Jak technologia zmienia branżę filmową?

10 maja 2022 Nowinki technologiczne
technologia w filmie

Obecnie branża filmowa wykorzystuje już takie nowoczesne technologie, jakie jeszcze nie tak dawno temu wydawały się jedynie wytworem sztuki z gatunku science fiction. Rozszerzona i wirtualna rzeczywistość, kamery sferyczne, drony, greenscreen – technologia w filmie jest wszechobecna, a jak zmienia branżę filmową? I jakie daje możliwości? Sprawdź!

Jak technologia zmieniła branżę filmową na przestrzeni wieku?

Przede wszystkim to dzięki technologii ludzkość stworzyła film – bo to od takich wynalazków jak kinetoskop (T. Edison) czy zoopraksiskop (E. Muybridge) oraz kinematograf (bracia Lumière), które umożliwiły projekcję ruchomych obrazów, swój początek wzięła historia sztuki filmowej.

W latach 20. XX w. – również dzięki technologii – produkcja filmu zyskała dźwięk. A choć efekty specjalne były wykorzystywane jeszcze przed nastaniem „ery komputerów” (m.in. modele gliniane czy kukły), to takie produkcje jak np. „Odyseja Kosmiczna” (na której potrzeby wymyślono kilkaset nowych trików) czy „Matrix” (w którym zaprezentowano nieużywane jeszcze techniki komputerowe), zmieniły oblicze branży filmowej.

Do przełomowych w kinematografii efektów komputerowych dołączyły… efekty 3D – co ciekawe, nad technologią obrazu trójwymiarowego pracowano już w połowie XIX w. – które zyskały ogromną popularność m.in. dzięki filmowi „Avatar”.

Dziś filmowe efekty komputerowe wkroczyły na nowy poziom, a 3D powoli wypiera wirtualna rzeczywistość. Jak to wpływa na sztukę filmu? Wielopłaszczyznowo! Przede wszystkim produkcja filmowa dzięki technologii staje się łatwiejsza, szybsza, a często i tańsza, a widzowie pełniej niż kiedykolwiek czują się częścią świata filmu, odczuwają głębsze emocje, czerpią z obcowania z nim jeszcze więcej frajdy.

Jaka technologia w filmie jest wykorzystywana w XXI wieku?

Sztuczna inteligencja, wirtualni asystenci, AR i VR, komputerowe symulacje – to, co niedawno jawiło się jako technologie przyszłości czy futurystyczna wizja świata, dziś po prostu się dzieje. Technologie cyfrowe rozwijają się błyskawicznie, a każdy kolejny rok przynosi nowe niespodzianki dla branży filmowej. Co dziś jest już standardem?

jak technologia zmieniła branżę filmową

Wieloobiektywowe sferyczne kamery i nowoczesne drony

Filmowanie z powietrza ma dość długą historię, a niemal w każdej produkcji pojawia się plan daleki, czyli kadr obejmujący bardzo duży fragment przestrzeni. Tyle że przez lata tego typu zabiegi wykorzystywano wyłącznie w wysokobudżetowych produkcjach, których realizacja pozwalała na zaangażowanie np. śmigłowca. Dziś to przeszłość. Mamy do dyspozycji nowoczesne drony ze świetnymi kameramifilmowanie jest więc wygodne, a jakość obrazu perfekcyjna. Sprzęt pracuje nie tylko na planach dużych produkcji filmowych. Z jego udziałem tworzy się również m.in. spoty reklamowe czy teledyski.

Nowoczesna technologia w filmie to też wieloobiektywowe kamery sferyczne, które rejestrują obraz pod kątem 360°. A tak powstają filmy 360 stopni – za pomocą okularów VR bądź myszki odbiorca samodzielnie manipuluje perspektywą, zyskując poczucie przynależności do przedstawionego świata.

Drony i kamery sferyczne to profesjonalny sprzęt, z którego możliwości skorzystać może każdy – np. współpracując z naszą firmą OSTRO.

