Czasy, w trakcie których wydawało się, że animacje są skierowane wyłącznie do dzieci, już dawno minęły. Teraz animacje graficzne pojawiają się między innymi w filmach reklamowych i brandingowych emitowanych w telewizji, internecie, kinach lub innych nośnikach multimedialnych, z których na co dzień korzystamy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze studia animacji?
Czym są animacje komputerowe?
Zanim powiemy o konkretnych zadaniach studia filmowego – zagłębijmy się trochę w teorię i praktykę produkcji filmów animowanych. Animacje stanowią połączenie grafiki wektorowej i zaprogramowanego ruchu. W efekcie tworzy się iluzję dynamiczności poszczególnych elementów. Płaskie animacje 2D są znane między innymi z kreskówek. Stosuje się je także w filmach instruktażowych lub reklamowych, w których liczy się prostota przekazu. Animacje 3D są coraz częściej spotykanym efektem. Można łączyć je z ilustracjami, nagraniami realnej sceny czy fotografiami, a kreatywność i możliwości w tym zakresie są niemal nieograniczone.
Animacje znajdują zastosowanie w filmach, serialach, grach wideo, spotach reklamowych, teledyskach, filmach promocyjnych i wielu innych formatach, w których liczy się kreowanie rzeczywistości. Zdarza się, że w tego typu produkcjach umieszcza się foto realistyczną animację postaci ludzkich. O ile kilka lat temu takie wizualne efekty były nowością – teraz to coraz częściej standard. Udoskonaleniu podlegają technologie, sprzęt oraz umiejętności specjalistów od animacji. Efekty specjalne w kinie akcji i Sci-Fi nadal zaskakują, nowe postacie z bajek wyglądają bardzo realistycznie, a fikcyjni wirtualni influencerzy z mediów społecznościowych są brani za prawdziwe osoby. Animacje otaczają nas z niemalże każdej strony – nic dziwnego, że znajdują również zastosowanie komercyjne.
Rodzaje animacji graficznych
Obraz generowany cyfrowo może występować pod różną postacią i znajdować zastosowanie w wielu formatach.
- Animacje produktowe – filmy skupiające się na zaprezentowaniu funkcjonalności danego produktu za pośrednictwem animacji. Dzięki przyjemnej w odbiorze i ciekawej animacji można wyjaśnić nawet skomplikowany mechanizm działania danego urządzenia bądź systemu. Najczęściej takie formaty wideo wzbogaca się również o przyjemną muzykę lub komunikaty werbalne.
- Animacje reklamowe – dodatkowe efekty wizualne są wykorzystywane również w spotach reklamowych. Można oprzeć na nich cały film bądź wykorzystać je do udoskonalenia komunikatu nagranego w tradycyjny sposób. Wśród animacji reklamowych wymienia się filmy brandowe, spoty emitowane w telewizji lub internecie czy filmy promocyjne na eventy bądź targi branżowe.
- Animacje filmowe – jeden z najpopularniejszych formatów, dostępnych zarówno w postaci kilkusekundowych animacji, jak i pełnometrażowych filmów animowanych. Najbardziej znane są animacje filmowe dla dzieci. Obecnie tworzone są w technologii cyfrowej 2D lub 3D. Pierwszym pełnometrażowym filmem 3D była bajka Toy Story, wyprodukowana przez wytwórnię filmów Pixar.
Animacja jest inwestycją długoterminową i, jak się okazuje, równie opłacalną. Może “zestarzeć” się wolniej niż tradycyjny film, daje swobodę ekspresji i niemal nieograniczone możliwości wykreowania świata, zjawisk i postaci filmowych. Animacje mają również szansę na międzynarodową dystrybucję. Przykładów nie trzeba szukać daleko – polska seria gier Wiedźmin, w których zastosowano animacje, odniosła światowy sukces, zdobywając tym samym mnóstwo nagród i wyróżnień. I choć ostatnia część gry Wiedźmin – Dziki Gon, ma już ponad 5 lat, od marca 2019 r. do marca 2020 roku tę grę kupiło aż 6,5 miliona graczy. Chyba każdy wydawca gier chciałby zainwestować w taką perełkę.
Zadania studia animacji
Zarówno do stworzenia krótkometrażowego filmu, jak i pełnej animacji gry fabularnej, potrzebne jest profesjonalne studio animacji. Co leży w obrębie działalności takiej firmy?
