Jak realizujemy filmy instruktażowe?

19 sierpnia 2021 Realizacje
film instruktażowy

Film instruktażowy może pełnić różne funkcje i wspierać komunikację – wewnętrzną i zewnętrzną – firmy. Może być instrukcją obsługi produktu, a więc czymś użytecznym dla konsumentów. Może stać się narzędziem pracy handlowców lub materiałem szkoleniowym dla pracowników. Jego rola, cel i forma są zależne tylko od potrzeb. Jedno jest pewne – dobrze mieć go w swoim marketingowym arsenale!

Jak tworzymy film instruktażowy w OSTRO?

Dla nas – filmowców z krwi, kości i serca – nie ma znaczenia, czy realizujemy klip muzyczny, spot reklamowy, relację z eventu, czy film instruktażowy. Każdą produkcję traktujemy z taką samą powagą, wkładając w nią całą naszą energię, kreatywność oraz profesjonalne zaplecze. Niezależnie od rodzaju wideo, produkcja zawsze składa się z tych samych etapów.

Przygotowanie do realizacji materiału filmowego

Pracę nad filmem instruktażowym (i każdym innym) zaczynamy od długiej rozmowy z Klientem i wstępnych ustaleń. Musimy poznać cel filmu – funkcję, jaką będzie pełnił, i jego miejsce w strategii marketingowej firmy. Jeszcze ważniejsza jest grupa docelowa – musimy wiedzieć, kto będzie odbiorcą, poznać persony i ich potrzeby.

Na tym etapie istotną rolę odgrywają także wszelkie materiały, które mają (lub mogą) zostać wykorzystane w filmie instruktażowym, np. logo, wykresy, statystyki, rendery, wypowiedzi ekspertów, bohater marki itp.

Mając te informacje, możemy stworzyć wstępną, bardzo ogólną koncepcję, która będzie wyznaczać kierunek i najważniejsze założenia materiału. Bardzo ważny jest też wybór formatu, w którym materiał zostanie przygotowany – to mogą być klasyczne ujęcia kamery bądź animacje, a w niektórych wypadkach nawet elementy VR i 360°.

Przygotowanie scenariusza filmu instruktażowego

Scenariusz jest jednym z najważniejszych elementów do realizacji dobrego filmu. Bez niego nie może być mowy o profesjonalnym, skutecznym i estetycznym materiale. Każdy film – również film instruktażowy – musi być kręcony na jego podstawie.

Przygotowanie scenariusza zawsze leży po naszej stronie i jest wypadkową dwóch elementów – ustaleń z Klientem i naszej pracy koncepcyjno-kreatywnej. Do scenariusza zwykle szkicujemy od razu storyboardy (zarys scen). Tak przygotowany materiał przedstawiamy Tobie i prosimy o jego akceptację – na tym etapie wspólnie ustalamy ostateczny kształt realizacji.

Preprodukcja, produkcja i postprodukcja filmu instruktażowego

Światła, kamera, akcja?! Jeszcze nie, ale już za chwilkę – najpierw musimy porządnie przygotować plan zdjęciowy. A zakres tych przygotowań jest uzależniony od kształtu przyszłej produkcji – od lokalizacji zdjęć, udziału aktorów czy statystów, rodzaju ujęć. Jeśli film instruktażowy będzie animowany, to oczywiście ten etap odpada, ale trzeba popracować nad elementami grafiki i zaprogramować jej ruch.

Z kolei już po nakręceniu zdjęć – a czas trwania tego właściwego etapu pracy nad filmem jest indywidualny dla każdej produkcji – przychodzi pora na postprodukcję, czyli montaż materiału, czyli na wyszlifowanie materiału do perfekcji: podłożenie dźwięku, poprawienie światła, dodanie efektów specjalnych, ale też grafik i animacji. Jeśli takie będzie Twoje życzenie, możemy też dowolnie obrobić dla Ciebie materiał – na przykład stworzyć kilka jego wersji (dłuższych i okrojonych, z różnym podkładem, „surowych” i z dodatkowymi efektami).

Jaką formę może mieć film instruktażowy?

Na to pytanie chyba najlepiej odpowiedzieć krótko: „dowolną”!

My w OSTRO nie lubimy zbytnio sztywnych ram, konwenansów i formalności. Za to przepadamy za zabawą formą i stylem i nietuzinkowymi pomysłami, które pozwalają się wyróżnić.

Ale do rzeczy – wszystko zależy od tego, o czym film ma opowiadać, co przedstawiać, jaki ma realizować cel i do kogo być skierowany. Przykład? Jeśli jest to instrukcja obsługi produktu (np. urządzenia), lub film ma edukować np. z realizacji jakiegoś procesu, warto wykorzystać rzeczywiste ujęcia oraz postać, która będzie prezentować tych kilka czynności. A można też pomyśleć o materiale VR lub ujęciach 360°.

