Jak stworzyć dobry film wizerunkowy, który buduje świadomość marki?

29 sierpnia 2024 Marketing / strategia
Dobry film wizerunkowy

Z marką jest dokładnie tak, jak z człowiekiem. Obojga postrzegamy przez pryzmat wyglądu, gestów, zachowania, słów – tego, co i jak mówią, robią, jakie wartości przekazują nam i innym. Na tym właśnie zasadza się dobry film wizerunkowy. Czyli dajesz się poznać (od najlepszej strony) i polubić – przygotowujesz grunt pod budowę relacji. Problem tkwi w tym, że masz na to kilkadziesiąt sekund. Jak je dobrze wykorzystać? Przeczytaj!

Cechy filmu wizerunkowego – na czym polega ten rodzaj produkcji?

Film wizerunkowy przybiera różne formy – jest nim zarówno film korporacyjny (najczęściej), jak i spot reklamowy (np. prezentacja nowej marki lub ocieplenie obrazu brandu po przejściach). Taki materiał nie sprzedaje bezpośrednio określonych produktów lub usług, lecz pewną ideę: wizję marki. Na nią składają się głównie misja i wartości firmy, styl życia, którego jest (lub chce być) częścią, i korzyści, jakie zyskują jej odbiorcy. Ta koncepcja tworzy w umyśle potencjalnego klienta wizerunek marki – podobny do spostrzeżeń dotyczących konkretnego człowieka, które poczyniamy, gdy z nim rozmawiamy lub go obserwujemy.

W praktyce chodzi o to, aby pomóc potencjalnym klientom skojarzyć markę z jakąś potrzebą, pragnieniem, określoną częścią ich życia. Wówczas – gdy taka potrzeba lub pragnienie się pojawiają (a możemy też w tym pomóc) – klienci już wiedzą, kto je zaspokoi. Zamiast szukać i analizować różne marki, wybierają tę, którą znają. Bo jak tłumaczy dr Robert B. Cialdini, ekspert perswazji: Nie ma nic dziwnego w tym, że wolimy odpowiedzieć „tak” komuś, kogo znamy i lubimy. A lubimy ludzi, z którymi współpracujemy, by osiągnąć wspólny cel1.

Jako marka powinieneś budować swój wizerunek zawsze i wszędzie, na każdym punkcie styku z odbiorcą. Służy temu nie tylko spot reklamowy czy film korporacyjny, lecz również każdy materiał, który udostępniasz innym. Serwisy społecznościowe otworzyły i zliberalizowały branżę reklamową, udostępniając narzędzia biznesowe. Teraz więc każda, także mała firma może sobie pozwolić na efektywną promocję, niezależnie od budżetu. Dlatego nasze wskazówki są na tyle uniwersalne, że możesz na nich budować całą komunikację swojej marki. Wykorzystaj ją na TikToku, Facebooku, Instagramie i w Threads, wzorowanym na X (Twitterze), który służy do dzielenia się spostrzeżeniami, przemyśleniami i krótkimi historyjkami.

Jak stworzyć film wizerunkowy? Wykorzystaj opowieść!

Skoro Twój potencjalny klient ma jakiś problem, który Twoja marka może rozwiązać (lub potrzebę, pragnienie, które może zaspokoić), wystarczy mu zaprezentować, jak to zrobi. Wykorzystaj spot wizerunkowy do tego, aby mu pokazać waszą relację – co on zyska i jaką rolę Ty w tym odegrasz. Wyreżyseruj spotkanie klienta z Twoją marką, podczas którego Cię pozna i polubi – i wpuści do swojego życia. Wykorzystaj opowieść (storytelling).

Obsadź swojego potencjalnego klienta w roli głównego bohatera historii. A ze swojej marki uczyń jego pomocnika (np. „giermka”, „czarodzieja”) lub magiczny przedmiot (np. „mapę”: wiedzę czy „miecz”: narzędzie), za pomocą których pokona przeciwności losu (problem, potrzebę), aby żyć długo i szczęśliwie (korzyści). Projektowaniu takiej opowieści poświęciliśmy cały artykuł: Jak tworzyć angażujące filmy korporacyjne, które opowiadają historię – zachęcamy do lektury.

Fundament pod filmy wizerunkowe – kim jest Twój odbiorca: bohater filmu?

Proponujemy rozpocząć projektowanie filmów wizerunkowych od potencjalnego klienta i jego potrzeb. Dlaczego? Bo dla niego najważniejsze jest przecież to, co zyska na tej relacji. Tak jak w prywatnym życiu – skupiamy wokół siebie ludzi, na których możemy polegać i z którymi nadajemy na tych samych falach.

Przyjmijmy, że oferujesz panele fotowoltaiczne dla zakładów produkcyjnych. Twojego potencjalnego klienta zjadają koszty energii, przez co nie ma środków na utrzymanie i modernizację zakładu. Dzięki Tobie zapewni firmie większe zyski i jeszcze ociepli jej wizerunek rynkowy, wpisując się w trendy zrównoważonego, zielonego rozwoju. Dobry film korporacyjny pokaże tę drogę i rolę, jaką odegra w niej marka, aby stała się w oczach klientów synonimem zmiany na lepsze.

W bohaterach filmów wizerunkowych odbij jak w lustrze swoich klientów, partnerów biznesowych, sponsorów (zależnie od docelowego odbiorcy). Wykorzystaj w tym celu persony: spersonalizowane fikcyjne postaci reprezentujące cechy Twoich odbiorców.

Jak stworzyć film wizerunkowy

„Obsadzamy” filmy korporacyjne – kim jest Twoja marka?