- Scenariusz animacji – fundament każdego filmu, opowiadający ciekawą historię, uwzględniający miejsce, postacie i wszelkie detale, które pomogą w realizacji założonego celu. Dobry scenariusz przedstawia w oryginalny sposób produkt, usługę lub rozwiązanie, zachęca do działania, jest spójny z koncepcją marketingową danego przedsiębiorstwa i pozwala określić, jaki budżet jest potrzebny do realizacji produkcji.
- Długość wideo – w zależności od grupy docelowej, charakteru animacji oraz miejsca publikacji filmu zmienia się długość produkcji. Na przykład przy spocie reklamowym wideo ma zazwyczaj tylko 30 sekund, a w formacie, który ma angażować i zainteresować np. najmłodszych odbiorców, stawia się na pełnometrażowe produkcje.
- Zarys stylistyczny – spójna komunikacja i identyfikacja wizualna dotyczy zarówno zastosowanych haseł reklamowych, jak i kolorystyki czy stylu ilustracji. Dobre studio animacji dba nawet o najmniejsze szczegóły.
My działamy kompleksowo – zaczynając od stworzenia scenariusza i przygotowania story boardów, aż po produkcję animacji oraz udźwiękowienia. Można powiedzieć, że dzięki animacji komputerowej powstaje pełnometrażowy film bez użycia kamer. Modele 3D buduje się z wektorów, które później są teksturowane i renderowane. Powstałe obrazy ożywia się poprzez zaprogramowanie ruchu. Uzyskuje się pełen ekspresji, dynamiczny obraz, opowieść o unikatowej narracji, która okazuje się doskonałym narzędziem do budowania wciągającego contentu. To sposób na stworzenie swego rodzaju dzieła bez zaangażowania całej ekipy filmowej, specjalnego oświetlenia, obsady aktorskiej. Niezmienne pozostają jednak wybrane czynniki, takie jak napisanie scenariusza, reżyseria filmu czy kreatywne pomysły na wygląd całej produkcji.
Na sukces filmu animowanego składają się nie tylko kreatywne pomysły, ale również profesjonalna realizacja produkcji. Przy wyborze studia animacji warto zdecydować się na specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, mocnym zapleczem sprzętowym i najlepszymi programami graficznymi.
Pracę nad filmem animowanym można rozłożyć na:
- Preprodukcję – koncepcja, scenariusz, storyboard, animatik, ścieżka dźwiękowa, projekty postaci i otoczenia.
- Produkcję – modelowanie, teksturowanie i renderowanie postaci oraz otoczenia.
- Postprodukcję – montaż, ewentualne korekty, finalny dźwięk, dopracowywanie najmniejszych szczegółów.
Brzmi prosto, łatwo i szybko, ale w rzeczywistości – jeśli wideo ma być naprawdę dobre, to wymaga ogromu pracy, zaangażowania i często niemałych nakładów finansowych. Stworzenie kilkuminutowego filmu może trwać od kilku miesięcy do kilku lat! Oczywiście można skorzystać z gotowych rozwiązań, ale chcąc zbudować unikalny obraz i narrację, warto wybrać pomoc specjalistów. Nasze studio animacji jest otwarte na współpracę przy produkcjach wszelkiego rodzaju. Przedstaw nam swój pomysł, a my zajmiemy się resztą!
FAQ
- Ile kosztuje film animowany?
Koszt produkcji filmowej z wykorzystaniem animacji zależy od wielu czynników: od scenariusza, zastosowanych technik graficznych, formatu i długości wideo oraz jego charakteru.
- Czy można stwierdzić, że animacja to tańsza alternatywa do standardowych filmów?
Nie. Zarówno film animowany, w którym występują wirtualne postacie, jak i tradycyjny, w którym występują aktorzy, może kosztować porównywalnie. Przewagą filmu animowanego i efektów wizualnych nad tradycyjnym wideo jest to, że dzięki cyfrowym obrazom można wykreować zupełnie nową rzeczywistość i zjawiska.
- W jakich produktach wykorzystuje się animacje?
Animacje komputerowe mogą być wykorzystywane między innymi w filmach krótko i pełnometrażowych, grach wideo, spotach reklamowych, materiałach komercyjnych, jak i niekomercyjnych.