Czy firmie potrzebne są filmy na TikToku?

6 kwietnia 2022 Marketing / strategia
filmy reklamowe na Tiktok

TikTok w ciągu tylko czterech lat stał się najczęściej pobieraną aplikacją na świecie. Filmy na TikToku oglądane są już dłużej niż na YouTubie, mają ogromne zasięgi, a wzięciem cieszą się nie tylko zabawne wideo, ale i merytoryczne materiały. Jak wykorzystać filmy reklamowe na TikToku i czy promocja na TikToku jest firmie w ogóle potrzebna? Sprawdź!

Być na TikToku albo nie być, oto jest… trudne pytanie! 

Cześć właścicieli firm już na stałe wpisała TikToka do pakietu swoich mediów. Inni wciąż jeszcze się wahają, a do nowości muszą się najpierw przyzwyczaić. To, czy firma powinna wykorzystać TikToka oraz komunikację reklamową na tej platformie, zależy od grupy docelowej, specyfiki działalności i strategii marketingowej. 

Jeśli tylko na TikToku firma może znaleźć potencjalnych klientów, warto go włączyć do strategii 360 stopni jako nowy kanał komunikacji, zwłaszcza gdy marka może też pozwolić sobie na nieco luźniejszy sposób komunikacji. 

TikTok proponuje najskuteczniejszą współcześnie formę komunikacji

TikTok na tle innych platform społecznościowych mocno się wybija. Obsługuje jeden główny format contentu – krótkie filmy, wzbogacane o minimalistyczne napisy oraz hasztagi. Taka forma komunikacji ma dzisiaj ogromną siłę przebicia, jest najchętniej „konsumowana”, nie wymaga wiele uwagi. Od filmików trudno się oderwać, zwłaszcza gdy w zasięgu palca jest ich nieograniczona ilość, a w dodatku są precyzyjnie powiązane z naszymi zainteresowaniami.

Formaty reklam obsługiwane przez TikToka pozwalają ukształtować całą kampanię reklamową w taki sposób, aby przypominała organiczny content. 

TikTok jest jednym z gigantów w mediach społecznościowych

Ponad połowa populacji świata korzysta z platform społecznościowych. Choć TikTok dołączył do grona internetowych gigantów niedawno, to zdołał przejąć ogromną część rynku. Stał się najczęściej pobieraną aplikacją na świecie w 2021 r. i zyskał grubo ponad miliard aktywnych użytkowników. Według raportu App Annie użytkownicy TikToka poświęcają na oglądanie filmików więcej czasu niż odbiorcy na najpopularniejszej platformie społecznościowej video, czyli YouTubie!

TikTok ma ogromny potencjał reklamowy

Jednocześnie TikTok jest najmniej „spenetrowaną” reklamowo platformą społecznościową. Choć korzystają z niego głównie młodzi ludzie (największa grupa to osoby w wieku 18-35 lat), oferuje już gigantyczną grupę docelową, wiele sposobów na dotarcie do niej i milionowe zasięgi w dość niskiej cenie.

Specyfika komunikacji i reklamy na TikToku

Użytkownicy TikToka bardziej niż użytkownicy innych platform społecznościowych preferują reklamy natywne będące częścią szeroko pojętego content marketingu. Aby uczynić z tego medium skuteczny kanał marketingowy, trzeba się wpisać w jego specyfikę i w treści organiczne tworzone przez użytkowników. Choć jeszcze do niedawna na TikToku królowały krótkie filmy muzyczne (zbliżone do teledysków), dziś już ten content jest znacznie bardziej zróżnicowany.

TikTok jest silnie zdominowany przez trendy, czyli treści odpowiadają modom – krótkotrwałym lub dłuższym – na układy taneczne, lip-sync, pranki, etiudy i wcielanie się w rolę, a także wyzwania i tutoriale. Z jednej strony aktywność firmy na TikToku wymaga dużej elastyczności, ale z drugiej, jak w przypadku każdego kanału, niezbędna jest strategia, która wyznaczy spójny sposób komunikacji i cele. 

