Rolki na TikToku i Instagramie – reels jako forma kampanii reklamowej

27 października 2022 Marketing / strategia
Instagram Reels a kampanie reklamowe

Cieszący się gigantyczną popularnością TikTok i nowa funkcja Instagram Reels aplikacji, bez której wielu nie wyobraża sobie życia, to kolejne już miejsca w wirtualnym świecie, gdzie marki mają okazję budować relacje, poznać i przyciągnąć potencjalnych nowych klientów. TikTok i Instagram Reels a kampanie reklamowe – jak ugryźć ten temat? Podpowiadamy!

TikTok i reels na Instagramie – z czym to się je?

TikTok to relatywnie nowa aplikacja mobilna i zarazem jedno z najpopularniejszych i najszybciej zdobywających nowych użytkowników mediów społecznościowych, które umożliwia publikowanie krótkich, trwających do 10 minut filmów. Oferuje też narzędzia do nagrywania i montażu video i bazę ścieżek dźwiękowych (początkowo większość materiałów użytkowników TikToka miała formę zbliżoną do teledysków muzycznych, dziś tę internetową twórczość cechuje duża różnorodność).

Z kolei Instagram Reels to funkcja tej platformy i najszybciej rozwijający się format treści widocznie nawiązujący do TikToka. W przeciwieństwie do innej popularnej funkcjonalności – Instagram Stories – reels, czyli rolki, nie znikają po upływie doby, ale są dostępne na koncie użytkownika. I na TikToku, i w Instagram Reels filmy wyświetlają się w formacie pełnoekranowym i pionowym.

Obie aplikacje, zarówno TikTok, jak i instagramowe rolki, to świetne narzędzia do promocji produktów, usług, firm, miejsc, ludzi, dla małych i dużych marek, które chcą budować relacje ze swoimi klientami oraz dotrzeć do nowych odbiorców.

TikTok i insta rolki – co je łączy, a co wyróżnia?

  • Format filmów. TikTok umożliwia już dodawanie dłuższych video – do 10 minut (odpowiadają na potrzeby content marketingu np. tutoriali) i 60 sekund w przypadku reklam. Instagram Reels to format tylko jednominutowy. W obu aplikacjach materiały video można wzbogacić o dodatkowe elementy: dźwięk, napisy czy interaktywne naklejki. Film można nagrać bezpośrednio w aplikacji lub załadować z pamięci urządzenia i dostosować do potrzeb.
  • Charakter medium. Zarówno TikTok, jak i insta rolki to narzędzia rozrywki i edukacji przede wszystkim dla młodych ludzi: do około 35 lat. TikTok stawia na naturalność, bezpośredniość i kreatywność. Instagram dopiero przełamuje powoli konwencje wystudiowania i idealności, nadal jednak estetyka materiału jest dla jego użytkowników bardzo istotna. W obu przypadkach siłą napędową społeczności odbiorców są trendy czy tzw. tone of voice.
  • Tworzenie reklamy. TikTok umożliwia utworzenie kilku formatów reklam. Reels na Instagramie można promować, zwiększając ich zasięg (nie wszystkie jednak się kwalifikują – np. nie takie, które wykorzystują filtry aparatu). Filmy promocyjne wyświetlają się już też na karcie Reels – pomiędzy organicznymi rolkami – a odbiorcy mogą udostępniać, komentować czy pomijać reklamy. W obu aplikacjach reklamodawca otrzymuje dostęp do narzędzi biznesowych.

TikTok i rolki na Instagramie jako kampania reklamowa – jak je wykorzystać?

Zarówno TikTok, jak i Instagram oraz insta rolki to świetne narzędzie marketingowe – do zarówno budowania grupy klientów i stałej komunikacji z nimi w celu utrzymywania relacji, jak i pozyskiwania nowych odbiorców poprzez zasięg i wzrost rozpoznawalności marki. Aktywnie prowadzone firmowe konto na TikToku i Instagramie to jeden z najważniejszych elementów video content marketingu – czyli dzielenia się treściami przydatnymi dla odbiorców takimi jak np. tutoriale, poradniki, inspiracje czy case studies.

