Reklama video na Facebooku i Instagramie

27 października 2022 Marketing / strategia
Reklama video na Facebook

Video jest dziś najpopularniejszym formatem treści na każdym portalu społecznościowym: do odbioru wymaga mniej uwagi i czasu niż tekst czy obraz, a komunikuje znacznie więcej i o wiele silniej. Jak wykorzystać go do promocji firmy? Jak wygląda i jakie korzyści przynosi reklama video na Facebooku i Instagramie? Jak tworzyć video na Facebooku?

Jak powstaje reklama video na Facebooku i Instagramie?

Facebook i Instagram to dwie jednocześnie oddzielne i połączone ze sobą aplikację – dla reklamodawcy punktem ich styku jest zwłaszcza Menedżer reklam: centrum biznesowe Meta, które umożliwia firmom i osobom wyświetlanie reklam na Facebooku, Instagramie, w Messengerze i Audience Network (sieci witryn czy aplikacji wydawców współpracujących z firmą Meta). Poprzez to narzędzie tworzysz reklamy, zarządzasz czasem i miejscem ich emisji oraz monitorujesz efekty działań.

Gdzie wyświetla się reklama video na Instagramie i Facebooku?

Jeśli chodzi o samo miejsce wyświetlania reklam video na Facebooku i Instagramie, to możliwości jest kilka.

  • Reklamy video w aktualnościach. Materiał video jest emitowany w tzw. feedzie użytkowników, czyli pośród postów znajomych, stron obserwowanych lub proponowanych i grup oraz aktualizacji statusów – w miejscu dzielenia się pomysłami, inspiracjami czy ważnymi wydarzeniami.
  • Reklamy video In-stream. Są to reklamy video (a rzadziej obrazowe), które towarzyszą filmom oglądanym przez użytkowników Facebooka – wyświetlają się przed właściwym materiałem, w jego trakcie lub po zakończeniu. Działa to poniekąd jak klasyczne spoty reklamowe w bloku telewizyjnym.
  • Reklamy w Instagram i Facebook Stories. Reklamy wkradają się między relacje udostępniane przez znajomych i strony obserwowane przez odbiorcę – we wciągającym i dynamicznym środowisku. Stają się też natywne: wpisują się w strumień relacji i dobrze się je ogląda, bo wyświetlają się na pełnym ekranie.
  • Reklamy w Facebook i Instagram Reels. To relatywna nowość – reklama video w coraz popularniejszych rolkach – krótkich, zwykle zabawnych albo też inspirujących filmikach. Od rolek trudno się oderwać, dzięki czemu reklama dociera do dużej grupy odbiorców w krótkim czasie.

Firmowe materiały video na Facebooku i Instagramie to zarówno kreacje kampanii reklamowych, jak i elementy komunikacji bieżącej z grupą odbiorców, także w formie relacji czy rolek publikowanych na profilu. Dodatkowo istnieją też różne metody tworzenia treści – można wykorzystać film z zewnątrz, a także tworzyć go bezpośrednio w aplikacji i Menedżerze reklam, korzystając z pomocnych narzędzi. Formą video są też pokazy slajdów. Pokaz slajdów to kilka zanimowanych obrazów.

Jak promować firmę na FB i IG, od czego zacząć?

Facebookowi i instagramowi użytkownicy korzystają z tych dwóch platform bardzo specyficznie – w większości stawiają na urządzenia mobilne i scrollują lub przesuwają w prawo (w przypadku relacji) treści, zatrzymując się tylko na tych najciekawszych. Kluczem do sukcesu jest więc skupienie uwagi użytkowników na początku filmu. A żeby tak się stało, reklamy trzeba umiejętnie zaprojektować.