Dopiero teraz do gry włączasz wizerunek marki, czyli to, jak chcesz być postrzegany przez stałych czy nowych klientów. Jako mędrzec lub odkrywca, którzy dają wiedzę i wolność? Jako opiekun lub twórca, którzy dzięki trosce bądź innowacjom pomagają zbudować nowe zasady? A może buntownik, który burzy stary porządek i przynosi oswobodzenie? Stworzenie filmu wizerunkowego oprzyj na archetypie marki – wzorcu postaci o określonym zestawie cech, z którymi identyfikujesz swoją firmę i jej potencjalnych klientów. Tych wzorców używamy od tysięcy lat we wszystkich tworzonych historiach. W marketingu archetypy to pomosty pomiędzy potrzebami klienta a ich zaspokojeniem: ofertą marki.

Autorzy książki The hero and the outlaw. Building Extraordinary Brands Through the Power of Archetypes wyróżniają 12 archetypów marki z ich głównymi cechami:

  • opiekun (troska),
  • władca (kontrola),
  • twórca (innowacja),
  • niewinny (bezpieczeństwo),
  • mędrzec (wiedza),
  • odkrywca (wolność),
  • buntownik (oswobodzenie),
  • czarodziej (moc),
  • bohater (mistrzostwo),
  • kochanek (intymność),
  • błazen (przyjemność),
  • towarzysz (przynależność).

Archetyp marki określa jej „osobowość”, odpowiadającą potrzebom klienta (musicie się polubić), a jednocześnie rodzaj narzędzia, które firma mu dostarczy, aby mógł zrealizować swoje cele. Na tej bazie zbudujesz więc w filmie wizerunkowym historię i rolę, jaką odegra w niej Twoja marka, która przełoży się na jej wizerunek.

Dobry film wizerunkowy – o co zadbać?

Profesjonalnie zrealizowany film wizerunkowy powstaje w wyspecjalizowanej firmie, takiej jak nasz dom produkcyjny OSTRO – na podstawie wyżej opisanych „danych wejściowych”. Poprosimy Cię o wypełnienie szczegółowego briefu, a następnie:

  1. Przygotujemy koncepcję, scenariusz filmu i inne materiały, w tym storyboardy. Jeśli masz już pomysł czy nawet plan – świetnie, wcielimy go w życie, ale nie oczekujemy tego od Ciebie. Chętnie zaopiekujemy się projektem już od fazy koncepcyjnej, oczywiście współpracując z Tobą. Gdy zaakceptujesz pomysł, napiszemy scenariusz i rozrysujemy poszczególne sceny, aby ożywić historię w Twojej wyobraźni.
  2. Wspólnie dobierzemy techniki i narzędzia i zastanowimy się, jak unowocześnić film. Oprócz tradycyjnej produkcji proponujemy filmy VR i 360 stopni (widz może się w nich„rozglądać”, a dzięki goglom VR – poczuć częścią przedstawionego świata). Zamiast organizować plan zdjęciowy i aktorów, możemy stworzyć wizualizacje i animacje 3D, również niezwykle realistyczne – i np. wpisać Twój nieistniejący jeszcze projekt w rzeczywiste otoczenie lub stworzyć zupełnie nowy świat.
  3. Przygotujemy plan zdjęciowy i nakręcimy materiał. Mamy na pokładzie wszystkich potrzebnych speców od produkcji filmowej i nowoczesny sprzęt. Pracujemy również z dronami, więc możemy zadbać o niedrogie filmowanie z powietrza – i epickie ujęcia z lotu ptaka. W Twoim filmie mogą też wystąpić właściciele, dyrektorzy firmy czy pracownicy. Przygotowujemy ich do tego wyzwania, a projekt zyska na autentyzmie.
  4. Zmontujemy i oszlifujemy materiał (postprodukcja). Połączymy ujęcia w gotowy film wizerunkowy, poprawimy kolory (color correction) i oświetlenie, podmienimy tło (jeśli będziemy też pracować na greenscreenie), dodamy dźwięk (muzyka, głos lektora, dialogi, wypowiedzi) i efekty specjalne. Powstanie profesjonalny film fabularny czy dokumentalny, tyle że (bardzo) krótkometrażowy i przystosowany do realizacji celów reklamowych.
  5. Dostarczymy Ci gotowe pliki. Przygotujemy wideo do dystrybucji zależnie od planowanych kanałów emisji (w tym również do telewizji, mediów społecznościowych czy na stronę firmową). Z jednego materiału możemy też opracować kilka filmów różniących się długością i elementami dodatkowymi, np. dodać przyciski interaktywne albo kody QR prowadzące odbiorców do dodatkowych treści. Albo przygotować kilka wariantów historii i umożliwić widzom jej współkształtowanie – czyli maksymalnie ich zaangażować.

Zapraszamy – może zaczniemy od niezobowiązującej rozmowy? 🙂

FAQ:

1. Jakie cele realizuje film wizerunkowy?

Film wizerunkowy pomaga odbiorcom skojarzyć markę z określonymi cechami jej działalności czy oferty i korzyściami, jakie dzięki niej osiągną – pomaga budować świadomość istnienia i rozpoznawalność marki.

2. Dlaczego warto zainwestować w profesjonalny film wizerunkowy?

Profesjonalnie zrealizowany materiał reklamowy przekłada się także na profesjonalny wizerunek marki. W czasie zalewu odbiorców różnego rodzaju treściami pozwala przyciągnąć i utrzymać uwagę, wyróżnić się spośród tysięcy innych komunikatów.

Źródła


  1. R. B. Cialdini, Zasady wywierania wpływu na ludzi, Gliwice 2011, HELION, s. 85.