Technologia VR – 360 w świecie produkcji filmowej

Technologia VR

Technologia VR, która do niedawna kojarzyła się głównie z wirtualnymi spacerami, dziś wkracza pewnym krokiem do świata produkcji filmowej – nie tylko hitów kinowych, ale też realizacji video biznesowych czy marketingowych. Czy jest lepszy sposób na zaskarbienie sobie uwagi i sympatii odbiorcy niż postawienie go w centrum wydarzeń, które rozgrywają się na ekranie? To doświadczenie, obok którego nie da się przejść obojętnie!

Czym jest technologia VR – 360?

Technologia VR, czyli virtual reality – wirtualna rzeczywistość – to sposób ekspozycji świata przedstawionego na ekranie w taki sposób, aby widz czuł się jego częścią, czyli mógł samodzielnie manipulować perspektywą i obserwować wszystko, co się dookoła niego dzieje. Film nakręcony w technologii VR – 360 może bazować wyłącznie na rzeczywistych ujęciach, choć całość można też stworzyć w pełni komputerowo, korzystając z technik animacji.

Najważniejszym założeniem virtual reality jest oddziaływać na zmysły odbiorcy, zanurzyć go w zupełnie innym, odciętym od rzeczywistości świecie i uczynić jego częścią, aktywnym użytkownikiem (to zjawisko nazywamy immersją). Poziom tych doznań może być różny – wiele zależy nie tylko od samej produkcji filmowej, ale i od sposobu jej oglądania.

W jaki sposób można oglądać filmy nakręcone w technologii VR – 360?

Najpełniejsze doświadczenie immersji w virtual reality możesz osiągnąć dzięki goglom wirtualnym, np. Cardboard od Google. Zakładając je i uruchamiając materiał w technologii VR, w pełni przeniesiesz się do wirtualnej rzeczywistości, która nieraz Cię zaskoczy – zachwyci, uszczęśliwi, zaniepokoi, przerazi. Będziesz częścią tego świata i tych wydarzeń, dlatego wszystkie emocje będziesz odczuwać zupełnie inaczej niż w przypadku standardowego filmu 2D, a nawet 3D.

Filmy stworzone w technologii VR możesz też oglądać bez wirtualnych gogli – bezpośrednio na ekranie komputera, laptopa czy smartfona. Perspektywy nie będziesz zmieniać ruchem swojej głowy, a za pomocą myszki lub touchpada – oczywiście o 360°. Sam wybierzesz, co chcesz w danej chwili widzieć.

Jak się kręci filmy w technologii VR – 360?

Produkcja filmów w technologii VR – 360 jest dość skomplikowana.

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest dostęp do odpowiedniego sprzętu. Niezbędne są wieloobiektywowe kamery sferyczne, które nagrywają obraz pod kątem 360°. Często wykorzystuje się też specjalistyczne drony. Potrzebny jest właściwie przygotowany plan zdjęciowy, który mocno różni się od tego organizowanego przy standardowych produkcjach – przede wszystkim nie da się ukryć ekipy filmowej w pełni za kamerami, co znacząco komplikuje i tak już trudny montaż filmu w technologii VR.

Przechodząc właśnie do etapu montażu – wyobraź sobie, jakiej precyzji wymaga łączenie obrazów, aby tak liczne „przejścia” nie były w żaden sposób widoczne dla widza. Podczas gdy w tradycyjnej produkcji filmowej stosuje się obecnie kilka tysięcy cięć, które w żaden sposób nie wywołują dyskomfortu u odbiorcy, to w technologii VR filmy montuje się zwykle kilka razy wolniej. Wszystko po to, aby stworzyć gładki, idealny obraz 360°, który wywoła iluzję uczestniczenia widza w wykreowanym świecie.

W jaki sposób można wykorzystać technologię VR – 360 w biznesie?

Znacznie trudniej jest wskazać obszary, w których VR się nie sprawdzi! Filmy i animacje nakręcone w technologii VR – 360 to ogrom możliwości biznesowych – tak przygotowany materiał może realizować w zasadzie dowolne cele.

Prezentacja nieruchomości, na przykład spacer po apartamencie

Jeśli akurat nie jesteś sprzedawcą czy najemcą nieruchomości, to wyobraź sobie, że chcesz kupić czy wynająć mieszkanie lub apartament. Czy naprawdę musisz poświęcać swój cenny czas, umawiać się na spotkanie, przebijać się przez miasto, aby spędzić pół godziny w mieszkaniu, które może Ci się w ogóle nie spodobać?

