Explainer video – co to jest i na czym polega w animacji?

7 września 2022 Animacje i efekty specjalne
Explainer video

Specjaliści od współczesnego marketingu są zgodni co do tego, jak skutecznie dotrzeć do ogromnej grupy internautów, którzy zdecydowanie bardziej niż czytać, wolą oglądać. Wideo jest dziś potężnym narzędziem, które przybiera coraz więcej form. Jedną z nich jest animacja explainer video, którą wykorzystują tacy giganci jak Ikea, Microsoft, Airbnb czy Slack – możesz do nich dołączyć.

Do czego służy animacja explainer video?

Explainer videos to krótkie filmy animowane, których celem jest, jak wskazuje nazwa, wyjaśnianie (ang. explain). Trwają maksymalnie kilka minut – krótka forma to już oczywistość w sieci.

Co możemy za pomocą takiego filmu wyjaśnić? Właściwie nie ma tu ograniczeń – tematem może być dowolny produkt lub usługa. Biznesy, które szczególnie doceniają format explainer video, zajmują się projektowaniem stron, aplikacji czy programów – krótkie filmy animowane o wiele lepiej ilustrują dostępne funkcje, interakcje, widoki i inne aspekty korzystania z danego interfejsu, niż same grafiki i tekst na stronie.

Oprócz tego explainer video może wyjaśniać skomplikowane zagadnienia związane z danym problemem, np. społecznym, przedstawiać profil i działalność danej firmy, ilustrować proces biznesowy czy technologiczny. To nadal tylko przykłady – animacja nie ma ograniczeń i scenariusz może obejmować dowolną tematykę.

To sprawia, że film instruktażowy jest narzędziem uniwersalnym – każda firma może wykorzystać je w swojej strategii marketingowej, żeby zapewnić swoim odbiorcom atrakcyjny content. I nie mówimy tylko o odbiorcach internetowych – explainer video można wyświetlać również „stacjonarnie” np. na konferencjach i innych wydarzeniach istotnych dla przedsiębiorstwa.

Explainer video 2D i 3D – różnice

Stworzenie animacji explainer video zaczyna się od wyboru techniki – dwuwymiarowej lub trójwymiarowej. Explainer video 2D to „płaska” animacja komputerowa, która doskonale sprawdza się do opowiedzenia widzom historii. Rysunkowa rzeczywistość może przedstawiać np. korzystanie z danej usługi czy działalność firmy, a także funkcjonalności aplikacji, strony www czy interfejsu.

Do innych celów używa się animacji 3D – takie explainer video jest idealne do prezentacji produktu z różnych perspektyw, jego działania i budowy nawet w najdrobniejszych szczegółach. Oglądany obraz jest dla widza dużo bardziej realistyczny niż w animacji dwuwymiarowej.

Animacja explainer video może powstać zarówno w 2D, jak i 3D – wszystko zależy od budżetu i tego, co chcemy przekazać odbiorcom filmu. Może się okazać, że dwa wymiary pozwolą Ci w pełni wyjaśnić im temat. Explainer video w 2D może posłużyć również do przedstawienia produktu, który nie ma ruchomych elementów i skomplikowanych kształtów. Jeśli jednak chcesz wyeksponować „bohatera” animacji z różnych stron i pokazać nie tylko wysokość i szerokość, ale również głębokość animacji, to potrzebujesz explainer video w 3D.

animacja explainer video

Stworzenie explainer video krok po kroku

Pracę nad video explainer, tak jak nad innymi rodzajami animacji, rozpoczyna się od określenia potrzeby. Mówiąc prost – do czego Ci ten film potrzebny? Co i dlaczego chcesz wyjaśnić jego odbiorcom i jakie cele ma spełnić explainer video? Jaka jest grupa docelowa, a co za tym idzie – w jakich kanałach dystrybucji je opublikujesz? Razem z realizatorami projektu odpowiecie sobie na dużo pytań, które naświetlą Wam koncepcję.

