Filmy rekrutacyjne – employer branding

12 sierpnia 2020 Inspiracje z branży
filmy rekrutacyjne

Budowanie wizerunku pracodawcy, czyli employer branding, ma na celu pozyskanie nowych – dobrych pracowników, a także wskazanie obecnym pracownikom atrakcyjne środowisko do pracy. Jednym z działań wpisujących się w employer branding są filmy rekrutacyjne. Czym są, jak powstają i co mogą zapewnić firmie?

Czym jest employer branding?

Tłumacząc pojęcie employer branding z języka angielskiego, otrzymujemy krótką definicję o budowaniu wizerunku pracodawcy. Skoro reklama jest dźwignią handlu, a sprzedaż jest najważniejszym czynnikiem w każdej firmie, ponieważ zapewnia jej zysk – chcąc zarabiać, należy zainwestować w dobrą promocję swojego przedsiębiorstwa.

Filarem niemal każdej firmy są pracownicy. Udostępnianie ofert pracy, zaproponowanie atrakcyjnych warunków zatrudnienia, profesjonalnie przeprowadzony proces rekrutacji – to tylko niektóre czynniki, które przykuwają uwagę dobrego pracownika. Pozyskiwanie pracowników wnoszących nową energię do zespołu pozwala wypełniać strukturę organizacyjną specjalistami i rozwijać wszystkie osoby współpracujące w danej firmie. Rozwój osób pracujących w przedsiębiorstwie wiąże się z kolei z rozwojem firmy i większymi zyskami. Silna marka przedsiębiorstwa pozwala uzyskać przewagę nad firmami konkurencyjnymi.

Co zrobić, żeby przykuwać uwagę osób z wymaganymi umiejętnościami i doświadczeniem? Odpowiedzią jest employer branding. Jego celem jest budowa pozytywnego, a także spójnego wizerunku przedsiębiorstwa, w którym – po prostu – chce się pracować. Warto podkreślić, że employer branding nie jest jednorazowym działaniem, ale długotrwałą strategią i procesem.

Jak przyciągnąć uwagę potencjalnego pracownika?

Przeglądając ogłoszenia o pracę, można natknąć się na przeróżne formy komunikacji. Czasem są to standardowe treści na portalach ogłoszeniowych, innym razem ciekawe infografiki w mediach społecznościowych, a następnym razem – nowość, czyli filmy rekrutacyjne. Coraz więcej przedsiębiorstw, pracowników działów HR, PR i marketingu, zdaje sobie sprawę z tego, że zarówno treść, jak i forma, mają ogromne znaczenie.

W ogłoszeniu o pracę należy zatem wykazać zalety przedsiębiorstwa, to, co firma może zaoferować pracownikowi, a także to, czego od niego wymaga. Dobrze dopracowane ogłoszenie o pracę pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze na poszukiwaniu właściwego pracownika. Warto wybrać formę, która pozwoli na dotarciu do jak największej liczby potencjalnych pracowników z branży. Należy także postawić na rozwiązanie, dzięki któremu dane przedsiębiorstwo będzie wyróżniało się na tle konkurencji. W tym zakresie warto przyjrzeć się pojęciu employer brandingu, marketingowi rekrutacyjnemu i jego najnowszej formie: profesjonalnym filmom rekrutacyjnym.

Filmy rekrutacyjne, czyli jakie?

Film rekrutacyjny, znany również pod pojęciem filmu employerbrandingowego (w skrócie film ebowy lub EB), jest materiałem wideo, za którego pośrednictwem w ciekawy i przystępny sposób przekazuje się informacje o firmie, jako idealnym miejscu dla potencjalnego pracownika. Dzięki takim materiałom pracownicy, którzy już są zatrudnieniu w danej firmie, mogą dostrzec płynące ze współpracy korzyści i spojrzeć na pewne aspekty z innej strony.

Marketing rekrutacyjny jest ogromną korzyścią dla pracodawcy, jeśli ten stosuje się do kilku ważnych porad:

  • projekt poparty jest pomysłem i strategią,
  • produkcja jest zgodna z rzeczywistością,
  • film skierowany jest do konkretnej grupy docelowej,
  • wideo nie jest zbyt długie (średnia długość najpopularniejszych filmów w serwisie YouTube wynosi około 2 minuty),
  • realizacja jest profesjonalna.

Należy zadać sobie pytanie, jaki jest cel filmu rekrutacyjnego, w jakiej branży firma się specjalizuje, co chce przedstawić oraz jakie osobowości chce przyciągnąć. Inną fabułę można przedstawić w filmie rekrutacyjnym dla agencji reklamowej, a zupełnie inną dla kancelarii adwokackiej. Inne wartości i korzyści będą ważne dla stonowanego programisty, który potrzebuje odpowiednich warunków do skupienia w pracy, a inne dla ekstrawertycznego pracownika z branży kreatywnej, dla którego istotna będzie przestrzeń do wymyślania nowych dzieł. Dlatego tak istotne jest, by film rekrutacyjny nie był uniwersalny i ogólny, ale został skierowany do konkretnych potencjalnych pracowników.