W przypadku produktów „nienamacalnych” dobrze sprawdzają się animacje 3D – jeśli nie wierzysz, sprawdź nasz film instruktażowy dla PayU!

Te filmowe techniki można też ze sobą niemal dowolnie łączyć.

filmy instruktażowe

Jakie funkcje pełnią filmy instruktażowe?

  • Instrukcja obsługi – produktu, programu, platformy, narzędzia – albo dla klientów końcowych, albo dla kontrahentów lub pracowników.
  • Prezentacja produktu lub usługi – do celów zewnętrznych, dla klientów biznesowych (to świetny materiał dla handlowców) lub konsumentów, bądź wewnętrznych – do szkolenia pracowników.
  • Materiał szkoleniowy – dla pracowników, jako alternatywa dla szkoleń na wyjazdach (odpada dojazd, nocleg, dieta, wynajem sali) lub organizacji serii szkoleń, jeśli pracowników jest wielu. Taki materiał, nawet lepiej niż klasyczne szkolenie, podnosi kompetencje, bo można obejrzeć go wielokrotnie, a przy tym nie nuży tak, jak czytanie czy jedynie słuchanie.

W jaki sposób możesz wykorzystać film instruktażowy?

To zależy od celu, jaki mu wyznaczysz, oraz od jego odbiorców. Film instruktażowy dla klientów końcowych powinien mieć swoje stałe miejsce w firmowym serwisie (m.in. na landing page, w karcie produktu lub podstronie ofertowej). Można go też dystrybuować w mediach społecznościowych lub wysyłać w wiadomości wraz z potwierdzeniem zakupu klientom sklepu internetowego.

Film instruktażowy dla handlowców świetnie uzupełni ich ofertę, odnajdzie się w każdej prezentacji sprzedażowej, ale może być też narzędziem posprzedażowym. To pomysł na ciekawą prezentację np. na targach czy konferencjach branżowych.

Z kolei całą serię materiałów szkoleniowych w formie filmów instruktażowych warto udostępnić pracownikom w taki sposób, aby zawsze mogli do nich wrócić.

film instruktażowy animacje

Co jest najważniejsze w kreacji filmu instruktażowego?

  • Przejrzystość, klarowność – film instruktażowy niezależnie od celu i formy zawsze będzie miał charakter edukacyjny. Warto więc wyszczególnić etapy czy kroki, dodać napisy, grafiki i zadbać o prosty, naturalny język – krótkie zdania, czasowniki dynamiczne (zrób, naciśnij, wpisz) oraz zwroty do odbiorcy.
  • Pomysł, forma, historia – czyli zarówno wykorzystane techniki (animacje i wizualizacje), jak i skracające dystans elementy (np. brand hero) oraz ciekawy storytelling (w filmie instruktażowym?! – tak, na pewno wiesz, że historia i towarzyszące jej emocje są o wiele skuteczniej zapamiętywane niż fakty!).

Wartość dydaktyczna – za filmem instruktażowym musi stać wiedza i… autorytet eksperta. Pamiętaj, aby wszystkie przekazywane w nim informacje były w 100% prawdziwe, zweryfikowane i rzetelne, ale ogranicz się jedynie do tych, które są najważniejsze i potrzebne odbiorcy materiału. 

FAQ:

1. Filmy instruktażowe – co to takiego i jakie pełnią funkcje?

Filmy instruktażowe to krótsze lub dłuższe wideo, które wyjaśniają dane zagadnienie – np. instrukcję obsługi produktów, sposób realizacji usług, jakiegoś procesu lub wykonania czynności. Mają charakter edukacyjny, ale skierowane mogą być zarówno do klientów, jak i do pracowników firmy. Mogą pełnić różne funkcje, także filmów promocyjnych. Warto wzbogacić nimi firmowe strony np. sekcję „produkty” (dobrym miejscem jest też strona lądowania; a jeśli chcesz, zawsze możesz wykorzystać je w mediach społecznościowych).

2. Ile kosztują filmy instruktażowe?

Koszt realizacji filmu instruktażowego to kwestia indywidualna – zależna m.in. od jego długości, wykorzystanej techniki, planu zdjęciowego, aktorów, animacji, dźwięku – i szacunkowe kwoty podać można dopiero po ustaleniu wstępnych założeń.

3. Jak realizuje się filmy instruktażowe?

Filmy instruktażowe realizuje się tak, jak każde inne wideo. Potrzebny jest scenariusz i odpowiednie przygotowanie planu zdjęciowego, a po nagraniu ujęć materiał musi zostać zmontowany i dopracowany. Takie filmy instruktażowe mogą też zawierać animacje lub grafiki oraz ujęcia VR i 360°.