Rodzaje reklam na YouTubie, TikToku, Facebooku i Instagramie

20 kwietnia 2023 Nowinki technologiczne
Rodzaje reklam na YouTubie, TikToku, Facebooku i Instagramie

Udostępniając narzędzia biznesowe, serwisy społecznościowe otworzyły i zliberalizowały branżę reklamową – i teraz każda, także mała firma może pozwolić sobie na efektywną promocję, niezależnie od budżetu. Tylko jak w pełni wykorzystać nowe możliwości? Po pierwsze je poznaj – sprawdź, jakie są najpopularniejsze rodzaje, formaty reklam, ile mogą trwać, gdzie się wyświetlają i jaka jest ich specyfika. 

Rodzaje reklam na YouTubie

YouTube nie jest typowym medium społecznościowym, bo nie musisz być aktywnym jego użytkownikiem, a nawet logować się do tego serwisu, żeby z niego korzystać. A to robi prawie każdy z nas. Na YouTubie szukamy porad, instrukcji i inspiracji z niemal każdej dziedziny życia, lecz żeby je uzyskać, musimy obejrzeć film reklamowy. To trochę jak w TV, tylko lepiej, bo odbiorca faktycznie zobaczy krótką reklamę – nie przełączy kanału czy nie wykorzysta długiego bloku reklamowego, żeby zrobić sobie kolację.

Reklamy na YouTube, a w zasadzie w Google Ads, gdyż to w tym panelu się je tworzy i mierzy (a można je wyświetlać także poza samym YouTube w witrynach, aplikacjach partnerów firmy), to formaty wideo i graficzne (banery, nakładki). Pierwsze dzielimy na reklamy możliwe do pominięcia po 5 sekundach i niepomijalne, w tym nowe krótkie Bumper Ads. Dodatkowo masz jeszcze połączenie reklamy display i wideo – TrueView Discovery, które wyświetla się nie przed, po i w trakcie właściwego filmu, ale w wynikach wyszukiwania, na głównej stronie serwisu i obok powiązanych materiałów.

Format reklamy wideoSpecyfika formatu reklamyDługość i dane techniczne
Reklamy możliwe do pominięciaOdbiorca może je pominąć po 5 sekundach, klikając przycisk w prawym dolnym rogu filmu.Wyświetlają się w odtwarzaczu, na komputerach, telewizorach, smartfonach i konsolach. Wideo musi trwać co najmniej 10 sekund, ale nie więcej niż 3 minuty.
Reklamy niemożliwe do pominięciaMuszą zostać wyświetlone w całości, aby odbiorca mógł obejrzeć właściwy film. Wyświetlają się w odtwarzaczu na wszystkich urządzeniach, trwają 15 lub 20 sekund.
Bumpery reklamoweNie można ich pominąć, ale są to reklamy krótkie, wykorzystywane najczęściej jako „doładowanie” właściwej kampanii, w nawiązaniu do pozostałych, dłuższych kreacji.Wyświetlają się w odtwarzaczu i trwają najwyżej 6 sekund.

Rodzaje reklam na Facebooku i Instagramie

Choć wielokrotnie wieszczono mu śmierć, Facebook wciąż jest na topie i już na stałe zadomowił się w rzeczywistości miliardów ludzi jako narzędzie wiedzy, rozrywki, ale i pracy, zakupów. Bez Instagrama świata nie wyobrażają sobie miliony użytkowników, którzy dzielą się tu swoim życiem, wiedzą i twórczością w formie zdjęć i filmów, coraz już mniej wyidealizowanych. W obu tych mediach w ostatnim czasie gigantyczną popularność zdobyły krótkie rolki (reels), inspirowane TikTokiem, które zatrzymują uwagę często na godziny, stanowiąc niezwykle skuteczne miejsce do reklamowania. 

Prowadząc konta firmowe na FB i IG, możesz zmieniać w reklamy organiczne posty – zwiększając znacznie ich zasięg – przygotować kompletną kampanię promocyjną, ale też prowadzić bezpośrednie działania sprzedażowe, pozyskiwać i „formować” leady, a dalej jeszcze wykorzystywać swoją bazę odbiorców do remarketingu.

