Video content marketing – rozwiązanie godne XXI wieku

7 grudnia 2020 Marketing / strategia
Film promocyjny content marketing video

Postęp technologiczny jest bezwzględny. Albo się do niego dostosujesz, albo zostajesz w tyle. Dowiedz się, dlaczego Twoja firma potrzebuje rozwiązań z zakresu video content marketingu. Chyba że chcesz zostać w tyle… 😉

Tradycyjny marketing mówi do ludzi. Content marketing z nimi rozmawia 

~ Doug Kessler

Wszyscy jesteśmy świadkami tego, jak – wraz z technologiami – ewoluuje również marketing. Zewsząd otaczają nas niestety nachalne komunikaty sprzedażowe, wyskakujące znienacka pop-upy na stronach, reklamy w radiu oddziałujące tylko na zmysł słuchu i tym podobne. To tylko wybrane formy, które coraz częściej, zamiast przyciągać klientów, tylko ich denerwują… 

Film content marketing Nike

Zauważono potrzebę stworzenia subtelniejszej, ale bardziej angażującej formy przekazywania komunikatów marketingowych. Tym samym powstał video content marketing (marketing treści wideo) jako połączenie przemyślanej strategii marketingowej z najpotężniejszym i najbardziej angażującym medium komunikacyjnym. Nie chodzi tu jednak o nagrywanie przypadkowych filmów, ale między innymi o: 

 • zbadanie potrzeb konsumentów i przygotowanie kreacji dostosowanej do grupy docelowej,
 • zachowanie spójnej komunikacji marketingowej,
 • ciekawy pomysł na film przedstawiający ofertę, produkt, usługę, markę, ideę, rozwiązanie. 

Popularność video online cały czas dynamicznie rośnie, zwłaszcza wśród młodych odbiorców. Szacuje się, że czas skupienia młodego użytkownika wynosi 8 sekund. Marketerzy walczą o to, żeby dotrzeć do pokolenia Z – tego, które jest silnie “dotknięte” zjawiskiem smartfonizacji. 

 • 78,4% mobilnych użytkowników ogląda wideo na smartfonie przez około 30 minut dziennie. 
 • 98% widowni wideo online w Polsce korzysta z YouTube. Ten serwis odnotowuje największy udział w czasie spędzonym na oglądaniu lub słuchaniu wideo online w porównaniu do wszystkich innych platform wideo w Polsce.
content marketing video

Do skutecznego video content marketingu będzie potrzebny wyższy poziom kreatywności oraz stosowanie niebanalnych form przekazu. Postęp technologiczny niesie ze sobą również konieczność tworzenia kreacji o wysokiej rozdzielczości, gwarantujących lepsze doświadczenia dźwiękowe i interaktywne. 

Czy nadal trzeba przekonywać Cię, że warto robić video content marketing?

-> Jeśli nie, to już teraz zgłoś się do nas, a pomożemy Ci w opracowaniu strategii marketingowej i stworzeniu dynamicznych, angażujących oraz oryginalnych kreacji video. 

-> Jeśli tak, to czytaj dalej!

Percepcja dźwięku i obrazu, czyli magia video online

Główną przewagą kreacji video jest to, że mogą one angażować jednocześnie zmysł słuchu i wzroku. James Cameron powiedział kiedyś, że dźwięk stanowi 60-70% filmu. 

Badania pokazują, jak ogromny jest wpływ warstwy dźwiękowej w video content marketingu na zapamiętywalność, świadomość i intencję zakupową użytkowników. Niewątpliwie ta rola jest znacząca, ponieważ dźwięk pomaga wyłapać ważne wydarzenia w filmie oraz bardziej zrozumieć jego przekaz. Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że muzyka, właściwa modulacja głosu czy nawet zatrudnienie konkretnego lektora do reklamy może zmienić wydźwięk danego komunikatu.  

Jednak – trzeba to przyznać: początek prawdziwej przygody rozpoczyna się wtedy, gdy obraz trafia do oka. Szacuje się, że ludzki system wzrokowy jest w stanie przetworzyć 10-12 obrazów na sekundę. Mechanizm interpretacji obrazów cały czas ewoluuje i również do niego należy dostosować swoje kreacje. Ważne, by część mózgu, która jest odpowiedzialna za przetwarzanie, była odpowiednio stymulowana. 

