Nowe technologie filmowe i sprzęt video – jak wpływają na produkcję?

26 września 2022 Sprzęt filmowy i technologie
nowe technologie filmowe

Drony, kamery sferyczne 360°, rozszerzona czy wirtualna rzeczywistość, obrazy generowane komputerowo, elementy interaktywne – nowy sprzęt video i nowe technologie filmowe rodem z gatunku science fiction dziś są już coraz śmielej i szerzej wykorzystywane. Jak wpływają na produkcję, a jak na odbiór realizacji? Jakie stwarzają nowe możliwości? Sprawdź!

Produkcja filmów a nowe technologie – co się zmieniło?

Z produkcją filmową nieodłącznie wiążą się osiągnięcia techniki – nowy sprzęt, nowe programy, nowe metody czy technologie. Każda „nowinka” mocno zmienia produkcję filmową. Niesie wyzwania (np. nowe umiejętności potrzebne filmowcom), ale daje też coraz więcej możliwości, czyniąc cały proces powstawania filmu szybszym, łatwiejszym, bezpieczniejszym, nierzadko i tańszym, a jego efekty… znacznie bardziej imponującymi.

Gliniane modele bądź kukły dziś zastępują generowane komputerowo obrazy, bardzo niebezpieczne lub też wymagające podróży na drugi koniec świata sceny mogą zostać sfilmowane w studiu, a doznania VR zamiast obrazu 3D dosłownie przenoszą widzów w inną rzeczywistość, potęgując wrażenia. Nowe technologie filmowe wkraczają również w branżę marketingu, pomagając firmom rozwijać się, a odbiorcom serwując niezapomniane przeżycia i liczne praktyczne korzyści.

Nowy sprzęt video – nowe wyzwania i możliwości w produkcji filmowej

Nowy sprzęt to nowe możliwości, ale i wyzwania. Produkcja filmowa wymaga więcej środków na wykorzystanie urządzeń i zaangażowanie wykwalifikowanych ludzi, lecz nierzadko inwestycja wielokrotnie zwraca się po usunięciu z budżetu kosztu wynajmu licznych planów zdjęciowych i podróży ekipy. Przykłady?

Filmowanie z pomocą drona

Filmowanie z powietrza nie jest nową techniką – głównie w ten sposób da się uzyskać plan daleki, obejmujący przestrzeń szerokim kadrem, pożądany i wykorzystywany od dekad przez wielu twórców. Tyle że jeszcze nie tak dawno temu realizacja planów dalekich wymagała wynajęcia śmigłowca – to był ogromny koszt, na który mogły pozwolić sobie tylko wysokobudżetowe przedsięwzięcia. Dziś – znacznie już niższym nakładem, tworzymy równie dobre, a nawet lepsze ujęcia, dzięki dronom wyposażonym w najlepszy sprzęt. Łączymy perfekcyjną jakość obrazu oraz możliwość wielokrotnego powtarzania ujęcia z komfortem pracy. Z udziałem dronów powstają nie tylko duże produkcje, ale też teledyski czy spoty reklamowe.

Wieloobiektywowe kamery sferyczne

Kamery sferyczne rejestrują obraz pod kątem 360° – wykorzystany w video, pozwala widzowi manipulować perspektywą. W ten sposób powstają filmy VR i 360 stopni oraz takie materiały jak wirtualne spacery. Odbiorca „staje” w miejscu kamery i za pomocą myszki albo obracając ekranem czy głową (w goglach VR), może rozglądać się po okolicy, czując się częścią tej przestrzeni i rozgrywających się w niej wydarzeń. To fantastyczny pomysł na materiał promocyjny lub narzędzie dla działu sprzedaży np. w branży nieruchomości bądź turystyce, a dostępny nie tylko dla wybranych – zamówisz taki w naszym domu produkcyjnym OSTRO.

Greenscreen i tzw. The Volume

Dzięki technologii bluebox – zielonym i niebieskim ekranom – wykreujemy dowolną scenerię bez opuszczania studia nagrań. Odpada podróż na pustynię, do dżungli, na Księżyc czy do innego wymiaru. Wystarczy nagrać scenę na tle ekranu, a w procesie postprodukcji podmienić je na dowolny obraz. To otworzyło produkcję filmu na nowe możliwości, ale przyniosło też zagrożenia: ryzyko powstania efektu sztuczności i niewiarygodności, niedoskonałą jakość oraz wydłużenie – i to znaczne – procesu montowania materiału.

