Ile kosztuje reklama w TV?

7 października 2020 Inspiracje z branży
reklama w telewizji

Koszt kampanii na szklanym ekranie zależy od wielu czynników, między innymi scenariusza, lokalizacji, techniki, obsady, stacji telewizyjnej, godziny emisji reklamy. Ile tak naprawdę może kosztować Cię reklama w TV?

Reklama telewizyjna przezywa swój renesans

Zdaje Ci się, że internetowa telewizja wyprze tradycyjne odbiorniki? Bądźmy szczerzy, tak się nie stanie. Owszem, tradycyjna telewizja przechodzi transformację, ale nadal pozostaje jednym z najpopularniejszych mediów współczesnego świata. Paradoks tkwi w tym, że można ją obejrzeć również w internecie. Zarówno telewizja, jak i sieć, to kanały, których celem jest dotarcie do masowego odbiorcy. Dlatego właśnie reklama telewizyjna tak fantastycznie funkcjonuje! Jest skuteczna, a dzięki nowym technologiom i udoskonaleniom, może być jeszcze lepsza i przyjemniejsza w odbiorze.

Reklamy telewizyjne mogą rozśmieszać, angażować, wzruszać, niekiedy także prowokować czy denerwować. Nie sprawia to jednak, że ludzie zrezygnowali z telewizji. W 98% gospodarstw domowych znajduje się telewizor, a wiele osób, od razu po przyjściu do domu, automatycznie włącza telewizor. Nie oznacza to, że te same osoby przesiadują przed telewizorem po kilkanaście godzin. Często dzieje się tak, że telewizor gra w tle, a domownicy wykonują swoje codzienne czynności. Okazuje się przy tym, że reklama nie zawsze musi przyciągnąć uwagę odbiorcy i pozostać w jego świadomości. Perswazja reklamy telewizyjnej może zadziałać również w podświadomości – wtedy, gdy widz wstaje z salonowej kanapy, by w bloku reklamowym zrobić sobie herbatę. Odbiorca “ogląda” spot reklamy, nawet wtedy, gdy nie patrzy w odbiornik. W taki sposób można budować świadomość marki. W tym tkwi piękno i potencjał reklamy!

Oczywiście reklamy, które przyciągają i angażują uwagę odbiorców, są bardziej pożądane, ponieważ są w stanie przebić się przez blok reklamowy, przekazać istotny dla konsumentów komunikat i wywoływać pozytywne emocje. Jeśli szukasz firmy, dla której skuteczność dotarcia reklamy, zauważalność, perswazja i oryginalność nie są obce, znajdujesz się w dobrym miejscu.

Podajmy trochę liczb dla tych, którzy dotarli do tej części artykułu, ale nadal mają wątpliwości co do skuteczności reklamy telewizyjnej:

  • Z raportu z drugiego kwartału 2020 roku Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o widowni telewizyjnej w Polsce wynika, że statystyczny Polak oglądał telewizję przez 4 godziny i 24 minuty dziennie.
  • Pory największej oglądalności telewizji plasują się między godziną 18:00 a 23:00.
  • Najpopularniejsze stacje telewizyjne, znajdujące się w tzw. wielkiej czwórce, to TVP 1 i TVP 2 (telewizja publiczna) oraz Polsat i TVN (telewizja koncesjonowana).
  • Najdroższe są reklamy emitowane między programami, filmami lub serialami, które cieszą się największą popularnością wśród widzów.

Sama emisja spotu jest tylko jednym z etapów produkcji i inwestycji w ten format reklamy telewizyjnej. Do kosztów należy wliczyć nie tylko cenę emitowania reklamy, ale także jej produkcji. O tym kilka słów poniżej.

reklama w tv

Ile kosztuje produkcja reklamy do TV?

Jak już wcześniej zauważyliśmy, to, ile kosztuje reklama w telewizji – tylko jej emisja, ale również produkcja, zależy od wielu czynników. Idealnym przykładem wręcz nieograniczonych kosztów i pomysłów, są reklamy emitowane w trakcie czasu antenowego na finale Super Bowl. Na cenę takiej reklamy ma wpływ zarówno duża widownia na trybunach, jak i ogromna publiczność przed telewizorami. Za 30 sekund czasu antenowego należy bowiem zapłacić kilka milionów dolarów 🙂

Jeśli zatem dysponujesz kilkumilionowym budżetem, możesz śmiało rozpocząć rozmowy na temat nakręcenia krótkiego spotu reklamowego, w którym wystąpią gwiazdy światowego formatu, a sama reklama będzie emitowana w najpopularniejszych stacjach telewizyjnych.

