Animacje biznesowe – profesjonalne przedstawienie firmy

Najlepsze animacje telewizyjne

Animacje (2D i 3D) są doskonałym sposobem na wdrożenie kreatywnych pomysłów i koncepcji, które byłyby niemożliwe bądź nieziemsko trudne do uwzględnienia w tradycyjnym nagraniu video. Mają olbrzymi potencjał, który warto wykorzystać podczas budowania przekazu biznesowego i reklamowego marki. Dowiedz się, jak wygląda tworzenie animacji biznesowych, jakie są ich rodzaje oraz jak możesz wykorzystać je w swojej firmie.

Animacja biznesowa

Zaraz, zaraz… czy filmy animowane nie są przypadkiem dla dzieci?  

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które jeszcze nie miały okazji przekonać się o drzemiącym w animacji potencjale w swojej firmie, być może już po przeczytaniu wstępu zaświeciła Ci się czerwona lampka. Jak to, animacja? Dla poważnej, dobrze prosperującej, nijak niezwiązanej z produktami dla dzieci firmy? Jeśli animacja wciąż kojarzy Ci się wyłącznie z bajkami bądź treściami skierowanymi do najmłodszych, to… obejrzyj kilka naszych animowanych realizacji dla marek takich jak ALL IN GAMES – TOOLS UP, Tyskie, ITNS, Lidl, DEN BRAVEN – MAMUT GLUE czy Skanska. 

Animacje biznesowe to nieograniczone możliwości tworzenia!

Animacje graficzne 2D i 3D coraz częściej pojawiają się w spotach reklamowych i brandingowych, a emitowane są w telewizji, kinie i oczywiście w internecie. W obu przypadkach animacja jest połączeniem grafiki wektorowej  i technik programowania ruchu. Te pierwsze to „płaskie” rysunki, które zazwyczaj wykorzystuje się do tego, by przekaz był maksymalnie prosty i przejrzysty. Z kolei efekty 3D wydobywają z obrazu głębię, pozwalają na niczym nieskrępowaną kreatywność, zapewniają nieograniczone możliwości tworzenia. Możemy połączyć je z tradycyjnymi nagraniami filmowymi czy fotografiami i spiąć całość w naprawdę realistycznej konwencji. Wykreowana w ten sposób postać może faktycznie wyglądać jak realny obraz, fotorealistycznie – niczym film z obsadą aktorską!

Pokaż swój produkt za pomocą animacji biznesowej

Animacja to świetny sposób na pokazanie Twojego produktu. Animacje produktowe nazywa się explainer video, bo ich głównym zadaniem jest zaprezentowanie mechanizmu działania, funkcji oraz zalet produktu. W tym przypadku animacja ma szansę poradzić sobie znacznie lepiej niż klasyczne nagranie. Pozwala „rozebrać” produkt na części pierwsze i wniknąć do jego wnętrza, co nie zawsze jest możliwe z użyciem nawet najlepszej kamery. Animacja produktowa jest przejrzysta, a to sprzyja zrozumieniu i zapamiętaniu przekazu przez odbiorcę.

Oczywiście ważnym elementem każdej animacji produktowej jest scenariusz! Przecież video produktowe również może (a nawet powinno!) opowiadać historię. Równie ważne, co zaprezentowanie wyglądu i funkcji produktu jest umiejętne wyeksponowanie korzyści, jakie klient odnotuje z faktu jego posiadania. W takim animowanym video bohaterem jest produkt, ale kto powiedział, że musi być jedynym charakterem? Albo koniecznie pierwszoplanowym? Dzięki pomysłowemu storytellingowi animacja ożyje, zwróci uwagę i zachęci do zakupu.

Pokaż swoją inwestycję za pomocą animacji biznesowej!

Animacje biznesowe są świetnym sposobem prezentacji projektów firm z branży budowlanej, deweloperów, sprzedawców nieruchomości. Za pomocą techniki 3D jesteśmy w stanie z niemal chirurgiczną precyzją zwizualizować budynek, który nawet jeszcze nie ma fundamentów oraz wyposażyć go pełne życia wnętrze.  Wykorzystując ujęcia z drona, wizualizację wpisać możemy w istniejącą infrastrukturę okolicy, w której projekt zostanie zrealizowany. To trochę jak tworzenie przyszłości! W ten sposób stworzyliśmy m.in. animację dla Yareal i inwestycji Nowogrodzka Square w sercu Warszawy. 