Filmy reklamowe na TikToku, a narzędzia biznesowe platformy

Rolę marketingową odgrywa sama obecność marki na TikToku, ale to też medium do kampanii reklamowych. Pod tym względem „ekosystem” reklamowy TikToka przypomina narzędzia biznesowe Facebooka, czyli jest zautomatyzowany i pozwala realizować różne cele w ramach kampanii, takie jak:

  • zasięg i wyświetlenia video – dotarcie do maksymalnej liczby osób lub uzyskanie maksymalnej liczby wyświetleń, zwiększenie świadomości marki lub produktu, budowanie relacji i zaangażowania,
  • ruch i instalacja aplikacji – kierowanie użytkowników do landing page, np. strony firmowej czy przygotowanej dla kampanii reklamowej witryny, lub uzyskanie jak największej liczby pobrań aplikacji firmowej,
  • generowanie leadów i konwersje – pozyskanie kontaktów poprzez m.in. formularz oraz uzyskanie jak największej liczby konwersji, czyli np. zakupów produktów w sklepie internetowym.

Firma ma do wyboru także różne formaty reklamowe. Filmy reklamowe na TikToku pojawiają się na stronie głównej, zaraz po otwarciu aplikacji, w feedzie użytkowników i w sekcji „Dla ciebie”. Marka może także stworzyć własny hasztag promocyjny. Bez względu na wybrany format reklamy, każdą grupę reklam targetuje się do konkretnych grup użytkowników (pod kątem płci, wieku, lokalizacji czy zainteresowań). Możemy zainstalować Piksel TikToka na stronie, a także tworzyć niestandardowe grupy odbiorców i remarketingowe kampanie reklamowe.

Filmy reklamowe na TikToku – formaty i pomysły, czyli jak się wybić na TikToku?

Podobnie jak w przypadku innych platform społecznościowych, tak i na TikToku na przyciągnięcie uwagi odbiorcy mamy sekundy. Największym zainteresowaniem cieszą się krótkie i dynamiczne reklamy natywne. Oczywiście nie chodzi o to, by rezygnować z logo czy nie stosować języka korzyści, a o naturalność, szczerość, wpasowanie się w zainteresowania odbiorców, dostarczenie im wiedzy i rozrywki, docenienie ich kreatywności oraz budowanie relacji – na tym powinniśmy oprzeć tworzenie filmów na tę platformę. 

Warto wykorzystać popularne na platformie wyzwania (tak jak zrobił to McDonald’s – za przygotowanie układu do opracowanego przez firmę klipu użytkownik TikToka otrzymywał darmową kanapkę), konkursy i hasztagi, a także zachęcać odbiorców poprzez kampanię reklamową, by sami tworzyli związane z marką treści

Filmy reklamowe na TikToku powinny być naturalne, ale z drugiej strony również profesjonalne. Dysponując wcześniej przygotowanym materiałem filmowym, np. na potrzeby kampanii telewizyjnej czy video content marketingu na innych platformach, możesz go wykorzystać na tysiące różnych sposobów na TikToku. A jeśli nie masz w swojej firmie ludzi, czasu czy narzędzi do tworzenia contentu video, w OSTRO z przyjemnością Ci pomożemy – daj nam znać! Nawiązywanie kontaktu z grupą docelową na TikToku może być kamieniem milowym w zwiększaniu popularności Twojej firmy.

FAQ:

1. Czy promocja na TikToku się opłaca?

Promocja na TikToku jest szybka, łatwa i stosunkowo tania. Słowem – opłacalna. Ale tak jak w przypadku każdego kanału, potrzebne są dobre pomysły, ciekawe materiały i dopasowanie ich do użytkowników.

2. Jaka reklama na TikToku najlepiej się sprawdza?

Na TikToku najlepiej sprawdzają się krótkie i dynamiczne reklamy natywne, które precyzyjnie wpisują się w content tworzony przez użytkowników. Wykorzystać warto nowe trendy, wyzwania czy hasztagi, które sprzyjają zwiększeniu świadomości marki i budowaniu relacji. 

3. Czy marce są potrzebne filmy reklamowe na Tik-toku?

TikTok jest kanałem nowym, „świeżym”, a pod kątem reklamy bardzo skutecznym. To świetny kolejny kanał komunikacyjny w strategii marketingu 360, natomiast wiele zależy od grupy docelowej (na TikToku dominują użytkownicy do 35 lat) i przyjętej strategii. Każda firma musi oszacować własny TikTokowy potencjał.