu życia, z którymi będzie kojarzyła się marka i które pozwolą odbiorcom się z nimi zidentyfikować, co może wyróżnić markę na tle konkurencji i skrócić decyzję zakupową klienta; to także ważne z punktu widzenia firmy jako potencjalnego pracodawcy w działaniach rekrutacyjnych.

Jakie są przykłady filmów wizerunkowych?

Każda marka ma zapewne w swoim portfolio przynajmniej kilka takich filmów! W OSTRO wielokrotnie mieliśmy przyjemność tworzyć wizerunkowe wideo dla naszych klientów. Przykłady?

  1. Seria filmów korporacyjnych i spotów dla marki Amica. Spójne kompozycje, w których nowoczesność sprzętów domowych łączy się ze stylem życia, jaki prowadzą ich użytkownicy. Obowiązki domowe nie muszą męczyć, a przy tym są świetną okazją do spędzenia wspólnego czasu z rodziną!
  2. Film promocyjny dla Breck (polskiego producenta klocków hamulcowych). Wojownicze wideo z Krzysztofem Hołowczycem i ideą przewodnią Breck ­– świadomy bezpieczeństwa nie może nie wzbudzać zaufania klienta. To dzięki technologii, ludziom, patriotyzmie i ciężkiej pracy Breck kierowcy mogą czuć się bezpiecznie na każdej drodze!
  3. Filmy korporacyjne dla Yareal promujące nowe inwestycje (m.in. Oxygen Park, Nowogrodzka Square), w tym także z wykorzystaniem technik animacji 3D. Obiekt, nawet jeszcze bez fundamentów, da się już wpisać w plan miasta i wypełnić ludźmi, aby pozyskać nowych klientów biznesowych.

Gdzie można wykorzystać filmy wizerunkowe?

  • W internecie – w serwisach firmowych np. jako uzupełnienie oferty, a także w kampaniach promocyjnych w mediach społecznościowych czy platformach streamingowych.
  • W telewizji i kinie – czyli w formie spotów reklamowych, które wygenerują gigantyczny zasięg, nadadzą pędu kampanii reklamowej i zyskają rozgłos!
  • Na targach i imprezach branżowych –  w formie wideo wyświetlanych na ścianach stoiska czy w trakcie prezentacji dla klientów.
  • Podczas wewnętrznych i zewnętrznych prezentacji firmowych zarówno dla pracowników, jak i kontrahentów, na różnych konferencjach czy szkoleniach.

Jak wygląda produkcja filmów wizerunkowych w OSTRO?

Produkcja filmów wizerunkowych w OSTRO z jednej strony zawsze przebiega w podobny sposób (bo składa się zwykle z tych samych etapów), a z drugiej zawsze wygląda zupełnie inaczej, bo każdy nasz klient jest inny i z każdym pracujemy indywidualnie.

Zanim stworzymy dla Ciebie film wizerunkowy, który z naddatkiem zrealizuje Twoje cele, będziemy musieli trochę porozmawiać – o Twoich oczekiwaniach i założeniach, o marce i jej produktach, wizji, misji, wartościach i o grupie docelowej, aby to do niej dopasować kreację. Co dalej?

Technika produkcji filmu wizerunkowego

Na pewno wiesz, że film nie musi zostać nakręcony w tradycyjny sposób. Możemy też wykorzystać techniki animacji 2D i 3D, za pomocą których wykreujemy niemal dowolny świat marki. Albo przenieść Twoich odbiorców w sam środek wydarzeń – z wykorzystaniem technologii filmowania VR i 360. Dla filmowców OSTRO nie ma rzeczy niemożliwych, bo filmowanie to nasza pasja i wielka miłość!

Scenariusz filmu wizerunkowego i przygotowania

Wyzwalając z naszych głów najśmielsze pomysły i pokłady kreatywności, napiszemy scenariusz do Twojego filmu wizerunkowego, kreując wciągającą opowieść o marce. Naszkicujemy storyboardy, a Ty poczujesz się prawie tak, jak gdybyś już go oglądał. Na tym etapie ustalimy też wszystkie szczegóły planu zdjęciowego i pracy aktorów.

Produkcja i postprodukcja filmu wizerunkowego

Następnie nakręcimy Twój film wizerunkowy – niezależnie od tego, czy będzie trwał 30 sekund, czy 10 minut – ten etap tylko troszkę będzie różnił się od klimatu na planie hollywoodzkim ;)! Wszyscy operatorzy kamer i obrazu, dźwięku oraz światła będą pracować na szóstym biegu, angażując całą swoją wiedzę i doświadczenie.

W ostatniej fazie oszlifujemy Twój film wizerunkowy – zmontujemy sceny w całość, podkręcimy dźwięk i kolor, zastosujemy kilka trików i już!

Choć może brzmi to jak prosty i błyskawiczny proces, to raczej nigdy taki nie jest. Ale spokojnie – wszystko ustalimy na początku współpracy, aby nic Cię nie zaskoczyło! A tymczasem zerknij do naszego portfolio i zainspiruj się!

FAQ:

1. Jakimi technikami można nakręcić film wizerunkowy?

Technikę filmową dobrze jest dobrać do pomysłu na kreację. Na pewno warto wykorzystać ujęcia z dronów, technologię VR i 360 oraz techniki animacji 2D i 3D.

2. Ile trwa nagrywanie filmu wizerunkowego?

To może być kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy, wliczając niezbędne przygotowania i postprodukcję. Wszystko zależy od lokalizacji planu filmowego i zakresu prac, które wynikają z pomysłu na film.

3. Ile kosztuje film wizerunkowy?

Film wizerunkowy może kosztować kilka tysięcy, ale może też kilka milionów, jeśli np. będzie brała w nim udział znana osobistość. Wstępną wycenę można nakreślić dopiero po ustaleniu szczegółów.