  • Strategia i projektowanie kampanii. Musisz znać swoje cele oraz grupę docelową: wiedzieć, do czego dążysz (np. zwiększenie sprzedaży) i kto z oferty może skorzystać (np. młode mamy). Do tych dwóch aspektów dobierasz środki przekazu – wartości, emocje i elementy perswazji, które trafią do odbiorcy.
  • Stworzenie skutecznych materiałów. Na postawie tych głównych założeń i wstępnej warstwy merytoryczno-kreatywnej, stworzysz materiały. Warto zaangażować profesjonalistów, którzy zajmą się całym projektem.
  • Odpowiednia konfiguracja reklam. Dysponując materiałem, możesz już uruchomić kampanię, dostosowując jej cel do założeń, umiejscowienie, budżet i grupę docelową, również bardzo wąską, precyzyjnie stargetowaną. Warto też zadbać o konfigurację Piksela, który monitoruje zdarzenia poza platformą.

Bardzo istotnym elementem promocji w mediach społecznościowych jest mierzenie efektów działań oraz ich maksymalizacja poprzez optymalizację zarówno materiałów, jak i samych ustawień kampanii, a także projektowanie kolejnych form promocji na podstawie wcześniejszych doświadczeń i eliminacji błędów. Analiza skuteczności musi objąć nie tylko wyświetlenia filmu czy zasięg, ale przede wszystkim efekty biznesowe, takie jak liczba pozyskanych klientów czy sprzedaż.

Jak tworzyć video na Instagramie i Facebooku?

W warstwie kreatywnej i merytorycznej filmy czy spoty reklamowe muszą być dobrze dopasowane do samej marki i jej odbiorców: ich potrzeb, stylu życia oraz zainteresowań, tak by wpisały się w natywne treści, które przeglądają. Warto odejść od formy tradycyjnych, komercyjno-perswazyjnych reklam na rzecz wartości i emocji: zdusić nachalność, a zapewnić odbiorcom rozrywkę, edukację lub wsparcie.

Reklama video na Facebooku i Instagramie powinna się wyróżniać. Niezmiernie ważny jest kreatywny pomysł, ale też jakość materiału i świeże formy, np. filmy VR i 360 stopni czy animacje 3D. Te pierwsze to m.in. wirtualne spacery po obiekcie czy okolicy albo relacje i opowieści, w które chcesz wciągnąć widza. Może on – obracając ekranem czy przesuwając po nim palcem – manipulować perspektywą oglądania. Animacje z kolei pozwalają stworzyć zupełnie nową rzeczywistość – taką, której nie da się sfilmować, a można jedynie wykreować lub zwizualizować.

Każdy materiał video musi też spełniać wymagania techniczne Facebooka – to m.in. stała szybkość klatek, progresywne skanowanie, kwadratowe piksele oraz naturalnie odpowiednia długość filmu czy rozmiar pliku.

Jeśli potrzebujesz wsparcia przy przygotowywaniu kampanii video na Facebooku lub Instagramie, w OSTRO z przyjemnością pomożemy – opracujemy świeży i profesjonalny materiał od stworzenia koncepcji i scenariusza po montaż i przygotowanie do dystrybucji.

FAQ:

1. Gdzie wyświetlają się reklamy wideo na Facebooku i Instagramie?

Reklamy wideo na Facebooku i Instagramie wyświetlają się m.in. w aktualnościach, relacjach i rolkach, a także podczas odtwarzania filmów, w Messengerze i Audience Network (sieci witryn i aplikacji wydawców współpracujących z firmą Meta), a nawet w wynikach wyszukiwania i artykułach ekspresowych (zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych).

2. Jak stworzyć reklamę w formacie wideo na Facebooku?

Reklamę wideo na Facebooku i Instagramie przygotujesz w Menedżerze reklam Meta po utworzeniu kampanii i zestawu reklam, w których wybierzesz jej cele, formaty i umiejscowienia, a także ustalisz budżet i wskażesz grupę docelową.

3. Jaka powinna być reklama wideo na Facebooku?

Reklama wideo na Facebooku musi się wyróżniać i przyciągać uwagę odbiorców od pierwszych sekund – ważny jest nieszablonowy pomysł, dopasowanie przekazu oraz nowe środki wyrazu, takie jak np. elementy wirtualnej rzeczywistości. Materiał wideo powinien też wpisać się w organiczne treści, a ponad nachalność postawić wartość.