Czy na filmie ma zostać ukazane, że firma jest przyjazna dla pracownika? Czy liczy się w niej rozwój pracowników, szybkość pracy czy kreatywność w działaniu? Czy do firmy można zabierać swojego zwierzaka? Czy organizowane są w niej imprezy integracyjne? Każdy szczegół ma znaczenie! Te detale można z powodzeniem pokazać w filmach rekrutacyjnych.

film rekutacyjny

Jaki powinien być film rekrutacyjny?

  • Angażujący
  • Spójny ze strategią marketingową oraz identyfikacją wizualną firmy
  • Prawdziwy
  • Oryginalny
  • Profesjonalny

Na początku należy określić cel i zdecydować, co chce się osiągnąć poprzez nakręcenie i dystrybucję takiego filmu. Zaprezentowanie wszystkich atutów przedsiębiorstwa w jednym krótkim filmie jest zapewne niemożliwe, dlatego należy skupić się na konkretnym przekazie oraz wybrać, które obszary będą kluczowe. Nagrywając film rekrutacyjny dla potencjalnych pracowników, można przedstawić benefity, możliwości rozwoju, atmosferę w pracy, projekty, przy których się pracuje czy inne korzyści – ciekawe z punktu widzenia pracownika.

Specjaliści z branży reklamowej i filmowej mogą doradzić, jaką formę powinien przyjąć film. Czy ma to być animacja, czy na przykład film nakręcony z udziałem pracowników? Przy tej drugiej opcji warto zastanowić się, kto powinien zagrać w filmie rekrutacyjnym. Niekiedy celem jest pokazanie stanowiska w zupełnie innym wymiarze – na przykład oferta pracy konserwatora urządzeń kojarzy się większości z wizerunkiem pana w stroju roboczym, naprawiającego urwane wieszaki w szkolnej szatni. W rzeczywistości ogłoszenie może dotyczyć jednak konserwacji nowoczesnych maszyn, funkcjonujących w określonej technologii oraz systemie. W filmie rekrutacyjnym można ukazać młodą osobę używającą innowacyjnych narzędzi i pracującą w bezpiecznych warunkach i nowoczesnym budynku.

W sytuacji, gdy film ma przekazać wartość merytoryczną, warto nakręcić go w budynku lub zakładzie firmy. Takie rozwiązanie buduje zaufanie u widza i pokazuje, jaka atmosfera panuje w przedsiębiorstwie. Wiele firm decyduje się również na kręcenie filmów rekrutacyjnych w studiu, co dodatkowo buduje profesjonalny wizerunek przedsiębiorstwa.

Rodzaje filmu rekrutacyjnego:

  • Ogłoszenie o pracę
  • Wywiad z pracownikami
  • Vlog
  • Film z rozbudowanym scenariuszem

Materiały wideo mogą osiągnąć znaczne większe zasięgi niż ogłoszenie o pracę udostępnione na portalu informacyjnym. To także szansa na to, by film rekrutacyjny dotarł do klientów danej firmy. Gdy kontrahent lub partner biznesowy spojrzy na firmę z innej strony, może zdecydować się na podjęcie lub kontynuację współpracy. To właśnie magia filmów rekrutacyjnych!

Od pomysłu do realizacji

Szukasz najlepszych kandydatów? Stwórz najlepsze miejsce do pracy! A my chętnie pokażemy je w profesjonalnym filmie rekrutacyjnym. W ramach świadczonych przez nas usług zajmujemy się kompleksowym tworzeniem materiałów wideo – od preprodukcji, przez produkcję, aż po profesjonalną postprodukcję. Używamy nowoczesnego sprzętu, który gwarantuje wyjątkowe efekty dźwiękowe i wizualne. Zapraszamy do kontaktu osoby zainteresowane współpracą – wierzymy, że materiały wideo przyczynią się do przeprowadzenia skutecznego procesu rekrutacyjnego, który będzie pierwszym krokiem do rozpoczęcia współpracy z wartościowymi pracownikami.

FAQ:

  1. Ile trwa film rekrutacyjny?

Optymalna długość filmu rekrutacyjnego to 2 minuty.

  1. W jakiej formie nagrywa się film rekrutacyjny?

Film EB może być stworzony w formie animacji, wywiadu z pracownikami, spotu reklamowego, a nawet vloga.

  1. Ile kosztuje film rekrutacyjny?

Cena filmu rekrutacyjnego zależy od charakteru produkcji. Zarówno krótkie, ale chwytliwe filmy rekrutacyjne, MOGĄ MIEĆ BUDŻET liczony W DZIESIĄTKACH TYSIĘCY ZŁ, tak jak bardziej rozbudowane, zaawansowane oraz wymagające produkcje, które mogą przekraczać budżet setek tysięcy złotych. Powyższe nie stanowi reguły. Jeśli kreacja będzie bardzo prosta i oryginalna, a do produkcji ekipa filmowa będzie minimalna, wówczas koszt realizacji może wynieść kilka tysięcy zł, a o wartości filmu będzie stanowił pomysł.