Format video w influencer marketingu

25 października 2021 Marketing / strategia
Influencer marketing

Oryginalna i ciekawa strategia marketingowa wymaga działań na wielu płaszczyznach i platformach. Wśród nich jedną z głównych ról grają dziś social media – nasze życie toczy się na Facebooku, Instagramie, YouTubie. Jeśli więc chcesz rozwijać w swoich odbiorcach świadomość marki w nowoczesny, rozrywkowy, a jednocześnie błyskotliwy sposób – video influencer marketing jest dla Ciebie.

Składniki video content marketingu

Video influencer marketing opiera się na filmikach, w których osoby znane z aktywności na social mediach wykorzystują swoje zasięgi do promowania produktów lub usług oferowanych przez daną firmę. To połączenie dwóch płaszczyzn o ogromnym potencjale w kampanii reklamowej. Video marketing i influencer marketing łączą siły, by dać ogromny boost Twojej marce i pomóc Ci dotrzeć do wybranej grupy docelowej. 

Jak format video zdobywa serca internautów?

Rozrywka, newsy, porady, „odmóżdżenie”, nauka, kultura – oglądamy video w różnych celach. Te wszystkie wartości można jednak wyciągnąć także z treści pisanych i graficznych. Co więc sprawia, że to właśnie video jest dla wielu osób preferowanym formatem?

 1. Łatwy odbiór. Filmiki wymagają zaangażowania, ale nie nadwyrężają naszego umysłu. Dźwięk, napisy, obraz – wszystkie kanały dotarcia do odbiorcy przenikają się i wzajemnie dopełniają.
 2. Przyjemność. Video to rozrywka, sposób na relaks. Odpalamy je po powrocie z pracy, w tramwaju, ze znajomymi, gdy się nudzimy… Oglądanie filmików jest po prostu bardzo przyjemne.
 3. Zwielokrotnione emocje. Dzięki wspomnianym kanałom przekazu możemy zintensyfikować emocje i zawrzeć mocny, błyskotliwy przekaz – do tego nie tylko za pośrednictwem słów.
 4. Kontakt z odbiorcą. W video możesz zwrócić się do odbiorcy bezpośrednio, a co więcej – Twoja marka zyskuje ludzką twarz, która zachęca do interakcji.
 5. Popularność w Google. Po wpisaniu niektórych fraz w wyszukiwarce wyświetlają się nam właśnie filmiki. Stworzenie wartościowego video daje więc Ci szansę na zwiększenie popularności wśród internautów.
 6. Historia. Storytelling to efektywna strategia komunikacji z klientami. Video marketing oparty na narracji może być bardzo naturalny, a jednocześnie wciągający. Opowiadasz historię, a zarazem komunikujesz branżowe treści.

Dlaczego influencer marketing jest potrzebny Twojej marce?

W influencer marketingu najważniejsza jest rola digital influencerów, czyli osób wpływowych, które dzięki swoim zasięgom mogą oddziaływać na odbiorców. W połączeniu z video influencer marketing może wpłynąć na postrzeganie marki przez osoby aktywne na social mediach i innych platformach internetowych. Jak wykorzystać to w marketingu swojej firmy?

 1. Zaufanie. Influencerzy mają swój styl życia, wartości i przekonania, dzięki którym zyskują fanów. W konsekwencji wielu z nich zaczyna im ufać, a zatem ufa ich rekomendacjom w mediach społecznościowych. Influencerzy mają więc wpływ na decyzje zakupowe swoich odbiorców.
 2. Zaangażowanie. Influencerzy często mają zaangażowaną społeczność, która spędza z nimi czas: bierze udział w organizowanych przez nich live’ach, akcjach i konkursach, ogląda i czyta udostępniane przez nich treści, które mogą być związane właśnie z Twoją marką.
 3. Empatia. Z influencerem można się utożsamić. Gdy okazuje się, że idealna instagramowa piękność ma trądzik, nie krytykujemy jej za influencer marketing w kampanii kosmetyków, tylko odnajdujemy w niej siebie samych – niedoskonałych, szukających rozwiązań.
 4. Rozmowa. Ludzie nie chcą, żebyś mówił do nich, tylko żebyś z nimi rozmawiał. Ty, czyli Twoja marka. Influencer marketing pozwala na zyskanie ludzkiej twarzy, która nie będzie nachalnym marketem, tylko osobą dzielącą się swoją wiedzą, humorem, emocjami.
 5. Nowoczesność. Influencer marketing jest na topie. To jedna z nowszych strategii marketingowych. Czerpie ze wszystkich pozostałych, a jednak zdołała się wybić i przynosi imponujące efekty.

Możesz dotrzeć do Twojej grupy docelowej, wykorzystując video marketing z udziałem digital influencera. Stwórz atrakcyjne, oryginalne, niosące przekaz treści video, których bohaterem będzie osoba godna zaufania, z którą łatwo się utożsamić i która zaraża innych chęcią do działania.

Ale skąd wiedzieć, kto sprawdzi się najlepiej w video influencer marketingu dla Twojej marki? Sprawdź nasze wskazówki!

