Jak filmy reklamowe zwiększają sprzedaż?

4 sierpnia 2022 Marketing / strategia
film reklamowy zwiększający sprzedaż

Przewaga filmów reklamowych nad innymi nośnikami marketingowymi polega na tym, że angażują kilka zmysłów. Pokazują najwięcej, a zarazem są łatwe i przyjemne w odbiorze, bo nie wymagają wysiłku poznawczego, zatem skutecznie realizują również te najważniejsze cele biznesowe. Jak opracować film reklamowy zwiększający sprzedaż? Podpowiadamy!

Jak filmy promocyjne zwiększają sprzedaż?

Zwiększenie sprzedaży przez film reklamowy to najbardziej pożądany i najtrudniejszy do osiągnięcia cel biznesowy. Naturalnie spośród innych nośników reklam wideo ma największy potencjał: nie wymaga wysiłku w odbiorze, a poprzez połączenie obrazu, dźwięku i słowa komunikuje najpełniej. Działa także podświadomie, wywierając wpływ na konsumentów bez udziału ich woli. Aspekt sprzedażowy filmów realizuje się natomiast na różne sposoby, bezpośrednio i pośrednio.

 • Pośrednie zwiększenie sprzedaży przez wideo. Filmy promocyjne to nie tylko te typowo sprzedażowe. Mogą też m.in. budować pozytywny wizerunek czy zwiększać rozpoznawalność marki albo wyróżniać firmę na tle konkurencji czy edukować. Nie musimy nachalnie zachęcać potencjalnych klientów od razu do zakupu. Te działania sprawiają, że odbiorca zna markę, gdy nadchodzi czas decyzji zakupowej. A to, co znamy, darzymy też zaufaniem i sympatią.
 • Bezpośrednie zwiększenie sprzedaży przez wideo. Spot reklamowy jest też często zorientowany na sprzedaż konkretnego produktu lub usługi. Wtedy jego skuteczność zależy od umiejętnego wyczucia potrzeb grupy docelowej – musimy zaprojektować przekaz, który przekona, że dany produkt rozwiązuje problem lub zmienia życie na lepsze. Istotne znaczenie mają wówczas emocje i kreatywny pomysł: reklama musi być atrakcyjna, poruszać i nieść wartość.

Filmy reklamowe, które sprzedają – czym się charakteryzują?

 • Perfekcyjne dopasowanie do grupy docelowej. Film promocyjny, który ma realizować sprzedażowe cele biznesowe, nie może być kierowany do ogółu, a tylko do wybranej grupy konsumentów, których reprezentują persony. Przy czym bardzo ważne są ich rzeczywiste potrzeby, zainteresowania i styl życia.
 • Rzeczywiste powody do zakupu i wartości. Produkując film reklamowy, musimy zdiagnozować i wykorzystać te realne problemy i potrzeby odbiorcy, zmieniając je w powód do zakupu produktu. Ten musi jednak dać rzeczywistą wartość, czyli faktycznie rozwiązać dany problem i zmienić życie konsumenta.
 • Najważniejsze informacje o produkcie. Idea tych sprzedażowych spotów reklamowych skupia się na produktach – w końcu klient musi wiedzieć, co i dlaczego kupić. Tzw. video produktowe pokazuje więc działanie i skuteczność, zalety i wyróżniki, ale także szczęśliwą rzeczywistość po użyciu produktu.
 • Atrakcyjność przekazu audiowizualnego. Filmy promocyjne muszą się podobać, zaskakiwać i nieść wartość. Ważna jest więc profesjonalna produkcja filmów reklamowych – wykorzystanie nowych technologii, dobre pomysły oraz umiejętne zastosowanie emocji. Wartość stanowią np. wiedza albo rozrywka.

Jak opracować film reklamowy zwiększający sprzedaż?

Zbadaj swoją grupę docelową, zidentyfikuj jej potrzeby bądź pragnienia, poznaj styl życia, motywacje, zainteresowania i cele. Zastanów się, jak wpisać w nie produkt lub usługę. Opracuj problem i jego rozwiązanie, które daje Twoja marka, pokaż korzyść: to, jak produkt zmieni życie odbiorcy. Stwórz bohatera i opowieść bliską życiu potencjalnych klientów i odwołaj się w niej do ich kluczowych wartości. Porusz silne emocje: zaintryguj, rozbaw, wzrusz, zadziw lub zszokuj. Pamiętaj także o wezwaniu do działania – odbiorca musi wiedzieć, co zrobić z tą reklamą.

