Social media video – siła filmów w mediach społecznościowych

30 kwietnia 2021 Animacje i efekty specjalne
social media video

Czy social media bez formatu video osiągnęłyby tak ogromny sukces? Z pewnością nie, bo video jest najskuteczniejszą formą komunikacji w internecie ­– łączy obraz, dźwięk, słowo w spójnym i prostym do przyswojenia przez odbiorcę przekazie. Nie wymaga wysiłku, jak czytanie i mówi więcej niż najlepiej skomponowana grafika. Do 2022 roku video ma stanowić aż 80% całej komunikacji w internecie i angażować odbiorcę przez prawie półtorej godziny dziennie! W czym tkwi tak ogromna siła filmów w mediach społecznościowych i jak możesz wykorzystać ją w komunikacji swojej marki?

Siła przebicia video – zaangażuj zmysły, pobudź emocje, teraz!

Współczesny odbiorca jest wiecznie czymś zajęty, a jego uwaga jest maksymalnie rozproszona. Każdego dnia przetwarza tysiące komunikatów! Jego oczy sprawnie „omijają” banery reklamowe, a czytanie zmienia w skanowanie ­– wodzenie wzrokiem po tekście w celu znalezienia tej jednej, interesującej informacji. To czasochłonne i wymaga sporo pracy, a internauta jest rozleniwiony, nie lubi się niepotrzebnie męczyć.

Dlatego do jego świadomości ma szansę trafić wyłącznie taki komunikat, który podany jest szybko, sprawnie i wygodnie. A takim komunikatem jest video!

Tylko film angażuje jednocześnie zmysł wzroku i słuchu, by pobudzić emocje odbiorcy. To forma rozrywki, która nie wymaga przesadnej uwagi odbiorcy, a pozwala w pełni zrozumieć komunikat – teraz, natychmiast, w momencie jego oglądania! Siła video tkwi w tym, że łączy obraz, dźwięk i słowo równocześnie, jest namacalne, przekazuje wszystko, co istotne!

Potrzebujesz przykładu? Zobacz film, który przygotowaliśmy z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2016. Poczuj emocje, którymi zapraszaliśmy widzów na to spektakularne widowisko. Bicie serca, oddech, muzyka trybun – tego nie dałoby się w tak efektowny sposób oddać w żadnym innym formacie!

W social media zrób ze swoim filmem, co tylko zechcesz

Video marketing w social media staje się z roku na rok coraz popularniejszy. Jako forma komunikacji już wygrywa z grafiką czy tekstem w wyścigu o uwagę odbiorcy. Kolejną ogromną zaletą video w social media są niemal nieograniczone możliwości jego wykorzystania!

Tworząc jeden film, będziesz mógł zaserwować go odbiorcom w różnej formie, na różne sposoby. Możesz go dowolnie ciąć, modyfikować, dodawać nowe plansze, aktywne linki, przyciski wzywające do działania.

Jeden film możesz dystrybuować w różnych kanałach ­– ten sam materiał, ewentualnie z drobnymi zmianami, umieścisz na YouTubie, Facebooku, Instagramie, LinkedInie, Pintreście. Pojedyncze kadry mogą Ci posłużyć także do stworzenia serii krótkich filmików na Tik Toku.

Video w social media wykorzystasz przede wszystkim do stworzenia efektywnej kampanii reklamowej dla Twojej marki, w zasadzie niezależnie od jej celu!

Jeden film, wiele możliwości – nie tylko w social media!

Planujesz oprzeć swoją kampanię na reklamie telewizyjnej? Słusznie, to wciąż najsilniejsze medium reklamowe, które wypromuje Twoja markę z rozmachem! A może potrzebujesz video produktowego czy instruktażowego przede wszystkim do celów wewnętrznych? 

Niezależnie od Twojego zamysłu, tę samą realizację filmową możesz śmiało wykorzystać w internecie! Wzbogać nią swoje serwisy internetowe, wykorzystaj w kampanii Google Ads i rozpowszechniaj do woli w kanałach społecznościowych w różnej formie. Pozwól zasięgom poszybować w kosmos!