Jak wybrać influencera do video influencer marketingu?

Mglista definicja sprawia, że mianem influencerów można określić dziś ogromną rzeszę osób. To od nich (i od Twojego planu oraz scenariusza) zależy skuteczność kampanii w ramach influencer marketingu wykorzystującego format video. Podpowiadamy więc, jak dobrać influencerów:

 • Zbadaj grupę docelową. Tak jak każde inne działania marketingowe, video influencer marketing jest kierowany do konkretnej grupy odbiorców. Zbadaj ją, określ jej cechy, zainteresowania, problemy, wartości i przede wszystkim – dowiedz się, jakim influencerom ufają. Czyje opinie się dla nich liczą? Jakie zachowania popierają?
 • Znajdź swoją niszę. Wiąże się to z pierwszą wskazówką. Jeśli dobrze poznasz swoją grupę docelową, może okazać się, że od znanych w całym kraju YouTuberów lepsi będą mikro influencerzy – osoby wyspecjalizowane w bardzo konkretnym obszarze czy branży. Co więcej, mniej znane osoby często mają niższe stawki. Wykorzystaj ich zasięgi, jeśli pokrywają się z Twoją grupą docelową.
 • Sprawdź zaangażowanie odbiorców. Prześledź czy dana osoba zajmowała się już influencer marketingiem i jakie były efekty jej działań. Czy internauci z angażowaniem śledzili jej kampanie reklamowe?
 • Złóż zaskakującą ofertę. Video influencer marketing musi być autentyczny. Internauci od razu wychwycą sztuczność i zagrywkę „na kasę”. Zadbaj więc, żeby zarówno dany produkt czy usługa, jak i scenariusz filmiku były dla influencera atrakcyjne i godne uwagi. Jeśli sam(a) będzie podekscytowana(-y) Twoim pomysłem, na pewno lepiej przekaże te emocje swoim odbiorcom.
 • Uważaj na reputację. Influencer marketing może oczywiście osłabić wizerunek marki, jeśli nieostrożnie wybierzemy osoby do współpracy. Poświęć więc czas na przeanalizowanie tej kwestii.

Video influencer marketing, jakiego potrzebuje Twoja marka

Tworząc video content, warto dywersyfikować treści i platformy. Inne filmiki mają potencjał na YouTubie, a inne na Instagramie. Każda z platform ma swoich statystycznych użytkowników, których trzeba wziąć pod uwagę. Przykładowo na YouTubie sprawdzają się dłuższe formy, np. skecze, poradniki, unboxingi, recenzje itp. Z kolei na instagramowe stories świetnie nadają się dodatki do dłuższych video, np. backstage, teasery, najlepsze fragmenty, ale także pomysłowe lifehacki czy konkursy.

Jak widać pomysłów na video influencer marketing jest naprawdę dużo, dlatego warto opracować szczegółowy plan kampanii. Co więcej, każdy błąd, niedociągnięcie czy wtopa na video w social mediach mogą łatwo urosnąć do rangi rażących. Kolejna trudność to ilość video contentu, którą jesteśmy bombardowani codziennie i to na każdej platformie. Trzeba się wyróżnić. Jak?

W naszym studio filmowym OSTRO mamy na to kilka sprawdzonych sposobów. Realizując treści marketingowe dla firm, nie podchodzimy do zadania z gotowym szablonem scenariusza, ani nie oczekujemy, że podasz nam wszystkie szczegóły. Wspólnie opracowujemy video zgodne z wizerunkiem marki i upodobaniami grupy docelowej, a jednocześnie łatwo nawiązujemy dobry kontakt z influencerami.O tym, jak bardzo znana twarz może uatrakcyjnić przekaz, przekonaliśmy się, kręcąc video m.in. dla firmy Breck z Krzysztofem Hołowczycem czy robiąc spot reklamowy dla tak prozaicznego produktu jak… mleko (ŁOWICKIE Mleko) ze Zbigniewiem Bródką.

FAQ:

 1. Dlaczego warto inwestować w video influencer marketing?

Video tworzone w ramach influencer marketingu jest w stanie nie tylko dotrzeć do Twojej grupy docelowej, ale też ją zainteresować i wzbudzić w niej emocje. Influencer cieszący się nie tylko zasięgami, ale też zaufaniem w danej dziedzinie może wpłynąć na decyzje zakupowe swoich fanów.

 1. Jak wybrać influencera do video marketingu?

Wybierz osobę, która jest autentyczna i związana z Twoją niszą. Lokowanie produktu lub odcinek dedykowany wypadnie wówczas autentycznie. Sukces w video influencer marketingu zapewni Ci osoba o zasięgach wśród Twojej grupy docelowej.

 1. Jak zacząć video influencer marketing?

Najważniejszy jest plan – w Ostro wykorzystamy naszą kreatywność, żeby stworzyć dla Ciebie pomysł i napisać scenariusz. Nie tylko nakręcimy video, ale zajmiemy się także jego obróbką i montażem.