Co to jest color grading i po co wykorzystuje się go w filmach i reklamie?

22 listopada 2022 Sprzęt filmowy i technologie
color grading w filmie i reklamie

Kolorystyka obrazu: dobrze dobrana i zastosowana paleta barw – ciepła, zimna, ziemista, nasycona i odwrotnie, o ograniczonym nasyceniu – daje zupełnie różne efekty, kształtując nastrój czy eksponując emocję. Jednak takich zabiegów nie da się uzyskać w pełni podczas kręcenia materiału, a dopiero w postprodukcji. Sprawdź, czym jest i jak działa color grading!

Co to jest color grading, a czym jest korekcja barwna?

„Color grading”nie doczekał się jeszcze jednego doskonałego tłumaczenia w języku polskim: obok „gradacji kolorów” funkcjonują określenia „kolor-korekcja” i „korekcja barwna”, jednak są one zbyt pojemne, bo w praktyce mieszczą w sobie dwa zabiegi – color correction i właśnie color grading. Zacznijmy od rozróżnienia tych dwóch pojęć.

  • Color correction, korekcja barwna, kolor-korekcja, jest to proces, w którym wszystkie ujęcia tworzące film zostają ujednolicone kolorystycznie, aby przejścia pomiędzy nimi nie były widoczne, żeby nadać im ciągłość. W tym procesie wyrównuje się m.in. poziomy bieli i czerni, balans bieli, kontrast oraz nasycenie i ogólną paletę barw. Chodzi o wyeliminowanie z materiału wpływu takich czynników jak różne czas i miejsce nagrywania, światła czy kamery.
  • Color grading jest procesem bardziej ingerującym w kolorystykę – i zabiegiem stylistycznym kreatywnym, nie tylko czysto technicznym. Poprzez pracę z paletą barw, nasyceniem i kontrastem koloryści nadają spójny kierunek plastyce obrazu, w gigantycznym stopniu wpływając na historię oraz jej odbiór. To za sprawą color gradingu nadaje się filmom charakter. Np. przez ograniczenie palety barw do ziemistych obraz zyskuje niespokojny czy ponury nastrój, co wykorzystują twórcy filmów wojennych i katastroficznych.

Color correction nazywany jest również (zwłaszcza w branży filmowej na Zachodzie) Primary Correction, a w przypadku color gradingu funkcjonuje określenie Secondary Correction. W tym nazewnictwie widać dobrze rolę, jaką odgrywają oba te procesy – korekcja barw to czynność techniczna, dobry color grading: kolorowanie filmu to sztuka, zabieg kreatywny, u którego podłoża leży koncepcja dzieła.

Jak wygląda wykorzystanie color grading w filmie i reklamie?

Color grading to zabieg wykorzystywany w postprodukcji różnych filmów – zarówno dużych i głośnych, jak i amatorskich dzieł. Stosują go także twórcy reklam wideo – wszak spoty reklamowe niewiele odbiegają pod kątem produkcji od filmu fabularnego. Za zabiegi korekcji barwnej oraz color gradingu odpowiada specjalista zwany kolorystą, który nierzadko pracuje już na etapie powstawania filmu. Biorąc na warsztat pożądane do oddania nastrój i emocje, może dostarczyć cennych wskazówek m.in. operatorom, oświetleniowcom, scenografom i stylistom.

Wykorzystanie color gradingu w filmie oraz w reklamie ma na celu przede wszystkim wpływanie na emocje odbiorcy, prowadzenie go przez historię i ułatwianie jej odbioru zgodnie z założeniami twórcy. Jak to się realizuje?

Znaczenie barw tkwi w naszej podświadomości

Znaczenie czy psychologia kolorów to narzędzia wykorzystywane od zawsze. Odbiór poszczególnych barw, ich zestawień, jasności, nasycenia oraz kontrastów jest procesem intuicyjnym – skojarzeniowym. Nie nadajemy temu znaczenia świadomie, ale intuicja podpowiada nam, co dany kolor oznacza, jak w jego otoczeniu mamy się czuć, co przekłada się na konkretne emocje. Właściwie zastosowane palety barw i ich specyfika harmonizują z opowiadaną historią, zapewniając jej wiarygodność. I działa to także w drugą stronę – ciepłe, nasycone barwy mogą np. dramatyczną scenę uczynić śmieszną czy „rozlazłą”, powodując problem w odbiorze.