Kolejny krok to stworzenie scenariusza, czyli opracowanie każdej sceny w animacji – nie tylko pod kątem grafiki, ale też np. ścieżki dźwiękowej, napisów czy dialogów w zależności, które elementy występują w explainer video. W procesie tworzenia animacji powinien brać udział specjalista zajmujący się marketingiem dla danej firmy. Taka osoba pomoże Ci lepiej zrozumieć grupę docelową i rynek, a tym samym trafić w wymagania internautów w obecnych czasach.

Gotowy scenariusz daje pole do popisu realizatorom explainer video – czas na opracowanie szkiców poszczególnych scen i ilustracji. Oprawa graficzna jest niezwykle ważna – powinna współgrać z identyfikacją wizualną marki i zapadać widzom w pamięć.

W OSTRO zajmujemy się wszystkimi aspektami tworzenia animacji – od scenariusza, przed storyboardy (rysunki przedstawiające zarys filmu), aż po udźwiękowienie. Efekt przerośnie twoje wyobrażenia – to właśnie magia wideo.

Explainer video jako narzędzie sprzedaży – korzyści dla Twojego biznesu

Animacja explainer video to potężne narzędzie marketingowe, a więc może przynieść Twojej firmie zyski na różnych płaszczyznach. To świetny sposób na dotarcie do internetowych odbiorców i zainteresowanie ich Twoją ofertą bez nachalnych sprzedażowych haseł. Po prostu wyjaśniasz im funkcjonalności produktu czy usługi w atrakcyjnej formie animacji – jakby oglądali YouTube’a czy scrollowali TikToka.

To, jakie konkretnie cele ma spełnić taki film, zależy od poruszanego tematu, ale możemy wyróżnić kilka uniwersalnych korzyści z tej inwestycji:

  • Wideo to dziś format, który w sieci króluje – angażuje więcej zmysłów niż sama grafika czy tekst, a co za tym idzie, umożliwia szybkie i efektywne przyswojenie informacji. Potwierdzenie znajdziesz w wielu sytuacjach z życia codziennego. Gdy chcemy dowiedzieć się, jak używać frezarki do paznokci albo klucza dynamometrycznego, bardzo często kierujemy się prosto na YouTube, bo wolimy obejrzeć filmik, niż czytać artykuł.
  • Twój potencjalny klient może zobaczyć explainer video w wielu różnych miejscach. Taki content możesz nie tylko zamieścić na Twojej stronie internetowej, ale także udostępnić w social mediach, wysłać w newsletterze, wyświetlać na branżowych eventach. Animacje explainer video to nie tylko szansa na zdobycie nowych klientów, ale także wartościowych kontrahentów czy pracowników.
  • Firma publikująca w internecie nowoczesne animacje, w których wykorzystuje najnowsze osiągnięcia technologii, jest postrzegana jako świadoma potrzeb współczesnych konsumentów. Zanim ściągnę aplikację, chcę wiedzieć, jak ona działa – pomoże mi w tym krótki, ale angażujący moją uwagę video explainer na stronie producenta.

FAQ:

1. Co to jest animacja explainer video?

Animacje explainer videos to krótkie filmy wyjaśniające odbiorcy jakieś zagadnienie, np. sposób korzystania z usługi, zalety produktu, działalność firmy, proces biznesowy i wiele innych.

2. Do czego służy explainer video?

Celem takiej animacji jest nie tylko przekazanie istotnych informacji, ale także poszerzenie grona klientów lub kontrahentów, budowa tożsamości marki czy nawiązywanie relacji z widzami – video explainer to narzędzie marketingowe, które może zwiększyć zyski firmy.

3. Dlaczego warto inwestować w animacje explainer video?

Wideo to obecnie format, który gra ważną rolę w marketingu internetowym – niezależnie od branży. Żeby zaistnieć w internecie, trzeba przykuć uwagę widza, a explainer video może nam w tym pomóc, bo krótkie animowane filmiki wykonane na wysokim poziomie są atrakcyjne wizualnie, przez co angażujące.