Dom produkcyjny a dom mediowy, a agencja reklamowa

19 kwietnia 2023 Nowinki technologiczne
Dom produkcyjny a dom mediowy, a agencja reklamowa

Jesteś właścicielem firmy albo jej specem od marketingu. Planujesz dużą kampanię w internecie i telewizji, bo ma być z rozmachem. Potrzebujesz dobrego spotu reklamowego i kilku filmów do internetu. Gdzie uderzysz? Kto Ci to przygotuje? Dom produkcyjny, dom mediowy czy może agencja reklamowa? Pytanie za milion – a koło ratunkowe w naszym artykule.

Dom produkcyjny, dom mediowy, agencja reklamowa – zaraz… czy to nie to samo?

To pytanie dość podchwytliwe. Po pierwsze wszystkie te trzy pojęcia bywają używane zamiennie. Błędnie – dom produkcyjny, dom mediowy i agencja reklamowa to trzy różne podmioty, które nie zajmują się tym samym. Z drugiej strony… ich działalność czasem się też zazębia. Na dodatek niektóre agencje reklamowe mają własne działy mediowe i produkcyjne albo ściśle współpracują z takimi domami.

Uogólniając i racząc Cię szybką i prostą odpowiedzią: agencja reklamowa stworzy dla Ciebie kreację reklamy (scenariusze lub koncepcje graficzne) wraz z kreatywną kampanią, dom mediowy zaplanuje dystrybucję kampanii, kupi Ci media i dostarczy badania medialne, dom produkcyjny wyprodukuje film reklamowy w ścisłej współpracy z agencją reklamową i reżyserem.  

Czym zajmuje się agencja reklamowa?

Agencja reklamowa – na podstawie strategii marketingowej firmy (lub stworzonej w strategii przez agencję) oraz we współpracy ze specem od marketingu, promocji czy PR w firmie/organizacji (albo z właścicielem czy też jeszcze inną osobą oddelegowaną do tegoż zadania) – agencja stworzy odpowiedni brief produkcji i kampanii (jeśli klient go nie posiada), agencja stworzy strategię marketingową (jeśli klient jej nie posiada), agencja stworzy kreacje kreatywne, scenariusze, zajmie się oprawą wizualną, zaprojektuje i zrealizuje kampanie reklamowe lub pojedyncze reklamy z wykorzystaniem różnych nośników i kanałów komunikacji. 

Gdy jest to agencja 360°, możesz liczyć na to, że kompleksowo zajmie się reklamą we wszystkich mediach tradycyjnych i w internecie, ale także poza środkami masowego przekazu. Agencja BTL przygotuje dla Ciebie tylko materiały POS czy POP, a agencja ATL – reklamy i filmy w nośnikach tradycyjnych (TV, radio, prasa, billboard). No i wreszcie najnowsze twór, agencja interaktywna, która np. poprowadzi firmowe social media i zrealizuje w nich kampanie reklamowe, stworzy stronę internetową czy zajmie się jej pozycjonowaniem (SEO), ale także reklamą w wyszukiwarce (SEM) oraz współpracą z internetowymi wydawcami. Agencje interaktywne to także podmioty 360° lub wąsko wyspecjalizowane, ale to temat na oddzielny artykuł. 🙂 

Natomiast w OSTRO uwielbiamy kreację, wskakiwanie na nowe tory, łamanie standardów i konwenansów. Stawiamy na oryginalne kreatywne rozwiązania, które wyróżnią Ciebie, Twój produkt i Twoją firmę z gąszczu szumu informacjmego.

Co robi dom mediowy? I dlaczego nie jest to produkcja filmowa?

Dom mediowy (inaczej dom medialny) planuje dystrybucję kampanii i reklam, kupuje media i dostarcza badania medialne. Nie odpowiada natomiast za filmy reklamowe, nie tworzy ich (bo tym zajmuje się agencja reklamowa i dom produkcyjny), ale fakt – nazwa myli.

Ważnym zadaniem domu mediowego jest negocjowanie z dostawcami mediów celem uzyskania korzystnej oferty, np. dobrej ceny za miejsce w bloku reklamowym. W tym wypadku dom mediowy ma większe pole do popisu niż samodzielny reklamodawca.

Dawno temu agencje reklamowe nie miały na swoim koncie aż tylu klientów ani także tak dużego pola do działań promocyjnych, więc same planowały i kupowały media do wykorzystania w ramach realizowanych kampanii. W dzisiejszych czasach duże firmy reklamowe chętnie korzystają w tym celu z pomocy specjalistów: domów mediowych.

Naturalnie duże agencje miewają swoje działy mediowe; w butikowych pracuje często jedna czy kilka osób odpowiedzialnych za zakup mediów. A nierzadko nawet w małej firmie to specjalista od marketingu czy promocji tym się zajmuje. Jednak jeżeli w grę wchodzi duża wielokanałowa kampania, nie zakładasz współpracy z agencją, która się nią zajmie od A do Z, to Twojej firmie przyda się pomoc domu mediowego, a agencje reklamowe zazwyczaj mają zaprzyjaźnione domy mediowe.