Dlaczego realizację filmów do social media warto powierzyć specjalistom?

Video marketing w social media w dobie smartfonów ze świetnymi obiektywami zdaje się być na wyciągnięcie ręki. I faktycznie jest – wystarczy przecież nakręcić film, wrzucić go do sieci i zaczekać, aż zacznie pracować na Twoją markę. Tu jednak pojawia się kilka „ale”!

Profesjonalne video reklamowe potrzebuje kompleksowej pracy!

Aby video realizowało konkretne cele, nie wystarczy go nakręcić. Wcześniej trzeba opracować całą koncepcję kreatywną, zgodną ze strategią komunikacyjną marki i realizującą określone cele. Przygotować plan filmowy. A później zadbać o idealną jakość obrazu, synchronizację dźwięku, profesjonalny montaż i mnóstwo innych „cegiełek”, które złożą się na ostateczny kształt video, które SPRZEDAJE (produkty, usługi, wartości, idee).

Kiepska jakość video może zaszkodzić marce!

Jeśli chcesz, by Twoje materiały reklamowe w social media choć w części dorównywały poziomem i jakością np. kampaniom telewizyjnym, nie poradzisz sobie we własnym zakresie. Potrzebujesz specjalistów, którzy ubiorą Twoją big idea, Twój przekaz w taki sposób, by realizował założenia i generował zyski.

Marka, która ma wypracowany branding i przyzwyczaiła odbiorców do pewnej jakości swoich materiałów, nie może pozwolić sobie na amatorskie działania. Mogłoby to zadziałać ze szkodą na jej wizerunek w oczach konsumentów.

Poza tym nowoczesne technologie i profesjonalny sprzęt pozwalają stworzyć video, które przyciągnie uwagę viralowo, skłoni do interakcji, przekona, uwiarygodni! Zdecydowanie wyróżni się na tle tysięcy innych filmów wrzucanych każdego dnia do social media.    

Coś świeżego – animacje, filmy VR i 360° w social media

Powierzając stworzenie swojego video profesjonalnemu realizatorowi, możesz wykorzystać takie możliwości i formaty, których nie da się stworzyć we własnym zakresie. Mowa o animacjach, filmach VR i 360°, które mają ogromny potencjał promocyjny. Są czymś świeżym ­– nowym formatem, którego (przynajmniej jeszcze) nie wykorzystuje się na „masową” skalę.

Animacje w social media – nowa odsłona video marketingu

Kreatywne pomysły mają to do siebie, że choć świetnie wybrzmiewają w głowach twórców, to przeniesienie ich na kanwę tradycyjnej realizacji filmowej, może być wręcz niemożliwe, albo bardzo trudne i kosztowne. Potencjał animacji jest ogromny, bo pozwala wykreować niemal dowolny świat i jego bohaterów. W jaki sposób możesz wykorzystać ją w social media?

  • Animacja produktowa ­– pokaż, jak wygląda Twój produkt od środka, zademonstruj jego działanie, funkcjonalności. Zaprezentuj go w sposób najbardziej sugestywny z możliwych, sprezentuj odbiorcy niemal intymne doświadczenie z Twoim produktem, a pobudzisz chęć jego posiadania.
  • Animacja reklamowa ­ – opowiedz historię, która poruszy tłumy za pomocą animacji. Zaserwuj odbiorcy zupełnie nowe wrażenia, przemień fikcję w animowaną rzeczywistość, która będzie wyglądała realistycznie, baśniowo, komiksowo – jak tylko zechcesz. Nowe technologie i techniki animacji otwierają przed Tobą drzwi do realizacji zupełnie „odrealnionych” pomysłów!
  • Wizualizacje 3D – pokaż promowaną inwestycję i jej wnętrze za pomocą animacji. Wpisz nowo budowany obiekt w tętniące życiem serce miasta, wypełnij go ludźmi, zanim jeszcze powstaną jego fundamenty! Dzięki nowoczesnym technologiom taka wizualizacja może być wręcz fotorealistyczna.

