Filmy reklamowe w telewizji czy w internecie – które zdobywają więcej odbiorców?

4 sierpnia 2022 Marketing / strategia
Filmy reklamowe w telewizji czy w internecie

Wideo to dzisiaj niezaprzeczalnie najskuteczniejsza forma promocji: jest najłatwiejsze w odbiorze, a zarazem najbardziej perswazyjne. Tylko gdzie emitować filmy reklamowe – w telewizji czy w internecie? Gdzie zdobędą najwięcej odbiorców i zadziałają najskuteczniej? Jakie zalety ma reklama w telewizji, a jakie ta w internecie? Sprawdź i wybierz dobrze!

Reklama w telewizji czy internecie? Od czego to zależy?

To, czy wyemitujesz spot reklamowy w TV, czy w internecie, ma duże znaczenie, lecz wcale nie jest najważniejsze – najistotniejszy jest sam film promocyjny. Jeżeli nie będzie wystarczająco dobry, nie pomogą wielomilionowe zasięgi TV, a jeśli okaże się skuteczny, uzyskasz wysoką stopę zwrotu nawet z kampanii wideo na YouTubie lub popularność dzięki viralowi na platformach społecznościowych.

Naturalnie nie musisz też wybierać między mediami tradycyjnymi a online – a wręcz wielokanałowa promocja sprawdzi się najlepiej, bo połączy zalety wszystkich tych formatów i nośników. Najważniejsze jest to, żeby dążyć do realizacji jednego spójnego celu i być wszędzie tam, gdzie potencjalni odbiorcy.

Zastanawiając się, gdzie dystrybuować filmy reklamowe, TV czy online, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii:

 • budżet na reklamę czy oczekiwania co do zwrotu z inwestycji jeżeli dysponujesz małą kwotą na promocję, lepiej spożytkować ją w internecie niż na emisję jednego spotu reklamowego na jednym kanale przez kilka dni,
 • specyfikę branży i możliwości sprzedażowe jeżeli grupa docelowa jest bardzo wąska i sprzedajesz drogie produkty specjalistyczne, to także reklama w telewizji może nie być dobrym wyborem, chyba że na tematycznym kanale,
 • potrzeby, styl życia i zachowania grupy docelowej – reklamuj się tylko tam, gdzie są potencjalni klienci; istnieje już duża rzesza ludzi, którzy nie mają i nie oglądają tradycyjnej telewizji, nie wszyscy też korzystają z internetu.

Zastanów się i policz, które formy reklamy bardziej się opłacają i wybierz tę, która da największą potencjalną stopę zwrotu. To kwestia indywidualna dla każdej firmy – nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, gdzie lepiej sprawdzi się reklama, w telewizji czy internecie. W obu mediach możesz uzyskać taki sam zasięg.

Reklama w telewizji, czyli rozmach i szybka rozpoznawalność

W przypadku reklamy telewizyjnej docieramy do wielomilionowej grupy osób, natychmiast i z rozmachem – często wystarczy kilka dni kampanii, aby już odnotować solidny wzrost zainteresowania marką czy zwiększenie sprzedaży. 

Często powtarzany spot, wysoce perswazyjny charakter tej formy reklamy, doskonała jakość materiału filmowego: to sprawia, że reklamy telewizyjne zapamiętujemy lepiej i traktujemy nieco poważniej niż te w internecie. Emisja reklamy w TV nadaje rozmach kampanii oraz przekłada się na szybką i dużą rozpoznawalność. Weźmy za przykład pierwszą polską kampanię Shopee choć uważana za irytującą, już po kilkunastu dniach osiągnęła swój cel, zaznajamiając większość Polaków z nową platformą zakupową.

Kiedy i dlaczego warto postawić na reklamę telewizyjną?

 • Gdy chcesz wypromować markę na szeroką i ogólnokrajową skalę – czyli jest to produkt (usługa) masowy, z którego korzystać może niemal każdy: żywność, kosmetyki, ubrania, usługi telekomunikacyjne czy bankowe, do tego takie, do których dostęp jest maksymalnie łatwy (popularne sklepy, dużo filii).
 • Gdy marka jest duża i znana, a cele głównie wizerunkowe – wówczas osiągamy bardzo niski koszt dotarcia do jednej osoby, a ze względu na pozycję marki możemy liczyć na zwiększenie sprzedaży i zwrot z inwestycji. Reklama TV przyczynia się do uzyskania statusu marki pierwszego wyboru.

Największą wadą reklamy telewizyjnej jest jej wysoki koszt, do tego dochodzi niskie i niemierzalne zaangażowanie odbiorców. Blok reklamowy wiele osób przełącza albo traktuje jako okazję do zrobienia czegoś innego. Nie mamy też szansy precyzyjnie targetować filmu reklamowego, przez co emitujemy reklamę również tym osobom, które i tak prawdopodobnie nie skorzystają z naszej oferty.