Kamera rejestruje obraz na matrycy, który później zapisuje się na dysku twardym. Oko nie funkcjonuje jednak jak soczewka kamery, siatkówka jak matryca, a mózg jak dysk twardy. Sposób, w jaki wzrok analizuje obraz, jest doskonalszy nawet od najnowocześniejszych technologii. Dlatego (mając odpowiednią wiedzę i narzędzia) należy zrobić wszystko, co możliwe, żeby mu dorównać oraz dostarczać bodźce, które zainteresują i zaangażują użytkownika w tej krótkiej chwili, w której spojrzy na twór video content marketingu. 

Wykorzystaj obie ścieżki dotarcia do klienta: jego wzrok i słuch. Później trafisz do jego emocji, wspomnień, przekonań… Tym samym odkryjesz magię video content marketingu!

Video content marketing – przykłady

Przykładami ciekawych i skutecznych kreacji content marketingowych z wykorzystaniem video są zarówno streamingi na żywo, jak i filmy reżyserowane. 

Najczęściej spotykanymi formami VCM są:

 • filmy instruktażowe i wideo-poradniki, 
 • relacje z firmowych wydarzeń,
 • animacje produktowe i reklamowe,
 • wizualizacje wnętrz,
 • filmy prezentujące wizerunek firmy,
 • spoty opisujące historię przedsiębiorstwa,
 • user-generated content, czyli filmy od użytkowników, klientów lub partnerów biznesowych,
 • live streaming marketing.

Video content marketing w mediach społecznościowych

Mówi się, że media społecznościowe to najlepszy kanał dystrybucji treści marketingowych. Statystyki i badania również to pokazują. Konsumenci coraz częściej oglądają co chcą, gdzie chcą, na różnych urządzeniach, do których mają dostęp. Oczywiście miejsce na video marketing jest nie tylko na YouTube, ale również na innych platformach, także na Twoim firmowym blogu czy kanale w mediach społecznościowych. Kolejną zaletą inwestycji w video content marketing jest urozmaicenie treści nie tylko w social mediach, ale również na stronie internetowej, co może wpływać na lepszą widoczność witryny w najpopularniejszych wyszukiwarkach internetowych. 

Czy warto wykorzystać potencjał marketingu treści wideo?

Zespół Buggles śpiewał między innymi o tym, że video zabiło gwiazdę radiową, a Freddie Mercury, że radio to stary przyjaciel, za którym możemy zatęsknić. Choć piosenki powstały 4 dekady temu, to nadal są aktualne. Tak, jak już mówiliśmy, ten postęp technologiczny jest bezwzględny. I nieunikniony. Świat cały czas idzie do przodu, kolejne nowe technologie wypierają poprzednie, a coś, co jest modne w tym roku, w kolejnym może odejść w zapomnienie. Dlatego właśnie potrzebujesz partnera, który pomoże Ci w opracowaniu i realizowaniu angażującej, ciekawej i oryginalnej kampanii marketingowej. Jeśli chcesz zdobywać klientów i rozwijać swój biznes, musisz być na bieżąco. Kto nie jest, wypada z gry. 

Film promocyjny content video marketing

Do you wanna play a game? 😉

Najczęstsze pytania dotyczące video content marketingu:

 1. Czym jest video content marketing (VCM)?

Video content marketing to inaczej marketing treści wideo, które stanowią uzupełnienie bądź podstawę strategii promocyjnej danej marki, firmy, produktu, usługi, organizacji lub idei. 

 1. Gdzie wykorzystuje się marketing treści wideo?

Film wykorzystywany jest w kampaniach wizerunkowych, sprzedażowych, społecznych i wielu innych. Można publikować je na stronie internetowej lub w mediach społecznościowych.

 1. Jakie filmy wliczają się do video content marketingu?

Prezentacje produktów, filmy instruktażowe, spoty reklamowe, relacje video z wydarzeń branżowych, a także streaming live. 

Materiały źródłowe: https://www.iab.org.pl/wp-content/uploads/2020/06/Raport-Strategiczny-Internet-2019-2020-1.pdf