Zobacz, jakie materiały video przygotowaliśmy dla marek Skanska czy Yareal (Nowogrodzka Square) i przekonaj się, jak profesjonalnie przygotowana animacja zapracuje na Twój sukces w social media i nie tylko!

Filmy VR i 360° w social media – wyróżnij się!

Nasza sferyczna, wieloobiektywowa kamera niemal dosłownie przeniesie Twojego odbiorcę w centrum wydarzeń, które dla niego zaprojektujesz.

To niepowtarzalna szansa zbliżyć widza do siebie, zaoferować mu doświadczenie, którym chętnie podzieli się z innymi, generując zasięg i reakcje na poziomie, o jakim „zwykłe” filmy w social media mogą tylko pomarzyć. Za pomocą myszki odbiorca będzie mógł zmieniać perspektywę i sam decydować o tym, co chce zobaczyć. Oglądający będzie miał wrażenie, że jest uczestnikiem wydarzeń. To iluzja, to doświadczenie zapada w pamięć na długo – a razem z nim Twoja marka, produkt, przekaz.

Za pomocą filmu VR czy filmu 360° możesz na przykład przenieść odbiorców do wnętrza budynku i zaprezentować im mieszkania, które mogliby chcieć kupić. Dzięki temu wirtualnemu spacerowi poczują się niemal tak samo, jak gdyby oglądali je na żywo. 

To także doskonały sposób na stworzenie relacji z eventu, skomponowanie teledysku czy przybliżenie twórczości artystycznej. Możliwości są niemal nieograniczone!

Targetuj i mierz efektywność kampanii video w social media

Zalety przekazu reklamowego w formacie video w social media są ogromne. Do szeregu korzyści video marketingu warto włączyć jeszcze możliwości, jakie dają same kanały społecznościowe.

To po pierwsze możliwość precyzyjnego targetowania – Twój przekaz dociera do odbiorców szybko, sprawnie i wygodnie, ale tylko do tych odbiorców, których Ty wytypujesz. Z niemal chirurgiczną precyzją określisz cechy Twojej grupy docelowej, tworząc kampanię doskonałą, która nie przepali budżetu, a przyniesie wymierne korzyści.

Po drugie social media skutecznie mierzą efektywność Twojej kampanii video. W każdym momencie jej trwania możesz sprawdzić tak kluczowe wskaźniki jak zasięg, liczbę wyświetleń, interakcji (i ich wydźwięk) czy pozyskanych za pomocą video leadów.

Dobre video w połączeniu z social media to synergia dla zysków Twojej marki!

A my? Jeśli tylko zechcesz, przygotujemy dla Ciebie perfekcyjnie skrojone na miarę Twojej marki video – wystarczy jeden Twój telefon i bierzemy się do pracy! 😉

FAQ:

1. Dlaczego video jest popularnym formatem w social media?

Galopującą popularność video zawdzięcza możliwości szybkiego, sprawnego i wygodnego dotarcia do odbiorcy. Pobudza zmysły, emocje i przekonuje, a jednocześnie nie wymaga takiej uwagi jak np. czytanie. Jest formą rozrywki i sprawia przyjemność oglądającemu. 

2. Czy film do social media mogę nakręcić samodzielnie?

Oczywiście! Jeśli jednak zależy Ci na zupełnie świeżej realizacji, która przyciągnie uwagę Twoich odbiorców, w perfekcyjnej jakości, z „robiącymi robotę” smaczkami i niuansami, którą będziesz mógł śmiało dystrybuować w różnych kanałach komunikacji, wpadnij do OSTRO!

3. Jak stworzyć video do social media, które będzie się wyróżniać?  

Social media toną w milionach podobnych video i ciężko jest się czymś wyróżnić. Nawet najlepsze pomysły trudno zrealizować we własnym zakresie. Na szczęście możesz polegać na specjalistach i nowoczesnych technologiach. Stwórz film promocyjny w formie animacji, filmu VR czy 360°, a efektywność Twojej kampanii wielokrotnie przewyższy zakładane wartości!

Materiały źródłowe:

  1. https://www.cisco.com/c/en/us/solutions/collateral/executive-perspectives/annual-internet-report/white-paper-c11-741490.html