Czym jest dom produkcyjny, inaczej dom produkcji filmowej?

Dom produkcyjny tworzy filmy reklamowe, filmy korporacyjne i wszelkie materiały video, jakich potrzebuje firma, organizacja i agencja reklamowa. Zakres oferty domu produkcyjnego jest różny. Na przykład my w OSTRO zajmujemy się produkcją teledysków, filmów korporacyjnych, produktowych,  szkoleniowych czy  wizerunkowych. Współtworzymy także pełnometrażowe filmy dokumentalne i fabularne. Głównie kreujemy i produkujemy spoty reklamowe TV i najróżniejsze filmy reklamowe do internetu i social media. 

Domy produkcyjne współpracują zarówno z agencjami reklamowymi, jak i z domami mediowymi i wreszcie bezpośrednio z firmami/instytucjami. Dom produkcji filmowej nie przygotuje dla Ciebie strategii i koncepcji kampanii i nie zaplanuje jej dystrybucji, nie zrealizuje działań reklamowych, tylko głównie zajmie się produkcją filmu w sensie technicznym i organizacyjnym. Oczywiście dom produkcyjny tak jak agencja reklamowa czy kreatywna także może stworzy kreację.

Dom produkcyjny tworzą ludzie: filmowcy wszelkiej maści, ich kreatywność i zebrane przez lata doświadczenie, ale także sprzęt i technologie. I nowoczesna firma opracuje dla Ciebie zarówno klasyczny spot reklamowy, jak i animacje i wizualizacje 3D, filmy VR i 360 stopni czy nagrania z powietrza.

Chcę film reklamowy. Gdzie uderzyć?

Jeśli potrzebujesz tylko kreacji, materiału filmowego i całą resztę zapewni Ci ktoś inny lub Ty sam, uderz do domu produkcyjnego lub do agencji kreatywnej.

Produkcja filmowa jest jednak dość szerokim pojęciem. I nie wypowiemy się za inne domy produkcyjne, ale nasze realizacje przygotowujemy kompleksowo – od samego opracowania koncepcji, pomysłu na film i scenariusza, przez realizację zdjęć, aż po montaż, obróbkę materiału i przygotowanie go do dystrybucji. 

Jak widzisz termin i funkcję w ogólnej branży promocji i reklamy mogą ze sobą korespondować. My w OSTRO zajmujemy się głównie kreacją i produkcją, jesteśmy agencją reklamową, kreatywną i domem produkcyjnym w jednym. Natomiast sprawy dla domów mediowych zlecamy ekspertą od statystyk, liczb i analiz 🙂

Jak to działa?

Najpierw chcemy poznać Twoją firmę, odbiorców, strategię, koncepcję kampanii oraz pomysły na film reklamowy, jeśli już je masz. Dalej pora na etap kreatywny, czyli my opracowujemy historię, scenariusz, storyboardy, Ty je akceptujesz. Gdy to mamy za sobą, przygotowujemy plan i kręcimy lub tworzymy animacje – całość dopieszczamy w postprodukcji, montujemy i oddajemy Ci w takim formacie, w jakim tego materiału potrzebujesz. Szybko na temat, skutecznie i ładnie!

FAQ:

  • Czym różni się dom produkcyjny od domu mediowego?

Dom produkcyjny zajmuje się produkcją filmową, czyli tworzy filmy reklamowe (i nie tylko) od organizacji planów zdjęciowych, wszystkich technicznych elementów, logistyki po obsadę, a także opracowania koncepcji i scenariusza po przygotowanie do dystrybucji. Dom mediowy planuje i kupuje media, w których ilmy reklamowe (ale też inne kreacje w kampanii: billboardy, nagrania audio) mają być emitowane, monitoruje kampanie i każdą reklamę oraz dostarcza na tej podstawie badania medialne swoim klientom.

  • Czym konkretnie zajmuje się dom produkcyjny?

Działalność domu produkcyjnego to produkcja filmowa. Jej zakres zależy natomiast od samej firmy, mogą to być wyłącznie spoty reklamowe i filmy firmowe, ale również teledyski, relacje z eventów czy dokumenty.

  • Jak wybrać dobry dom produkcyjny do filmu reklamowego?

Przede wszystkim zwróć uwagę na portfolio: realizacje powinny Ci się podobać, być w stylu, jakiego oczekujesz. Sprawdź też marki, z którymi firma współpracowała. Ważny jest sprzęt i technologie, jakimi dysponuje, czyli co i w jakiej jakości może dla Ciebie przygotować. 

Oczywiście w OSTRO podchodzimy bardzo elastycznie do realizacji, a specjalizacja w produkcji filmowej nie jest wymagana. Czasami firma nie posiadająca produkcji z i reklam w Twojej branży, co może oznaczać odważniejsze i bardziej oryginalne kreacje, a to się zdecydowanie wyróżni produkt na tle konkurencji.