A teraz zejdźmy na ziemię i załóżmy, że dysponujesz np. budżetem 50 000 złotych. Nasza firma zaproponuje najlepsze i najbardziej korzystne rozwiązania. Stworzymy specjalnie dla Ciebie ciekawy scenariusz i pomożemy na każdym etapie produkcji. Jeśli chcesz osiągnąć komercyjny sukces, my weźmiemy pod uwagę każdy szczegół i zaproponujemy taki pomysł, który pozwoli zmieścić się w tej sumie i stworzyć ciekawą reklamę, która spełni swoje cele, a przede wszystkim Twoje oczekiwania!



Co? Gdzie? Kiedy?

Bez względu na to, czy film trwa 30 sekund, czy 3 godziny – to nadal produkcja filmowa, którą bardzo często dostosowuje się do budżetu. Czynniki, które mają wpływ na koszt produkcji reklamy w TV, to:

  • Scenariusz reklamy telewizyjnej – pierwszy i w zasadzie najważniejszy czynnik. Zazwyczaj daje zarys kosztu realizacji, bo to w nim określa się koncepcję, obsadę, reżyserię, lokalizację, techniki realizacji i inne.
  • Storyboard i scenopis – obrazkowa wersja scenariusza oraz techniczny plan realizacji filmu, dzięki którym można zwizualizować treść zawartą w scenariuszu oraz poddać ją różnym interpretacjom. Animatik, jako zanimowane obrazki storyboardu z dołączonymi dialogami i ścieżką dźwiękową mogą być tymczasową i wstępną wersją reklamy, potrzebną na przykład do badań fokusowych czy akceptacji dla klienta.
  • Sprzęt i technika również odgrywają bardzo ważną rolę w procesie produkcji filmu. Oczywiście ich dobór jest kwestią indywidualną. Przy reklamie produktów dziecięcych chętnie stosuje się technikę animacji, która jest zabawna, przyjazna, pozytywna. W reklamie luksusowych perfum wykorzystać można na przykład podniosłą muzykę i sensualne kadry, a wszystko owiać dodatkowo swego rodzaju tajemnicą. W spocie telewizyjnym o ubezpieczeniach przedstawia się problem i jego praktyczne rozwiązanie oraz gwarantuje zabezpieczenie na przyszłość. Zastosowane techniki czy sprzęt są definiowane nie tylko przez budżet, ale również charakter reklamy i grupę, do której kieruje się komunikat.
  • Aktorzy – koszty zależą od tego, czy w reklamie wystąpią celebryci, gwiazdy filmowe, modelki, znani piłkarze, aktorzy drugorzędnym, czy może statyści.
  • Lokalizacja – przy niskobudżetowej reklamie miejscem kręcenia spotu może to być wynajęte studio, sala lub przestrzeń w tym samym kraju bądź nawet mieście, a przy wysokim lub nieograniczonym budżecie, dosłownie każde miejsce na Ziemi. Lokalizacja to nie tylko konkretne miejsce, ale także scenografia. Oświetlenie, kolory, kompozycja detali – każdy szczegół ma znaczenie.

Czy zatem warto inwestować w spoty reklamowe? TAK! Reklama telewizyjna dociera do odbiorcy dźwiękiem, obrazem i ruchem jednocześnie. Może zbudować emocjonalne zaangażowanie. Wbrew pozorom, telewizja to najtrafniejsze i niedrogie medium reklamowe. Biorąc pod uwagę potężną liczbę odbiorców, popularność telewizji i czas, który odbiorca spędza przed telewizorem.

FAQ:

  1. Ile trwa jedna reklama telewizyjna?

Bilbord sponsorski trwa 8 sek, spoty reklamowe mogą mieć 15 i 30 sekund.

  1. Ile kosztuje reklama w telewizji?

Koszt emisji 30-sekundowej lub krótszej reklamy w TV wynosi od dziesiątek tysięcy poprzez setki do milionów złotych. Koszty te tyczą się emisji spotu, kosztów produkcji filmowej, zarówno w telewizji, jak i w internecie.

  1. Ile kosztuje produkcja reklamy do TV?

Koszty produkcji reklamy telewizyjnej są uzależnione od scenariusza i zawartych w nich aspektów. Istnieją produkcje, które kosztują nawet kilka milionów złotych. Przy ustalaniu budżetu należy wziąć pod uwagę miejsce nagrywania filmu, obsadę, sprzęt, technikę oraz cel konkretnego przekazu reklamowego.

Materiały źródłowe: