Budowanie marki za pomocą filmów promocyjnych – poradnik

24 lipca 2024 Marketing / strategia
Budowanie marki za pomocą filmów promocyjnych

Dzisiejszym przebodźcowanym odbiorcom warto maksymalnie ułatwić odbiór komunikacji marki – i postawić na wideo marketing. Filmy nie wymagają wysiłku poznawczego, a przekazują znacznie więcej niż statyczny obraz czy nawet najlepiej napisany tekst. Jak się zabrać za budowanie marki za pomocą filmów promocyjnych dla firm? Czym są filmy korporacyjne oraz jak wykorzystać je w komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej firmy? Podpowiadamy!

Marketing a film korporacyjny – co to za narzędzie i jak je skutecznie wykorzystać?

Proces budowania świadomości marki oraz jej pożądanego wizerunku przenika cały marketing firmy. Realizujemy go na wszystkich polach i w każdym działaniu. Jednak wizerunek firmy, podobnie zresztą jak człowieka, to coś nie do końca wyrażalnego. Nie chodzi przecież tylko o wygląd, ale o sposób zachowania, gesty, wartości oraz to, co i w jaki sposób komunikujemy innym. A tego nie odda dobrze zdjęcie ani nawet świetnie zaprojektowany tekst. Tylko za pomocą treści wideo możemy pokazać to, co niejednoznaczne: emocje, wartości, postawy i misję. W relacji z konsumentami służą do tego profesjonalne filmy reklamowe, a w komunikacji wewnętrznej i z partnerami, klientami biznesowymi czy sponsorami – filmy korporacyjne.

Filmy korporacyjne to szczególny rodzaj filmów reklamowych, promocyjnych, które prezentują np. historię, zakres działalności i projekty, zaplecze i zespół, sukcesy czy misję firmy. Możesz wykorzystać je w komunikacji wewnętrznej (z pracownikami i kandydatami na pracowników) lub zewnętrznej, np. jako:

  • Narzędzie pracy handlowców i specjalistów od pozyskiwania partnerów czy sponsorów. W komunikacji skierowanej do potencjalnych klientów, partnerów czy sponsorów biznesowych trzeba zaprezentować się profesjonalnie, a jednocześnie uszanować czas odbiorców. Marketing wideo pozwala w jednym krótkim filmie streścić i wyeksponować przewagi firmy, a zarazem ułatwia zwiększenie zaangażowania odbiorców. Jest atrakcyjny i łatwy w odbiorze i świetnie się sprawdza jako główny punkt każdej prezentacji biznesowej.
  • Element kampanii employer brandingowej i narzędzie komunikacji z pracownikami. Dodaje atrakcyjności i wiarygodności każdemu ogłoszeniu o pracę – pozwala pokazać „nowoczesne zaplecze”, „rodzinną atmosferę” czy „bycie liderem w branży”. Prezentuje misję i wartości marki czy oczekiwane od pracowników postawy znacznie lepiej niż firmowe regulaminy, kodeksy i inne dokumenty lub materiały. Pomaga w budowaniu pozytywnego wizerunku firmy wśród pracowników, wzmacnianiu ich lojalności i w integracji.
  • Narzędzie PR-u – film reklamowy dla mediów. Pozyskanie nowych klientów ułatwia promocja firmy w mediach ogólnych i branżowych, a każdy wywiad bądź artykuł ekspercki doskonale uzupełniają filmy marketingowe. Wydawcy, z którymi współpracujesz, zyskują dodatkowy atrakcyjny materiał, który mogą wykorzystać także w mediach społecznościowych, aby dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców i zadbać o zaangażowanie obserwujących. Film tego typu ułatwi też pracę dziennikarzom, którzy lepiej zrozumieją Twój przekaz.
  • Prezentacje case studies i testymoniale. W tego typu materiałach wideo możesz również wykorzystać rzeczywiste przykłady i opowieści klientów, które świadczą o skuteczności oferowanych produktów lub usług. Są one szczególnie przekonujące, ponieważ opierają się na autentycznych doświadczeniach czy twardych wynikach, co zwiększa wiarygodność profesjonalny wizerunek organizacji. Film prezentujący zrealizowany projekt wzbudza większe zaufanie niż suchy jego opis.

Budowanie marki za pomocą filmów korporacyjnych – jak wykorzystać nowe technologie?

Stali i potencjalni klienci biznesowi Twojej firmy korzystają z internetu czy mediów społecznościowych tak samo jak wszyscy – czyli szybko, wybiórczo i maksymalnie wygodnie. Ich uwaga jest rozproszona. Trudno ją przyciągnąć za pomocą treści i reklam tekstowych czy statystycznych obrazów. Materiały wideo mają tę przewagę, że automatycznie skupiają wzrok, a dzięki oryginalnemu podejściu i wykorzystaniu nowych technologii łatwiej o zaangażowanie odbiorców.