Reklama w internecie, czyli precyzja targetowania i niższa cena

Film promocyjny w internecie może odnieść ogromny sukces albo sromotną porażkę (tak jak wymagana jest profesjonalna produkcja reklam telewizyjnych, tak w sieci też duże znaczenie ma jakość, a jeszcze większe świetny pomysł). Daje jednak znacznie więcej możliwości: przede wszystkim precyzyjnie dopasowujemy go do profilu odbiorców i ich zachowań, kierując reklamę stricte do potencjalnego klienta.

 • Nieograniczony zasięg. Możemy zdecydować się na wąskie targetowanie do określonej grupy osób w danej lokalizacji albo uzyskać już nie ogólnokrajowy, a globalny zasięg i zacząć reklamować swoją firmę na drugim zakątku świata.
 • Znacznie niższy koszt. Ty zadecydujesz, ile wydasz na reklamę – to może być kilkaset złotych czy kilkadziesiąt tysięcy. Zapłacisz też za konkretne efekty, np. liczbę wyświetleń, przejścia na stronę czy pozyskanie leada.
 • Rozbudowana kampania. Zamiast jednego filmu możesz emitować kilka i w różnych wersjach, dostosowując przekaz do odbiorcy i ścieżki zakupowej. W świecie online strategicznie zaplanujesz nawet te długofalowe działania.
 • Nowe technologie. W internecie możesz wykorzystać bardzo świeże formaty reklam i nowe technologie, m.in. filmy VR i 360° czy animacje 3D. To przykuje uwagę i sprawi, że odbiorcy sami chętnie będą dzielić się materiałem.
 • Możliwość interakcji. Przekaz reklamowy w internecie jest „żywy” – można go udostępniać, komentować, dodawać do niego reakcje. Marka ma szansę w miejscu emisji reklamy porozmawiać z odbiorcą i poznać jego opinię.
 • Precyzyjne targetowanie. Spoty reklamowe w internecie mogą dotrzeć do bardzo wąskiej grupy – osób o konkretnych zainteresowaniach, wykształceniu, dochodzie itd. Zmniejsza się koszt kampanii, a zwiększa stopa zwrotu.
 • Precyzyjne wyniki kampanii. W internecie wiemy, za co płacimy, możemy na bieżąco monitorować efekty, w tym przełożenie reklamy na realizację celu. Jeśli nie spełnia oczekiwań, kampanię możemy wyłączyć lub zmodyfikować.

Filmy reklamowe w telewizji czy w internecie – to co wybrać?

Skuteczna reklama w internecie potrafi wygenerować taki zasięg i dać taki sam, a nawet lepszy efekt niż reklama telewizyjna, nie zrobi tego jednak z takim rozmachem i w tak szybkim tempie – tak w skrócie można by porównać obie formy reklamy i płynące z nich korzyści. A jak uprościć wybór?

 • Reklama telewizyjna. Wybierz reklamę w TV, gdy chcesz szybko zbudować duży zasięg i rozpoznawalność dla marki w ogólnokrajowej, bardzo dużej oraz zróżnicowanej grupie odbiorców. Emitując spoty reklamowe w TV, nadasz też marce silną pozycję na rynku. Warunek? Duży budżet i dobry pomysł. Ten typ reklamy wymaga profesjonalnie przygotowanego spotu reklamowego.
 • Reklama w internecie. Sprawdza się w niemal każdej branży. Wybierz ją, gdy chcesz dotrzeć do odbiorców precyzyjniej, wywindować sprzedaż i uzyskać szybki zwrot z inwestycji, a także gdy nie dysponujesz dużym budżetem. Mimo potencjału reklama wideo internecie nie zawsze jest skuteczna – potrzebujesz więc specjalisty, który się nią zajmie, oraz profesjonalnego materiału video. 

Wspólnym mianownikiem reklamy w TV i internecie jest materiał filmowy, który niezależnie od kanału musi skutecznie realizować cele biznesowe – to od niego ostatecznie zawsze zależy powodzenie kampanii. Produkcja filmowa to zadanie dla specjalistów – zapraszamy do OSTRO. Tworzymy profesjonalne reklamy wideo, a także inne materiały marketingowe, w tym wizualizacje 3D i filmy korporacyjne.

FAQ:

1. Ile kosztuje reklama w telewizji?

Pojedyncza emisja spotu reklamowego w telewizji kosztuje zwykle od kilkuset złotych do nawet kilkuset tysięcy złotych z zależności od stacji, programu oraz pory. Oficjalne cenniki uzyskasz, kontaktując się ze stacjami telewizyjnymi.

2. Ile kosztuje reklama w internecie?

Cena 1000 wyświetleń filmu reklamowego to średnio od kilku do kilkunastu złotych w zależności od platformy, grupy docelowej oraz wybranego celu biznesowego.

3. Gdzie emitować filmy reklamowe – TV czy online?

To indywidualna decyzja – oba kanały mają swoje zalety i wady. Reklama telewizyjna to gigantyczny zasięg i duża rozpoznawalność w krótkim czasie, a w internecie można precyzyjnie targetować przekaz, osiągając maksymalny zwrot z inwestycji.