Rodzaj i format reklamySpecyfika formatu reklamyDane techniczne
Reklama graficzna, w formie obrazuIdealna na początek, jeśli samodzielnie tworzysz kreacje, a także do prezentacji produktów. Możesz ją emitować w feedzie (FB, IG), w Messengerze i witrynach sieci partnerskiej Meta.Stwórz obraz w formacie JPG lub PNG o rozdzielczości minimum 1080 × 1080 pikseli oraz o współczynniku proporcji 1,91:1 lub 1:1 (nie są to jedyne możliwości, ale najkorzystniejsze).
Reklama wideoDaje ogromne możliwości – wideo jest dziś najchętniej konsumowanym rodzajem treści na FB i IG. Filmy możesz wyświetlać w różnych miejscach, natomiast od nich zależy ich format i długość.Film reklamowy na FB i IG może trwać już od 1 sekundy, a nie dłużej niż aż 240 minut. Postaw jednak raczej na krótkie wideo, odsyłając zainteresowanych na swoją stronę czy do sklepu. Maksymalny rozmiar pliku to 4 GB. Dodaj dźwięk i napisy.
Reklamy w rolkach (reels)Twoja reklama wyświetla się w tym miejscu, w którym użytkownicy spędzają najwięcej czasu. Można ją pominąć (jak każdą rolkę), ale jeśli dobrze wpiszesz się w to natywne środowisko, uzyskasz świetne wyniki.Tak jak standardowa rolka, filmik reklamowy może trwać do 60 sekund
Kolekcje i karuzeleWybierz format karuzeli, aby w jednej reklamie pokazać nawet 10 obrazów lub filmów, każdy z innym linkiem. Kolekcja obejmuje obraz lub film w tle, pod którym pokazujesz wiele produktów. Po dotknięciu reklamy zostaje wyświetlony pełnoekranowy materiał błyskawiczny. Te dwie formy idealnie wspierają sprzedaż produktów.Jak wyżej, zalecana rozdzielczość to przynajmniej 1800 × 1800 pikseli, a rozmiar pliku nie może przekroczyć 4 GB. Odsyłaj z produktów bezpośrednio do witryny (wybierz różne, aby każdy znalazł coś dla siebie). Zastanów się nad formą prezentacji – dobrze sprawdzą się zdjęcia kontekstowe.

Rodzaje reklam na TikToku 

TikTok rozwija się w szalonym tempie i nie jest już medium wyłącznie dla osób młodych czy przestrzenią do rozrywki, choć skuteczne działania marketingowe na tej platformie wymagają wpisania się w specyficzny styl i trendy, które wyznaczają TikTokersi. Tak jak Meta, TikTok udostępnia narzędzia biznesowe – o analogicznych funkcjach i możliwościach. Podstawową formą reklamy jest wideo, ale już dostępnych formatów jest kilka. 

rodzaje reklamy w social mediach
  • Reklamy in-Feed wyświetlają się w feedzie, w sekcji Dla Ciebie” – na pierwszej stronie, z jaką użytkownik ma styczność po wejściu na platformę. Znajdują się pomiędzy organicznymi materiałami, dlatego – jeśli są zrobione dobrze – w zasadzie nie przypominają reklamy. A naturalny charakter rzutuje na ich skuteczność. W reklamie możesz umieścić link do swojej witryny.
  • Reklamy Brand Takeover, również wyświetlane na głównej stronie ale już niemożliwe do pominięcia – w formie wideo lub grafiki. Są dość krótkie, zwykle trwają do 5 sekund, a ich cel to zwiększenie rozpoznawalności marki. Naturalny, nienachalny i atrakcyjny przekaz w połączeniu z precyzyjnie dobraną grupą docelową daje wysoki współczynnik klikalności (CTR). 
  • Reklamy Branded Hashtag Challenge mocniej angażują odbiorców w działania marki. Wyzwania to nieodłączna część TikToka i ulubiona forma rozrywki użytkowników platformy – zaprojektuj więc własny challenge, opatrz go właściwym hashtagiem i puść w świat. Najpopularniejsze wyzwania marek generują setki tysięcy materiałów użytkowników. To promocja na dużą skalę.
  • Reklamy Top View pozwalają firmie zmonopolizować” przestrzeń reklamową na 24 godziny – to jedna z najskuteczniejszych form promocji w ogóle, na całym rynku social media. Kupujesz na wyłączność emisję reklamy na głównej stronie aplikacji, zaraz po jej otworzeniu: więc obejrzenie jej przez każdego odbiorcę w wybranym regionie. Generujesz gigantyczny zasięg.

Znasz już możliwości, więc pora działać! W OSTRO chętnie w tym pomożemy – zrealizujemy profesjonalne filmy reklamowe do social media, od napisania scenariusza, przez nakręcenie zdjęć, po montaż i przygotowanie do dystrybucji. Filmy VR i 360 stopni, wizualizacje i animacje 3D, nagrania z drona i wiele innych: sprawdź nasze portfolio i zainspiruj się.

FAQ:

  1. Ile może trwać reklama na YouTubie?

Reklama możliwa do pominięcia może trwać maksymalnie 3 minuty. Bumper Ads – nowy format reklamowy to maksymalnie 6 sekund, a standardowa reklama, której nie da się pominąć, to 15 lub 20 sekund.

  1. Jak długa może być reklama video na Facebooku?

Maksymalna długość filmu reklamowego na Facebooku, Instagramie to aż 240 minut (rozmiar pliku do 4 GB) – w rzeczywistości jednak wykorzystuje się wideo nie dłuższe niż kilkuminutowe (a optymalnie 15-30 sekund).