Dzięki animacji, jej technikom i możliwościom powstają genialne i nowoczesne spoty promocyjne dla naprawdę dużych i innowacyjnych inwestycji. Jednym z naszych projektów jest video dla Skanska, które łączy animację i genialne ujęcia tętniącego życiem Wrocławia. Materiał promuje nowoczesny i ekologiczny zielony projekt biurowy Green Towers. Wizualizacje obiektu oraz jego walory (m.in. energooszczędność, inteligentne systemy, zrównoważone funkcje) przedstawiliśmy w formie animacji. Jej przeciwwagą są prawdziwe, nakręcone kamerą kadry, które obrazują rzeczywistość, w którą nowy budynek zostanie idealnie wpisany. 

Pokaż swoją twórczość za pomocą animacji!

Elementy animacji coraz pewniej wkraczają w świat muzyki. Twórcy muzyczni chętnie wykorzystują animowane elementy w swoich teledyskach. W ten sposób kreujemy niemal dowolny świat, w którym możemy osadzić naszego bohatera. Za pomocą animacji możemy przenieść wykonawcę lub bohaterów klipu w odległe części świata, w przeszłość, w przyszłość lub do świata alternatywnego. W ten sposób obraz idealnie komponuje się z przekazem artysty, wyraża jego emocje, pragnienia, obawy czy nadzieje. 

W OSTRO mieliśmy przyjemność współpracować ze znanymi i utalentowanymi wykonawcami – m.in. Kazikiem, Sylwią Grzeszczak, Liberem czy Kasią Mędryk. Wpadnij do naszego portfolio – posłuchaj i zobacz, co twórcy mają Ci do powiedzenia. 

Animacje a gry video

Animacje są podstawą gier wideo. W końcu chodzi o to, by wykreowane w świecie gry postaci poruszały się, wykonywały określone czynności. Niezależnie od projektu (modelu i jego cech wizualnych) animator musi stworzyć „szkielet” postaci, zaprogramować jego ruchy i nałożyć je na model bohatera gry. Brzmi prosto, ale w rzeczywistości to skomplikowany proces. Podczas poruszania się postaci w grze, jej elementy są rozciągane czy wręcz na odwrót – ściskane, co może prowadzić do pojawiania się błędów lub braków estetycznych, które animator musi skorygować. 

W OSTRO uwielbiamy wyzwania! Sprawdź, jak poradziliśmy sobie we współpracy z All in Games podczas projektu TOOLS UP! – masz ochotę trochę „poremontować” po godzinach?

Najlepsza kartka świąteczna, czyli animacja poklatkowa

Większość firm pielęgnuje miłą tradycję wysyłania świątecznych kartek z życzeniami swoim klientom lub współpracownikom. Z elektronicznych kartek (jakkolwiek pomysłowe by nie były!) korzystają wszyscy. Jeśli masz ochotę się wyróżnić, w tym roku postaw na animację poklatkową, realizowaną na podstawie ujęć zdjęciowych. Zobacz naszego Świątecznego Chochlika i daj sobie zaprojektować nieszablonową świąteczną opowieść, która podbija serca i wprowadzi w doskonały nastrój! 

Korzystaj z animacji w każdym możliwym medium!

Animację biznesową możesz wykorzystać wewnątrz firmy oraz podczas negocjacji z kontrahentami (cele edukacyjne, szkoleniowe). To skuteczne narzędzie dla handlowców, które można wdrożyć do wszelkich prezentacji bądź wykorzystać na targach i eventach branżowych. Równie dobrze spożytkują je specjaliści marketingu, dystrybuując animacje:

  • na firmowej stronie internetowej (genialne uzupełnienie treści)
  • na firmowym blogu (wielki plus dla odbiorcy „poszukującego”)
  • w serwisach społecznościowych firmy (przyciągnie uwagę – może nawet viralowo?!)
  • w wizytówce Google Moja Firma (pełen profesjonalizm!)

Animacje biznesowe mają potencjał treści viralowych i w social media odnajdują się doskonale. To coś nowego, świeżego. Coś, co przyciąga uwagę. A jak uwagę, to i reakcje oraz udostępnienia, które przełożą się na większe zasięgi.

Animacje reklamowe jako… skuteczna forma promocji?

Spot animowany? Dlaczego nie?! Na pewno skutecznie wyróżni się na tle innych filmów emitowanych w bloku reklamowym. W końcu za pomocą animacji 3D stworzymy dla Ciebie dowolny świat i dowolną postać. Nie potrzebujemy planu filmowego, aktorów, stażystów oraz całej ekipy filmowej. Wykorzystując animację, zrealizujemy niemal każdy, nawet najbardziej odjechany, nieprawdopodobny pomysł!

Animacje reklamowe możesz emitować w dowolnym medium. To samo video wykorzystasz do promocji w telewizji i w internecie. Animację biznesową możesz wyświetlić podczas targów konsumenckich. Wystarczy laptop, rzutnik i gładka ścianka stoiska, a przyciągniesz tłumy klientów i wyróżnisz się na tle swoich targowych konkurentów.