Naturalnie pomysły na realizację tego prostego schematu można mnożyć oraz sięgnąć po różne narzędzia. Filmy reklamowe często wykorzystują jednak wspólne elementy.

 • Testymoniale, czyli społeczny dowód słuszności: opinie konsumentów o produkcie (usłudze czy firmie). Wypowiedzi powinny być naturalne, a warto pokazać różne osoby: różne punkty widzenia, potrzeby i problemy odbiorców.
 • Użyteczne informacje, których odbiorcy szukają – a zatem odpowiedź na rzeczywiste problemy konsumentów poprzez poradnikową formę filmu, np. video produktowe typu how-to, najczęstsze błędy, recenzje i porównania.
 • Test produktu, czyli jego prezentacja lub case study – zamiast mówić i chwalić, po prostu pokaż, do czego produkt służy i jak się sprawdza. Przedstaw rozwiązania na rzeczywistym przykładzie, tworząc studium przypadku.
 • Historia powstania produktu, proces produkcji i technologie – zajrzyj do środka albo rozłóż produkt na czynniki pierwsze. W tym celu zastosuj np. wizualizacje lub animacje 3D oraz pokaż faktyczną pracę firmy.
 • Nowe technologie produkcji filmowej – zaskocz odbiorcę, wykorzystując filmy VR i 360°. Tego typu świeżymi i interaktywnymi materiałami w sieciach społecznościowych odbiorcy chętnie się dzielą, podbijając zasięgi reklamy.

Jak zadbać o zwiększenie sprzedaży poprzez wideo?

Przygotowany sprzedażowy film reklamowy wykorzystaj na maksymalnie wiele sposobów. Przykłady? Reklamy telewizyjne wspierane w social mediach i na stronach internetowych powiązanych kontekstowo z działalnością firmy i produktem wygenerują gigantyczny odbiór dzięki współpracy z influencerami. 

Przemyśl wybór mediów, wykorzystaj takie platformy jak YouTube czy Facebook, na których niskim kosztem uzyskasz duży zasięg. Te kanały mają także spory potencjał viralowy – jeśli film okaże się świetny, internauci sami zrobią szum wokół marki.

Opublikuj film reklamowy również w firmowych serwisach oraz na profilach w social media, dołączaj do wiadomości mailowych, prezentuj na targach i wydarzeniach czy podczas rozmów z klientami. Materiały wideo przerób na kilka różnych wersji i dystrybuuj je wszędzie, gdzie to tylko możliwe i opłacalne. Spot reklamowy wesprzyj także innymi działaniami marketingowymi.

Produkcja filmów reklamowych? Wpadnij do OSTRO!

Sprzedażowe filmy reklamowe to szczególne narzędzie promocji. Video marketing nie jest łatwy, a tym bardziej oczywisty, a poza tym wymaga profesjonalnego sprzętu – dlatego proponujemy Ci pomoc filmowców z OSTRO. Od lat tworzymy filmy reklamowe dla małych i dużych marek. Od kreatywnego pomysłu, przez przygotowanie scenariusza, po produkcję i dostarczenie materiału – całe zadanie powierzasz nam, ale ściśle ze sobą współpracujemy. 

Animacje, wizualizacje, filmowanie z powietrza, elementy wirtualnej czy rozszerzonej rzeczywistości – w OSTRO możesz liczyć na nie tylko twórczy i profesjonalny, ale też świeży materiał, który zrobi wrażenie. Skorzystaj z naszej wiedzy, doświadczenia i kreatywności, a inwestycja w film reklamowy zwróci się błyskawicznie!

FAQ:

1. Jakie cele realizują filmy reklamowe?

Filmy reklamowe realizują takie cele, jakie im wyznaczymy – zwykle jest to budowa wizerunku, świadomości istnienia i rozpoznawalności marki wśród nowych klientów, pogłębianie relacji z istniejącymi odbiorcami oraz sprzedaż.

2. Jakie cechy powinien mieć sprzedażowy film reklamowy?

Sprzedażowy film reklamowy powinien być maksymalnie dopasowany do odbiorców, wpisać produkt bądź usługę w ich problemy i pragnienia oraz wykorzystać elementy perswazji. Bardzo ważna jest sfera opowieści i emocji.

3. Jak wygląda produkcja filmów reklamowych?

Filmy reklamowe tworzy się tak jak każde inne – na podstawie pomysłu opracowuje się scenariusz, kolejno następuje etap zdjęć i postprodukcja materiału, czyli montaż, poprawa jakości i dodanie efektów.