Kolorystyka tworzy i wzmacnia emocje

Pomarańczowy, żółty czy czerwony – ciepłe kolory i odcienie – dają pozytywne skojarzenia, przywodzą na myśl bezpieczeństwo, komfort i bliskość. Scena rodzinna, wspomnienie z czasów dzieciństwa czy wakacyjny relaks doskonale grają z żółtymi światłami w tle i ciepłym color gradingiem. Taka kolorystyka może również przywodzić na myśl bogactwo. To wszystko pozwala widzowi dobrze odbierać emocje bohaterów, ale ma też charakter perswazyjny – w reklamie może świadczyć także o korzyściach, jakie da odbiorcy np. dany produkt. Dodając do ciepłych barw miękkość i nasycenie otrzymujemy też romantyczny, intymny nastrój.

I na odwrót. Barwy zimne, takie jak niebieski czy cyjan, przywodzą na myśl strach, zagrożenie i dyskomfort – dlatego wykorzystują je twórcy np. horrorów, sensacji czy kina akcji. Zimno, które uzyskuje się za pomocą niebieskiego oświetlenia konturowego, kolorysta jeszcze wzmocni, by zmrozić krew w żyłach widzów.

Negatywne emocje jak niepokój, przygnębienie, smutek i poczucie beznadziei lub nadchodzącego zagrożenia daje także redukcja nasycenia. Są to zabiegi wykorzystywane w wielu reklamach do pokazania życia bohatera, zanim pojawi się w nim marka z rozwiązaniem jego problemu.

Naturalnie obok samego koloru w procesie postrzegania bardzo ważny jest odcień czy nasycenie: jasny, świetlisty niebieski znacznie różni się od ciemnego cyjanu. Pierwszy może oznaczać pomoc, ratunek, a drugi zagrożenie.

Dwie palety barw dla dwóch oddzielnych światów lub bohaterów

Color grading często wykorzystuje się również do ukazania w filmie kontrastu – dwóch bohaterów, dwóch światów lub świata przed jakimś zdarzeniem i po nim. Jest to rozwiązanie stosowane zwykle w koncepcji walki dobra ze złem. Taki kontrast z jednej strony pozwala widzowi łatwiej się w historii odnaleźć, ale z drugiej eksponuje charakter, intencje czy też przyszłe wydarzenia jak zwycięstwo lub upadek, śmierć lub wielki powrót bohatera.

Jak przebiega zastosowanie color grading w praktyce?

Color grading to proces kreatywny realizowany za pomocą odpowiednich narzędzi – kiedyś były one dostępne wyłącznie dla profesjonalistów, dziś z tego dobrodziejstwa technologii korzystają także amatorzy. Niemal każdy program do montażu wideo ma mniej czy więcej funkcji związanych z color gradingiem, do popularnych zalicza się m.in. Adobe Premiere Pro i DaVinci Resolve.

Poza umiejętnościami kolorysty w color gradingu bardzo ważne są dwie rzeczy – po pierwsze właściwieprzygotowany materiał, po drugie umiar. Trzeba pamiętać, że nie każdy błąd podczas realizacji materiału da się naprawić w postprodukcji, a „przekolorowany” obraz trąci komizmem i traci na wiarygodności.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w przygotowaniu filmów lub materiałów wideo do celów reklamowych, zajrzyj do OSTRO – z przyjemnością pomożemy!

FAQ:

1. Czym jest color correction?

Color correction, a inaczej korekcja barwna czy kolor-korekcja, to ujednolicenie ujęć pod kątem ogólnej kolorystyki, balansu bieli, poziomów bieli i czerni, nasycenia oraz kontrastów w takim stopniu, aby stworzyły spójny ciąg ujęć, i w najbardziej naturalny możliwy sposób.

2. Czym jest color grading?

Color grading to zabieg kreatywny i stylistyczny, który nadaje kierunek całej plastyce obrazu w filmie poprzez ograniczenie palety barw do ciepłych lub zimnych czy grę ich nasyceniem i kontrastem.

3. Po co wykorzystuje się color grading w filmie i reklamie?

Color grading w filmie i reklamie stosuje się po to, by ułatwić i wzmocnić ich odbiór poprzez ukształtowanie nastroju i pobudzenie emocji bądź podbicie kontrastu między dwoma światami, bohaterami czy zdarzeniami.