Gdzie zrealizujesz profesjonalne animacje biznesowe?  

Na przykład u nas – w OSTRO! 😉 Wybierając studio animacji, zwróć uwagę przede wszystkim na portfolio wykonawcy oraz profesjonalne i całościowe, a zarazem bardzo indywidualne, elastyczne podejście do projektu. Liczy się też kreatywność,  nieszablonowość działania i proaktywna postawa. To studio animacji, na podstawie dostarczonych przez Ciebie informacji powinno zaproponować taką koncepcję video, która będzie ciekawa, dostosowana do grupy docelowej, spójna komunikacyjnie i profesjonalnie zrealizowana. Finalny „produkt” musi urzeczywistniać założone cele – edukować, zwiększać świadomość marki, budować pozytywny wizerunek, wzbudzać zaufanie i… sprzedawać!

Pamiętaj, że to do zadań studia animacji należy:

  • napisanie scenariusza
  • dopasowanie długości animacji do Twoich potrzeb, założeń i miejsca publikacji (ewentualnie przygotowanie kilku wersji o różnej długości);
  • dobór konwencji stylistycznej do wizerunku Twojej marki i jej wartości, a także gustu odbiorców, i spójne dopasowanie do przekazu reklamowego.  

W OSTRO stawiamy na kompleksowość. Otrzymasz od nas wszystko, czego potrzebujesz. Przygotujemy scenariusz i storyboardy (szkice scen), dzięki którym zwizualizujesz sobie, jak finalnie może wyglądać Twoja animacja biznesowa. Stworzymy dla Ciebie piękną opowieść o Twojej marce i o Twoich produktach, które przez długi czas będą żyły w pamięci Twoich klientów.

Co musimy wiedzieć przed rozpoczęciem projektu: animacja biznesowa?

Przed rozpoczęciem prac umówimy się na nieco dłuższą, ale konkretną, ciekawą i otwierającą głowę rozmowę! Jeśli masz już założony budżet, zaproponujemy taki projekt, który będzie się w nim mieścił. Jeśli z kolei masz wstępny pomysł i wiesz, czego chcesz, wycenimy Twoją animację biznesową. Najpierw w przybliżeniu, a po dograniu szczegółów wyliczymy koszt co do złotówki. Podczas rozmowy na pewno zapytamy Cię o:

  • Twoją markę – historię, misję, wartości, archetypy;
  • Twoje produkty i ich wyróżniki, unikalne cechy;
  • unikatowe propozycje sprzedaży, emocji i wartości;
  • dotychczasową komunikację Twojej marki;
  • Twoich odbiorców – grupę docelową, persony;
  • cele, jakie ma realizować animacja;
  • media i nośniki, w których animacja będzie emitowana.

Jak wygląda tworzenie animacji biznesowej?

Choć animacje biznesowe realizuje się zupełnie inaczej niż produkcje filmowe, to jednak cały proces wygląda bardzo podobnie i składa się z trzech „milowych” kroków, czyli:

1.  preprodukcji, podczas której opracowujemy i dopracowujemy koncepcję, a następnie tworzymy storyboardy. Na tym etapie wstępnie projektujemy animację, czyli postaci i ich świat oraz dobieramy ścieżkę dźwiękową;

2.  produkcji, na którą składa się modelowanie, teksturowanie i renderowanie grafik postaci oraz świata przedstawionego;

3.  postprodukcji, czyli montażu, poprawek i podłożenia dźwięku.

FAQ:

1. Ile kosztuje animacja biznesowa?

Cena może być naprawdę bardzo różna – podobnie jak w przypadku tradycyjnego nagrania video. Wiele zależy od długości samej animacji, koniecznych do zastosowania technik, formatu czy konkretnego scenariusza.

2. Czy animacja biznesowa jest tańsza niż produkcja filmowa?

Niekoniecznie. Produkcja filmowa wymaga zaangażowania aktorów oraz całej ekipy realizacyjnej. W przypadku animacji potrzebna jest niezbędna technologia oraz specjaliści, którzy potrafią mistrzowsko z niej korzystać. Cen obu realizacji nie można do siebie porównywać, wszystko jest kwestią indywidualnych ustaleń, zakresu prac oraz budżetu.

3. Jak można wykorzystać animacje biznesowe?

Jak tylko zechcesz – możesz emitować je jako reklamy w telewizji, w kinie i w internecie. Animacje biznesowe wykorzystasz także w wewnętrznej komunikacji firmowej oraz w celach biznesowych – np. podczas rozmów z kontrahentami.