Ale… jest już rozwiązanie tego problemu, to tzw. The Volume, czyli duże ekrany LED, z których formuje się rodzaj kopuły – w jej środku nagrywane są zdjęcia. Na ekranach wyświetla się dowolną scenerię, która dodatkowo zgrywa się też w czasie rzeczywistym z ruchem kamer (jak w grach komputerowych). Efekt jest niesamowity, czas i praca znacznie zaoszczędzone, natomiast koszty – (jeszcze) o niebo wyższe.

Nowe technologie filmowe i zupełnie nowy odbiór video

Poza nowym sprzętem produkcja filmowa pełnymi garściami czerpie też z technologii – to wpływa na proces produkcji, bo wymaga zastosowania nowego oprogramowania, ale przede wszystkim na odbiór materiału. Film zawsze angażował, lecz dzisiaj wciąga bez reszty, serwując zupełnie nowe wrażenia.

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość

Dziś materiały VR oglądamy już w internecie. Powstają także pierwsze kina VR, które cieszą się jeszcze większą popularnością niż kiedykolwiek projekcje 3D. Bo wystarczy nałożyć specjalne gogle, by zanurzyć się w przygotowanym przez twórców świecie, zupełnie odrywając się od rzeczywistości. Widz nie tylko może decydować, na co patrzeć, ma też niezwykle realistyczne poczucie uczestniczenia w tych wydarzeniach. Film staje się wręcz realny i namacalny, wzmacniają się przeżycia i końcowy odbiór dzieła. Produkcja zyskuje na sugestywności – dlatego ten zabieg jest tak chętnie wykorzystywany w reklamie.

Coraz śmielej w produkcji filmowej wykorzystuje się AR, rozszerzoną rzeczywistość – generowane komputerowo animacje 3D, nakładane na obraz świata, który otacza widza. Wystarczy smartfon ze specjalną aplikacją, aby wziąć udział w niezwykłych wydarzeniach, które dzieją się obok nas, i to dosłownie. Technologia jest dziś chętnie wykorzystywana zarówno w branży turystycznej czy rozrywkowej (np. w muzeach), jak i przez różne firmy np. sprzedawców mebli (klient może sprawdzić, jak konkretna sofa czy regał zaprezentują się w jego salonie).

Interaktywne video

Dzięki platformom internetowym, mediom społecznościowym i aplikacjom odbiorca może sam zdecydować, jak potoczą się losy bohaterów filmu: współtworzy dzieło. Twórcy przygotowują kilka wersji materiału i w tych kulminacyjnych momentach pozostawiają odbiorcy wybór – to on np. podejmuje decyzje za bohatera, klikając odpowiednie napisy czy plansze, a wówczas wyświetla się dalszy ciąg historii. Film upodabnia się do gry komputerowej. Jednak może służyć nie tylko rozrywce, ale też np. celom szkoleniowym.

Nowy sprzęt i nowe technologie wynoszą produkcję filmową na zupełnie inny poziom – jeszcze atrakcyjniejszy, jeszcze bardziej sugestywny i wciągający. A najpiękniejsze jest to, że genialny z nich użytek możesz zrobić także i Ty. Jeśli szukasz partnera, otwartego na nowe wyzwania i pomysły, zapraszamy do OSTRO!

FAQ:

1. Jakie nowe technologie filmowe są dziś wykorzystywane?

Do najczęściej wykorzystywanych technologii filmowych, które jednocześnie dają też najwięcej możliwości, zaliczamy wirtualną oraz rozszerzoną rzeczywistość, animacje i wizualizacje 3D, interaktywność i kopuły ledowe „The Volume”.

2. Czym jest wirtualna rzeczywistość?

Jest to obraz sztucznej rzeczywistości generowany komputerowo lub też rzeczywiste ujęcia (z kamer 360°), prezentowane w sposób umożliwiający zmianę perspektywy oglądania i wrażenie zanurzenia w przedstawionym świecie (poprzez gogle VR).

3. Czym jest rozszerzona rzeczywistość?

Jest to sposób prezentacji animacji 3D w taki sposób, że nakładają się one na obraz rzeczywisty przestrzeni, która otacza widza, np. poprzez okulary, filtry lub aplikacje.