Bumper ADS – co to jest i jaką pełni funkcję w filmie reklamowym?

18 lipca 2022 Marketing / strategia
bumper ads youtube

Kampanie wideo w serwisach internetowych to szansa na ultraskuteczną promocję, ale nie da się ukryć, że użytkowników korzystających z nich na urządzeniach mobilnych dłuższe reklamy irytują. Jako rozwiązanie tego problemu powstał YouTube Bumper ADS. Czym wyróżnia się ten format reklamowy i jak dobrze wykorzystać 6 sekund, które nam daje?

Bumper ADS YouTube – co wyróżnia ten format reklamowy?

Bumper ADS, czyli popularne bumpery, to forma reklamy w serwisie YouTube. Czas trwania maksymalnie 6 sekund i brak możliwości pominięcia wideo są jej najważniejszymi wyróżnikami. Została stworzona przede wszystkim z myślą o wyświetlaniu na smartfonach (bo dłuższe reklamy nadszarpują ograniczony transfer danych urządzeń mobilnych). W panelu reklamowym Google format jest dostępny w kategorii „YouTube i sieć partnerów” po wyborze celu „Świadomość i zasięg marki”. Wyniki są prezentowane także w YouTube Analytics.

Uruchomienie Bumper ADS wymaga stworzenia nowej kampanii reklamowej, a reklamy są rozliczane za każde tysiąc wyświetleń (CPM). Zwykle projektuje się je jako „zajawkę” bądź uzupełnienie dłuższego spotu, jednak obejrzenie bumpera nie zwiększa liczby wyświetleń właściwej kampanii. Na podstawie wyników Bumper ADS nie da się tworzyć list remarketingowych. Reklamy wyświetlają się na początku, w trakcie lub po filmie – w serwisie YouTube i w witrynach partnerskich.

Dzięki bumperom YouTube wypracował pewien kompromis. Użytkownik nie może pominąć reklamy po 5 sekundach reklamodawca dostaje gwarancję jej obejrzenia, lecz jest ona bardzo krótka, dzięki czemu nie irytuje odbiorcy. 6 sekund materiału to niewiele, dlatego Bumper ADS to specyficzna reklama.

Kampanie reklamowe na urządzeniach mobilnych – co zrobić z Bumper ADS?

Bumper ADS gorzej sprawdzą się jako samodzielna reklamy niż jako jeden z formatów całej kampanii. W ciągu kilku sekund nie da się przecież skutecznie zaprezentować produktu, marki czy idei. To taka „migawka”. Dlatego zwykle Bumper ADS stosuje się w ramach uzupełnienia głównego filmu reklamowego – w celu jego zapowiedzenia czy przypomnienia – bądź po prostu jako multimedialne banery, czyli format do wzmacniania świadomości istnienia marki.

  • Bumper ADS jako trailer. Sześciosekundowe „migawki” to dobre narzędzie do budowania intrygi, napięcia, zaciekawienia. Nie powiedzą wszystkiego, lecz skutecznie zachęcą do monitorowania zapowiadanych działań marki. Reklamy te są naturalnie wykorzystywane również przez twórców filmów – jako trailery czy „przebitki” zachęcające do obejrzenia dzieła w kinie, telewizji i internecie.
  • Bumper ADS kreacją uzupełniającą. Taki zabieg znamy – z telewizyjnego bloku reklamowego, w którym także wyświetla się skrócone wersje spotów. W takiej sytuacji za pomocą Bumper ADS rozszerzamy komunikat bądź na różne sposoby do niego nawiązujemy, podbijając przekaz głównej kreacji. Możemy w nim np. pokazać jakieś zdarzenie, a jego przebieg i skutki w dłuższym filmie.
  • Bumper ADS jako podsumowanie. Aby zapaść w pamięci, kreacja zwykle musi zostać wyświetlona określoną liczbę razy. Przy dłużej trwającej kampanii taki zabieg dla użytkownika bywa już męczący – dlatego krótki film w ramach Bumper ADS wykorzystuje się jako odświeżenie lub podsumowanie przekazu, utrwalenie głównych korzyści czy pobudzenie określonych emocji. 