Ze względu na możliwość zastosowania celu reklamowego „ruch” i „konwersje” reklamy na TikToku i funkcję rolek na Instagramie warto wykorzystać w ramach kampanii, kierując użytkowników na stronę internetową bądź do aplikacji, gdzie kupią produkt, skorzystają z usługi, wypełnią formularz kontaktowy lub wpiszą się do bazy klientów.

Warto natomiast pamiętać, że TikTok czy Instagram Reels to przestrzenie głównie do rozrywki i edukacji. Aby więc odnieść reklamowy sukces, należy wpisać się w charakter mediów oraz oczekiwania ich użytkowników. Spoty reklamowe powinny być przekonujące, ale nie nachalne, a także kreatywne, podobnie jak twórczość odbiorców, oraz dawać rzeczywistą wartość – np. edukować czy rozwiązywać konkretny problem.

Bardzo ważna jest też jakość i profesjonalizm materiałów video – zarówno w sferze koncepcji, jak i realizacji. Filmowanie z powietrza, wizualizacje i animacje 3D, elementy interaktywne – warto wykorzystać nowoczesny sprzęt oraz nowe technologie, które pogłębiają doświadczenie, intrygują i inspirują. Chętnie Cię w tym wesprzemy. Wpadnij do OSTRO, sprawdź nasze realizacje i odezwij się: razem przygotujemy materiały, które wykorzystasz w skutecznej promocji swojego biznesu.

TikTok oraz Instagram Reels a kampanie reklamowe – dlaczego warto?

  • Popularność mediów i formatów. Filmy na TikToku i rolki Instagrama to jedne z najchętniej dziś oglądanych treści. Od strumienia idealnie wpisujących się w zainteresowania materiałów trudno się oderwać – reklama generuje więc gigantyczny zasięg, a jeśli jest dobra, przekłada się na rozpoznawalność marki.
  • Reklama na każdy budżet. Nie musisz dysponować dużym budżetem, żeby szybko pozyskać nowych klientów: zwiększyć sprzedaż. Masz też przestrzeń do tanich eksperymentów. Gdy już „dotrzesz” się z grupą docelową, stworzysz ten idealny materiał, możesz przeznaczyć więcej środków i dobrze je spożytkować.
  • Precyzyjne dotarcie do grupy odbiorców. Masz szansę pozyskać tylko te wartościowe leady: trafić do odbiorców, którzy potrzebują Twojej marki, i tym samym zwiększyć skuteczność kampanii. Grupę docelową zawęzisz mocno nie tylko do danych demograficznych, ale też zainteresowań i zachowań.
  • Rozbudowane narzędzia biznesowe. Dopasujesz precyzyjnie cel reklamy (a na TikToku także jej format) do założeń kampanii, dzięki czemu trafi ona do tych użytkowników najbardziej skłonnych wykonać jakąś czynność. Zyskujesz dostęp do danych analitycznych – mierzysz i optymalizujesz swoje działania.

FAQ:

1. Kiedy sprawdza się kampania reklamowa z rolkami?

Jeśli Twoi odbiorcy są na Instagramie, a Twoje produkty, usługi czy też działalność wpisują się w ich potrzeby i zainteresowania, instagramowe rolki umożliwią szybkie dotarcie do potencjalnych klientów w ich naturalnym środowisku.

2. Jak wygląda tworzenie reklam na rolkach na Instagramie, czy rolki na Instagramie można promować?

Reklamę na karcie Reels możesz utworzyć w Menedżerze Reklam Facebooka (Meta), wybierając cel, budżet, grupę odbiorców itd., a kolejno ręczne umiejscowienie reklam i Instagram Reels (jeśli chcesz emitować ją tylko w rolkach). Możesz też promować swoje rolki, zmieniając je w reklamy lub korzystając z narzędzi w ramach aplikacji.

3. Reels na TikTok – jakie możliwości reklamowe daje platforma?

Podobnie jak Facebook TikTok przygotował dla reklamodawców narzędzia biznesowe – tworząc reklamy, wybierasz ich cele i formaty, a także wskazujesz precyzyjnie grupę docelową, masz też dostęp do analityki. TikTok udostępnia Piksela, dzięki któremu zmierzysz działania zrealizowane w witrynie lub aplikacji oraz przygotujesz kampanie remarketingowe.