Nie musisz! Jeśli firma z branży nieruchomości dysponuje filmem nakręconym w technologii VR – 360, możesz obejrzeć mieszkanie czy dom, nie ruszając się z kanapy, a czując się niemal tak, jak gdybyś był na miejscu.

Relacja z eventu – przeżyj to jeszcze raz, prawie tak samo intensywnie!

Magią eventów takich jak festiwale, rozgrywki sportowe, koncerty czy nawet targi jest społeczność ludzi, którzy w nich uczestniczą. Tylko fizyczna obecność na wydarzeniu umożliwia przeżycie tak intensywnych emocji, nawiązanie więzi z innymi uczestnikami, poczucie przynależności, bycia „tu i teraz”. No właśnie… czy tylko fizyczna obecność?

Relacja z eventu nakręcona w technologii VR – 360 przemieni widza w uczestnika wydarzeń. Oczywiście nie jest możliwa interakcja z otoczeniem i poczucie doświadczenia na żywo, ale to świetny sposób na to, aby powspominać, na sentymentalną podróż w czasie. To także dobra alternatywa dla osób, które z jakichś względów nie mogły uczestniczyć w wydarzeniu.

Viralowe kreacje reklamowe VR w internecie

Video reklamowe przygotowane w technologii VR – 360 to coś nowego, świeżego, czym niewiele marek bądź firm może się pochwalić. A jak każda nowość – przyciąga uwagę, intryguje odbiorcę.

Doświadczenie VR – 360 jest intensywne, wywołuje emocje, pozostawia w odbiorcy ślad. A przecież to o to chodzi w marketingu, prawda? Filmy w technologii VR – 360 możesz zamieszczać na swoich stronach internetowych oraz w serwisach takich jak Facebook czy YouTube. Zwłaszcza że te platformy same dbają o jak najlepsze doświadczenie odbiorcy technologii VR – 360 i wciąż doskonalą swoje funkcje w tym zakresie.

Twórca muzyczny i wirtualna rzeczywistość w klipie

Filmy kręcone w technologii VR – 360 to także doskonały pomysł na stworzenie unikatowego klipu muzycznego, który dosłownie wciągnie słuchacza i widza w jednym, a utwór muzyczny przemieni w fantastyczny spektakl bijący rekordy popularności!

Któż by nie chciał „stanąć” tuż obok swojego ulubionego wokalisty i poczuć te przeszywające ciało dreszcze ekscytacji? Każdy twórca dąży do tego, by jego dzieło było dziełem pełnym, czyli oddziałującym na różne zmysły. Technologia VR – 360 pozwala wcielić w rzeczywistość nawet najśmielsze pomysły!

Podróż do wnętrza firmy albo „jak to jest zrobione?”

A gdyby tak móc zaprosić klienta czy współpracownika z drugiego końca świata na spacer po siedzibie firmy? Albo zorganizować wycieczkę po fabryce czy zakładzie? Albo zamiast opowiadać o produkcie, po prostu w sposób niemal namacalny pokazać jego budowę, sposób działania, funkcje? To doskonałe pole do zaangażowania technologii VR – w służbie relacji z kontrahentami czy nabywcami, ale też potencjalnymi pracownikami (np. podczas rekrutacji).

VR – 360 ma ogromny potencjał przyciągania odbiorów. W OSTRO wiemy, jak go wykorzystać! Dysponujemy nie tylko najnowszym sprzętem, ale też profesjonalną wiedzą i zdobywanym przez lata doświadczeniem. Zaprojektujemy i stworzymy dla Ciebie wyjątkową kreację filmową VR – 360 – wystarczy jeden Twój telefon. 😉

FAQ:

1. Co to jest VR – 360?

Filmy stworzone w technologii VR nazywa się filmami sferycznymi lub 360. Technologia ta wykorzystuje rejestrację obrazu pod kątem 360° za pomocą wieloobiektywowych kamer sferycznych, dzięki czemu odbiorca trafia do centrum wydarzeń i sam może decydować o tym, co chce zobaczyć.

2. Jak można oglądać filmy w technologii VR – 360?

Za pomocą gogli VR lub bezpośrednio na ekranie komputera bądź smartfona, zmieniając perspektywę manualnie np. myszką.

3. Do czego można wykorzystać technologię VR – 360?

Możliwości są ogromne, a wręcz nieograniczone. Wykorzystując tę technologię, możesz stworzyć na przykład wirtualny spacer po obiekcie, niezwykły teledysk muzyczny, relację z eventu lub wyjątkową kreację reklamową.