Jak skutecznie wykorzystać 6 sekund YouTube Bumper ADS?

6 sekund to szalenie mało dla twórcy reklamy, ale wystarczająco dużo dla odbiorcy – zwłaszcza że nie poświęca już tego czasu na odliczanie do uaktywnienia się przycisku „pomiń reklamę”. Kluczem do sukcesu jest kreatywny pomysł i wykorzystanie elementów najsilniej przykuwających uwagę: humoru, szoku, intrygi czy wzruszenia. Z Bumper ADS korzystają dziś największe marki, więc warto uczyć się od najlepszych. Przykłady?

  • Oreo. Krótkie humorystyczne animacje reklamowe Oreo pobudzają zmysły i wyzwalają uśmiech – np. w jednym z Bumper ADS statek UFO obleka ciastko w polewę (link: https://www.youtube.com/watch?v=VmubQmCSKkM). 
  • Mercedes. Z mniej niż 6 sekund, a dokładnie z 3,8 sekundy, genialnie użytek zrobił Mercedes – akurat tyle czasu potrzebuje model AMG GT S, by rozpędzić się do setki (link: https://www.youtube.com/watch?v=s16lR9X51f0).

Kolejna kwestia to profesjonalnie przygotowany materiał – dobrej jakości i robiące wrażenie obrazy oraz zrobiony z głową i płynny montaż. Warto też wykorzystać nowe technologie, np. filmowanie z powietrza, kamery sferyczne (filmy VR i 360) czy animacje 2D i 3D. W tym aspekcie polecają się filmowcy z OSTRO – łączymy umysły pełne świeżych pomysłów i lata doświadczenia z fachowym sprzętem. 6 sekund dla nas to nie problem, a ekscytujące wyzwanie!

Jakie korzyści dają kampanie wideo z Bumper ADS?

  • Olbrzymi zasięg. Bumper ADS to format reklamy zakwalifikowany do celów zasięg i budowanie świadomości marki, a w dodatku rozliczany za każde tysiąc wyświetleń. Jeśli potrzebujesz dotrzeć z przekazem do milionów odbiorców w dość krótkim czasie, bumpery skutecznie to umożliwią. 
  • Relatywnie niski koszt. Spośród wszystkich reklam In-Stream na YouTubie Bumper ADS jednocześnie generują największy zasięg i najmniej kosztują. Za tysiąc wyświetleń zapłacisz tylko kilka, kilkanaście złotych. Możesz też ustalić docelowy CPM oraz maksymalny budżet, jaki chcesz przeznaczyć na reklamę. 
  • Skuteczność reklamy. Bumper ADS jest skuteczna, gdyż przede wszystkim nie da się jej pominąć, a jednocześnie można także precyzyjnie określić grupę odbiorców. Ze względu na krótki czas trwania i nienachlany charakter jest też znacznie lepiej zapamiętywana. Odbiór bumperów zwykle jest pozytywny.
  • Dywersyfikacja kampanii. Wreszcie reklama Bumper ADS to możliwość wdrożenia nowej odsłony kreacji tej samej kampanii lub stworzenia kampanii na kanwie kilku, kilkunastu krótkich i łączących się przekazów. Różnorodność zawsze popłaca, a w tym wypadku nie wiąże się z wysokim kosztem działań.

FAQ:

1. Bumper ADS – co to znaczy?

Bumper ADS to nazwa formatu reklamowy w systemie Google Ads, przede wszystkim w serwisie YouTube. Inaczej bywa określana reklamą w przerywniku. 

2. Czym jest reklama Bumper ADS?

To krótka reklama video, trwająca do 6 sekund, której użytkownik nie może pominąć. Jest wyświetlana na początku, w trakcie lub na końcu oglądanego filmu na YouTubie i w serwisach partnerskich Google.

3. Kiedy sprawdzają się bumpery?

Bumpery (Bumper ADS) sprawdzają się świetnie zwłaszcza jako uzupełnienie innych kreacji czy całej kampanii reklamowej, mogą ją np. zapowiadać lub podsumowywać. To świetnie narzędzie do budowania dużego zasięgu i świadomości istnienia marki.