Na przykład możesz zaprosić swojego potencjalnego klienta czy pracownika na wirtualny spacer po firmie (filmy 360 stopni). Albo wpisać projekt w „rzeczywistość” poprzez animacje i wizualizacje 3D, np. ukazać dany obiekt w faktycznym otoczeniu i wypełniony „życiem” – nawet jeśli prace budowlane jeszcze nie ruszyły (zobacz przykłady: nasze filmy dla Skanska czy Yareal). Animacje świetnie się sprawdzają również do prezentacji takich produktów, których nie da się zabrać do klienta, na targi czy konferencje. Lub do pokazania ich działania i funkcji, których nie uchwyci oko kamery. W marketingu wideo możesz dzisiaj wykorzystać także ujęcia z lotu ptaka – filmowanie z powietrza umożliwiają nowoczesne drony, a takie projekty nie wymagają już hollywoodzkich budżetów.

Reklamę wideo, prezentację czy film szkoleniowy możemy też obecnie wzbogacać o elementy VR i AR, które genialnie przysłużą się promocji Twojej firmy lub zadbają o skuteczną edukację pracowników. Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość czy elementy interaktywne znacznie wzmacniają doświadczenie. Oglądający może nawet współkształtować opowiadaną historię: gdy postawimy go przed jakimś wyborem (np. co teraz powinien zrobić bohater?), to w zależności od jego decyzji opowieść potoczy się zupełnie inaczej.

Marketing a film korporacyjny

Jak wygląda produkcja filmów reklamowych i korporacyjnych dla firm?

Tworzeniem filmów reklamowych i korporacyjnych zajmują się wyspecjalizowane domy produkcyjne – takie jak nasza firma OSTRO. A w praktyce cały ten proces nie różni się zbytnio, poza skalą, od produkcji filmów fabularnych czy dokumentalnych. Najpierw musimy stworzyć koncepcję materiału, opracować scenariusz, narysować storyboardy oraz zaangażować bądź przygotować bohaterów: aktorów lub osoby z firmy (albo stworzyć projekty do animacji). Dalej organizujemy plany zdjęciowe i odpowiedni sprzęt (np. drony czy kamery sferyczne). Po nagraniu wszystkich ujęć i wypowiedzi montujemy i szlifujemy materiał (np. korekcja kolorów, efekty specjalne) oraz dostosowujemy go do planowanych kanałów dystrybucji, np. do publikacji na stronie internetowej i emisji na platformach społecznościowych.

Otrzymujesz gotowy produkt, a w całe przedsięwzięcie możesz zaangażować się na własnych zasadach – w pełni w nim uczestniczyć lub maksymalnie ograniczyć swój wkład.

Budowanie marki za pomocą filmów promocyjnych dla firm – dlaczego warto postawić na wideo marketing?

  • Przyciągasz uwagę i maksymalnie angażujesz odbiorców, jednocześnie nie wymagając od nich wysiłku intelektualnego i oszczędzając ich czas.
  • Dbasz o najbardziej sugestywny przekaz reklamowy – wyrażasz to, co niewyrażalne słowami lub statycznym obrazem: emocje, wartości, postawy.
  • Skutecznie budujesz pożądany wizerunek i świadomość marki – filmu nie da się „nie zobaczyć” lub przynajmniej „nie usłyszeć”, nawet jeśli się tego bardzo chce.
  • Podnosisz prestiż swojej firmy – profesjonalne materiały wideo świadczą o tym, że inwestujesz w marketing, sprawną komunikację i rozwój organizacji.
  • Zyskujesz uniwersalne narzędzie pracy, które wykorzystujesz nawet przez wiele lat, w różnych kanałach komunikacji i podczas różnych okazji.

FAQ:

1. Czym jest video marketing?

Video marketing to strategia promocyjna wykorzystująca wideo do przekazywania informacji, edukowania rynku oraz promowania produktów, usług lub marki w celu zwiększenia jej rozpoznawalności, zaangażowania odbiorców i sprzedaży.

2. Jakie są zalety video marketingu?

Zalety video marketingu obejmują większe zaangażowanie odbiorców, ułatwienie odbioru przekazu, zwiększenie rozpoznawalności marki i możliwość skutecznego przedstawiania skomplikowanych informacji w przystępny sposób.

3. Gdzie zamówić film korporacyjny?

Skorzystaj z usług profesjonalnego domu produkcyjnego, takiego jak nasza firma OSTRO. Przygotujemy dla Ciebie gotowy do dystrybucji materiał, począwszy od koncepcji i scenariusza, a skończywszy na dostarczeniu plików dostosowanych do publikacji w różnych kanałach.