Rozszerzona i wirtualna rzeczywistość (AR i VR)

Z filmowaniem sferycznym wiąże się technologia VR, czyli wirtualnej rzeczywistości. Wystarczy założyć gogle VR, by zupełnie odciąć się od świata fizycznego i wkroczyć w ten, który przygotowali twórcy danej produkcji, korzystając z tej technologii. Widz sam może decydować, co oglądać – czy stanąć tuż obok bohatera, czy też np. napawać się pięknem widoków. Ta technologia rozwinęła się już tak mocno, że powstają pierwsze kina VR, a materiały VR udostępniać można w internecie (np. witryna internetowa, social media).

„Siostrą” VR jest rozszerzona rzeczywistość (AR), która coraz śmielej wkracza do świata filmu i nie tylko. Łącząc świat rzeczywisty z tym wirtualnym, wzbogaca naszą codzienność. Dzięki specjalnym goglom czy aplikacjom animacje 3D nakładają się na to, co widzimy dookoła siebie.

jak wykorzystać nowe technologie w filmach

Greenscreen, The Volume i efekty komputerowe

Tzw. blue box – czyli greenscreen i bluescreen – podobnie jak filmowanie z drona czy świat VR zagościły na dobre w produkcji filmowej. Zielone czy niebieskie tło w postprodukcji zastępuje się dowolnym obrazem, np. kreując nowy świat i wspaniałe efekty czy przenosząc się do najodleglejszych miejsc na kuli ziemskiej (i poza nią), nie opuszczając studia nagrań.

W ostatnim czasie technologię greenscreen wypiera natomiast The Volume – są to wielkie ekrany ledowe, które tworzą rodzaj kopuły i służą jako sceneria do zdjęć. Na nich wyświetla się w zasadzie dowolny obraz, który dodatkowo idealnie koresponduje z ruchem kamer (w czasie rzeczywistym – trochę tak jak w grze video). Efekt jest niesamowity, a filmowcy oszczędzają czas, który w technologii greenscreen poświęca się na wycinanie i podmienianie tła. Technologię wykorzystano np. podczas kręcenia serialu „The Mandalorian”.

Jak sztuka filmowa „przepowiada” nowe technologie?

Na temat technologii w filmie warto też spojrzeć z drugiej strony – część nowych technologii, które do niedawna znaliśmy tylko z filmów, dziś używamy na co dzień. Przykłady? Atakujące zewsząd, idealnie dopasowane do nas reklamy (czyli ich targetowanie), które zaprezentowano w filmie „Raport mniejszości” (2002 r.), czy autonomiczny samochód, z którym miał do czynienia główny bohater obrazu „Pamięć absolutna”, a nad którym dzisiaj pracuje się pełną parą. 

Jak wykorzystać nowe technologie w filmach reklamowych bądź firmowych?

Nowe technologie w filmie nie są już domeną kasowych produkcji czy największych producentów. Dziś nie potrzeba ogromnego budżetu, aby stworzyć materiał filmowy, który zaskoczy i zaangażuje odbiorców, realizując cele biznesowe.

Wideo jest i będzie najskuteczniejszą formą komunikacji marek i organizacji z ich odbiorcami, bo przekazuje tak wiele przy tak minimalnym zaangażowaniu, najpełniej wyzwala emocje, dostarcza wiedzy i rozrywki. Drony, filmowanie sferyczne, elementy VR, wideo interaktywne, animacje i wizualizacje 3D, świat kreowany komputerowo – to wszystko i wiele więcej przygotowujemy dla Ciebie w OSTRO!

FAQ:

1. Jakie technologie wykorzystuje się obecnie w produkcji filmowej?

Współcześnie w produkcji filmowej korzysta się m.in. z technologii greenscreen oraz kopuł ledowych The Volume, VR i AR oraz trójwymiarowych wizualizacji i animacji.

2. Czym jest VR?

To wirtualna rzeczywistość, obraz sztucznej rzeczywistości stworzony komputerowo lub obrazy sfilmowane kamerami 360° – przedstawione w taki sposób, że widz może manipulować perspektywą i czuć się częścią tej przestrzeni (np. za pomocą gogli VR).

3. Czym jest AR?

To rozszerzona rzeczywistość, czyli połączenie świata fizycznego z wygenerowanymi i nałożonymi na jego obraz w czasie rzeczywistym animacjami czy grafikami, widziany poprzez filtry, aplikacje czy okulary AR.